Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Učení probíhá nejúčinněji, když je nový úkol o patnáct procent náročnější než již naučené

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

15.11.2019 | Děti a rodina

Učitelé dobře vědí, že při výuce se někteří žáci nudí, protože nová látka je pro ně příliš jednoduchá, nevěnují jí pozornost a nenaučí se tolik, kolik by mohli. Pro jiné žáky je naopak nová látka extrémně obtížná, takže ji vůbec nechtějí vstřebat a vzdají to dopředu. Vědci z Arizony sice neumějí vyřešit to, jak u intelektuálně nesourodé skupiny dětí rozvíjet intelekt stejně, ale vypočítali zlatou míru složitosti nového úkolu, aby byla účinnost učení co nejvyšší.

Experti z University of Arizona pracovali s počítačovými modely, jimž dávali různě složité úkoly, aby zjistili, jak rychle se dokážou novou látku naučit. A z experimentů vyšlo najevo, že nejrychleji se modely učily tehdy, když nový úkol obsahoval pětaosmdesát procent již naučených vědomostí a jen v patnácti procentech se program mýlil.

„Názory, že ve výuce existuje jakási optimální složitost, která umožní dosáhnout maximální efektivity učení, jsme vyjádřili matematicky. Pokud děláte chyby v patnácti procentech a přesní jste v pětaosmdesáti procentech, máte maximální míru rychlosti učení,“ tvrdí profesor Robert Wilson.

Týká se to však učení při výběru ze dvou možností.

„Když vám dám opravdu snadný příklad, když budete dopovídat ve sto procentech případů správně, už není nic, co se můžete naučit. Když budete mít těžké příklady a budete odpovídat v padesáti procentech příkladů správně, stále se nenaučíte nic nového, ale když vám dám příklady, které budou něco mezi, můžete být v optimu, kdy si vezmete nejvíce informací ze všech příkladů,“ dodává profesor Wilson.

Škola hrou

Sedět hodinu doma na židli a biflovat počty nebo písmenka, vydrží jen ti nejukázněnější jedinci – a i ti jenom někdy. Navíc to nemívá žádoucí efekt. Co takhle vyrazit do přírody?

V přírodě je sousty nenápadných příležitostí k učení. Nechejte děti například sesbírat kaštany, žaludy a další plody. Poté je budou skládat na hromádky a počítat, kolik jich už mají.

Zkusit můžete i házení na cíl. Nechte děti posbírat šišky, kamínky nebo udělat sněhové koule a pak spočítat, kolik z hodů bylo úspěšných.

Máte doma křídy a před domem cestu či nepříliš frekventovaný chodník? Na hladký asfalt se krásně maluje. Při procházce nechte děti malovat na cestičku písmena nebo číslice.

Zkombinovat s pohybem navíc můžete i počty. Při procházce v přírodě nechte děti závodit a při tom počítat, které udělá rychleji stanovený počet dřepů, skoků přes pařez, kolikrát oběhne strom atd.

Správné návyky péče o zuby začínají už v dětství

Kuře s omáčkou barbecue

Kuře s omáčkou barbecue

17 hlasů
1h a 50min 499 kJ 144 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Marinované telecí kotlety podle Zdeňka Pohlreicha

23 hlasů
50min 636kJ 250 Kč

Marinovaná telecí kotleta je další delikatesa ze šéfov...

Grilovaný bůček

12 hlasů
1h a 40min 1254kJ 150 Kč

Recept pro milovníky pořádného kusu masa.

Poradny

Nebyla mi vyplacena náhrada za pracovní úraz, co dělat?

Dobrý den, jesltiže byl pracovní poměr sjednán na dobu určitou a nebyl prodloužen, pak byl ukonče... Více

Platím si sama pojištění, jak vysoký budu mít důchod?

Dobrý den,placení zdravotního pojištění, jehož hrazení je ze zákona povinné, nemá na výši starobn... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více