Zelenina bohatá na železo podporuje vývoj mozku dětí

Děti a dospívající konzumující nedostatek železa mají horší výsledky v testech kognitivních funkcí. Jsou horší v paměti a uvažování, protože nedostatek železa vede k poškození vývoje mozku. Železo je obsaženo v některých druzích zeleniny, houbách, luštěninách, ořechách a semenech nebo také játrech a krvi. Pro jeho vstřebávání je nezbytná přítomnost některých kyselin, které se nacházejí nejčastěji v rostlinách. Pravidelná konzumace na železo bohaté zeleniny je tak zárukou zdravého vývoje mozku dětí.

Neurologové z University of Pennsylvania sledovali patnáct set dětí a mladých dospělých, testovali jejich kognitivní funkce, vývoj mozku a také hladinu železa v krvi. Podle autorů hraje železo klíčovou roli při vývoji neuronů v centrech mozku, která ovlivňují inteligenci a paměť.

„Hladina železa v mozkové tkáni se zvyšuje během vývoje a souvisí s výkonem v kognitivních funkcích,“ tvrdí autor výzkumu doktor Bart Larsen. Podle něj je u dětí ideální přísun železa v dávce kolem jedenácti miligramů za den, u dospívajících kolem patnácti miligramů.

A na jaké potraviny se zaměřit?

Železo vázané organicky v rostlinných a živočišných zdrojích potravy se uvolňuje trávením v žaludku. Aby se vstřebalo v tenkém střevě, je potřeba přítomnost některých kyselin, třeba askorbové (vitamin C), mléčné, citronové, ad. Dobrým zdrojem železa jsou játra, čočka, fazole, cizrna, houby, mák, žloutek, pistácie, kešu, arašídy, pažitka, pórek, ad.

A jak přimět dítě, aby jedlo pravidelně a rádo zeleninu?

Nenuťte ho

Nakrájejte na talíř více druhů zeleniny a postavte ho na stůl. Když se zároveň postaráte, aby se nikde v okolí nevyskytovala zásoba sladkostí, dřív nebo později si dítko přijde „zobnout“. Čerstvé zelenině přijdou děti na chuť snáz, než vařené nebo dušené. Nikdy byste neměli na děti tlačit, prohlubuje se tím pouze jejich averze k danému jídlu. Mnohdy se děti jen bojí ochutnat něco, co zvláštně vypadá. Dejte jim čas a nepolevujte. Pokud nebudete trpěliví a děti budou vědět, že když vydrží odporovat dostatečně dlouho, dostanou místo papriky sladký pudink, nikdy je zeleninu jíst nenaučíte.

Buďte kreativní

Když menším dětem vytvoříte z nakrájené zeleniny obrázky, stane se z jídla i bezva zábava. Sníst ke svačině auto nebo medvěda přece jen tak někdo neumí. Děti milují hry, a když jim dovolíte hrát si nejen u jídla, ale i přímo s ním, bude to hned jednodušší. Zeleninu můžete také upravit v odšťavňovači společně s ovocem a vytvořit si tak chutný džus. Však dítěti nemusíte říkat, že u jablíčka v mixéru je i mrkev. Ale připravujete tím zeleninu a ovoce o dužinu, která je velmi zdravá.

Čas pro kamufláž

Pokud se vám nedaří přimět dítě jíst zeleninu vědomě, můžete mu ji zkusit nenápadně servírovat schovanou v jídle nebo v podobě krémových polévek, pečených hranolků (bez oleje) z různých druhů zeleniny, či ve formě již zmíněných džusů. Nikdy byste ale neměli ustupovat. To, že dítěti něco nechutná, je normální, ale nikdy nenahrazujte pestrou a zdravou stravu sladkostmi, a to ani jogurty, sladkým pečivem apod. Takové věci jsou za odměnu po zdravém jídle.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden může být plný intenzivních emocí a hlubokého uvědomění. Pokud jste ve vztahu, možná budete cítit potřebu vyjádřit své pocity a touhy otevřeně. Nebojte se sdílet své myšlenky a snažte se pochopit i pohled svého partnera. To může po... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

94 Příspěvků
Poslední příspěvek 16:16
6 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:50
2 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:33

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat