Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Studenti spící méně než sedm hodin mají o padesát procent horší prospěch

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

10.10.2019 | Děti a rodina

Moderní technologie narušují spánkovou hygienu u řady lidí dneška, bohužel nejvíc u dospívajících. Ti přitom nejvíce doplácejí na nedostatečně dlouhý a přerušovaný spánek. Především proto, že jejich nervová soustava není plně vyvinutá a potřebuje denně více než sedm hodin spánku. Vědci z Massachusetts teď prokázali, že studenti spící méně než sedm hodin denně mají o padesát procent horší studijní výsledky. Spánek je podle výzkumu daleko podstatnější pro prospěch než pravidelné cvičení a sport.

Ale i studenti, kteří spí sedm a více hodin denně, ale jdou do postele až po půlnoci, mají stále horší prospěch než ti, kteří usínají před půlnocí.

Čas na regeneraci

To je způsobeno tím, že tělo neregeneruje v době, kdy jeho biologické hodiny mají dávno období klidu. Nerespektování těchto biologických rytmů vede k tomu, že i když člověk spí dlouho, pakliže usíná až po půlnoci, jeho tělo už není schopno plně všechny procesy dohnat.

Spánek versus fyzička

Největším překvapením výzkumu je, že na studijní výsledky nemá vliv fyzická kondice tolik jako spánek. Jinými slovy studenti, kteří dostatečně nespí, mají horší výsledky, i když jsou sportovci a mají tělo ve skvělé fyzické kondici.

„Zjistili jsme, že neexistuje žádný vztah mezi školními výsledky a fyzickou kondicí, což musím přiznat, bylo velkým zklamáním, protože jsem věřil, a stále věřím, že cvičení má obrovský pozitivní vliv na kognitivní funkce,“ uvedl profesor Jeffrey Grossman z Massachusetts Institute of Technology.

Ačkoli cvičení – vědecky prokazatelně – působí pozitivně na kognitivní funkce, u mladých lidí nepřeváží blahodárné a nezbytné účinky spánku.

Kvalitní spánek je nejpodstatnějším pilířem zdraví. Ale v případě dětí, dospívajících a mladých dospělých platí, že je ještě podstatnější než pravidelné cvičení a vyvážená strava. Ačkoli ty jsou dalšími nezbytnými pilíři fyzického a mentálního zdraví.

Dovednosti 21. století pro úspěch vašich dětí

Kuřecí plátky s cuketou

Kuřecí plátky s cuketou

6 hlasů
55min 475 kJ 110 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kotlety pečené v mrkvi

11 hlasů
2h a 5min 398kJ 110 Kč

Recept na kotlety pečené v nastrouhané mrkvi.

Pestrý zeleninový salát

27 hlasů
30min 562kJ 75 Kč

Podzimní zeleninový salát.

Poradny

Dostanu PPM, když skončím v práci ve zkušební době?

Dobrý den,do potřebné doby nemocenského pojištění (270 kalendářních dní během posledních dvou let... Více

Je možné zaslat dotaz e-mailem?

Dobrý den, Katko,omlouvám se, ale svoji e-mailovou adresu zveřejňovat nebudu. Dotaz můžete vložit... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více