Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vybíráte dětskou autosedačku. Víme, na co se zaměřit

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

25. 11. 2019 | Děti a rodina

Testy dětských autosedaček, které pravidelně publikuje spotřebitelská organizace dTest ve spolupráci s renomovaným německým autoklubem ADAC, přinesly výsledky 12 nových modelů. Testovaly se sedačky z různých velikostních skupin: pro miminka, batolata, předškoláky i školáky. Hodnotitelé bohužel i tentokrát narazili na rizikové sedačky.

Vajíčka pro nejmenší

Kategorie sedaček pro děti od narození do jednoho roku věku (často přezdívaných vajíčka) přinesla novinky, které zkušebna testovala samostatně i v kombinaci s isofixovou základnou. „Model Swandoo Albert se řadí k širší špičce své kategorie, za ochranu dítěte si odnesl dokonce velmi dobrou známku, výborně ho ochrání především při čelním nárazu,“ konstatuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. Hodnotitelé mu ale vytkli poměrně vysokou hmotnost – 5,1 kilogramů je při delším přenášení znát. Bugaboo je u nás zřejmě o něco známější jako výrobce kočárků. Jeho sedačka Turtle si nicméně v testu vedla slušně a za Swandoo příliš nezaostávala, poskytuje ale dětem méně prostoru.

Pozor na škodlivé látky

Naopak sedačka Hauck iPro Baby pohořela v testech nežádoucích látek. „Její potah obsahuje naftalen v množství, které převyšuje povolený limit polycyklických aromatických uhlovodíků v hračkách pro děti,“ uvádí Hoffmannová. Naftalen má řadu negativních účinků na lidské zdraví a největší riziko představuje pro kojící ženy a kojence. Kromě toho Hauck v kombinaci s isofixovou základnou iPro nepříjemně překvapil i při čelní nárazové zkoušce, kdy došlo k částečnému vytržení sedačky ze základny.

Odolnost vůči nárazům

Mezi modely určenými pro předškoláky v nárazových zkouškách vynikal model Besafe iZi Kid X3 i-Size, který dítě špičkově chrání při srážce čelem i bokem. Navíc vykazuje vysokou stabilitu na sedadle automobilu. Dobře ochránil model Joie i-Spin 360. Ochrana Hauck iPro Kids byla zejména kvůli snížené známce za čelní náraz pouze uspokojivá. Body iPro Kids ztratila i ve zkoušce obsluhy a ergonomie kvůli složitému poutání dítěte.

Rostoucí sedačky

Rostoucí sedačky (někdy také nazývané kombinované nebo víceskupinové) jsou vhodné pro děti různého vzrůstu. Při testování musejí uspět ve všech způsobech instalace a chránit děti všech velikostí, pro které jsou určeny. Z toho důvodu bývá jejich hodnocení často horší než například u vajíček. Univerzální sedačka GB Everna Fix však i přes své široké užití získala celkové dobré hodnocení. Modely Nania Racer SP a Britax Römer Kidfix2 S dopadly hůře, obě poskytují pouze uspokojivou ochranu. „Britax umožňuje odejmutí zádové opěrky, což mohou některé děti preferovat. Rozhodně to ale nedoporučujeme, sedačka v takovém případě neposkytuje prakticky žádnou ochranu při bočním nárazu. Testovací figurína narážela hlavou do dveří vozu,“ varuje Hana Hoffmannová.

Rady a tipy na závěr

Před koupí autosedačky je vhodné zajet do prodejny s vlastním vozem a také s dítětem, pokud už je na světě. Solidní prodejci by vám měli umožnit vyzkoušet autosedačku přímo ve vašem autě. „Přestože ergonomii testujeme na skutečných dětech různého věku, faktem zůstává, že každé dítě je originál. Při výběru proto nezapomínejte na komfort dítěte. Máte-li pocit, že se mu v sedačce sedí nepohodlně nebo kvůli špatnému výhledu nebude mít možnost sledovat své okolí, raději zvolte jinou,“ doporučuje Hana Hoffmannová.

Přehnaná péče o křehkou dětskou dušičku

Rybí filé s pestem

Rybí filé s pestem

8 hlasů
40min 625 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kachní prsa s hruškami

13 hlasů
40min 452kJ 169 Kč

Lahůdka pro milovníky kachního masa.

Kuře se sušenými houbami

8 hlasů
1h a 15min 792kJ 220 Kč

Dušené kuře se sušenými houbami a bobkovým listem.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více