Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ovocné kapsičky pro děti jsou plné cukru

27.02.2020 | Děti a rodina

Ovocné přesnídávky v malém praktickém balení jsou stále oblíbenější. Oceňují je nejen maminky s malými dětmi, ale často po nich sáhnou i dospělí. Spotřebitelská organizace dTest nechala otestovat 11 přesnídávek a většina si odnesla dobré hodnocení. Obecně se však doporučuje konzumovat je spíše omezeně, a to kvůli vysokému podílu cukru.

Do laboratorního testování dTest zařadil přesnídávky známých značek i privátních obchodních řetězců. Jelikož drtivá většina testovaných kapsiček patří do kategorie potravin pro malé děti, soulad s požadavky na složení, označování a stanovení limitů pro některé látky se porovnával s příslušnou vyhláškou.

„Na celkovém hodnocení testovaných výrobků se odrazil podíl vitaminu C, podíl cukru a soli, případný obsah mykotoxinů, pesticidů a těžkých kovů a nakonec také obal a informace na něm uvedené,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Pozor na skryté cukry

Většina kapsiček se obešla bez přidaného cukru, i tak byl ale jeho celkový podíl poměrně vysoký. Nejvíce cukru, téměř 15 gramů na 100 gramů výrobku, obsahovala přislazovaná Ovocná přesnídávka Hello s banány. O mnoho lépe na tom nebyly ani přesnídávky Nestlé NaturNes Banán Jablko a Kubík Ovocná kapsička banán-jablko, kde přitom nebyl žádný přidaný cukr, ale pouze ten, který se přirozeně vyskytuje v obsaženém ovoci. Do hodnocení cukru se promítl i podíl sacharózy v celkovém cukrovém úhrnu.

U ovocných přesnídávek je problematické doslazování některých produktů, zvláště s ohledem na to, že jsou primárně určeny dětem už od ukončeného 4. měsíce. Výživa v raném období je totiž pro budoucí vývoj dítěte klíčová a rodiče by se měli snažit předcházet návyku dítěte na příliš sladké chutě, který může později vést k nadváze, obezitě a dalším onemocněním souvisejícím s nevhodným stravováním.

Vitamin C

Většina testovaných vzorků uváděla vitamín C ve složení na obale, dTest proto zjišťoval, kolik se ho reálně v přesnídávkách nachází. Zcela bez vitaminu C byl oproti informaci na obalu výrobek Rossman babydream Apfel & Banane. O mnoho více jej nebylo ani v kapsičce dm baby love. Žádné „céčko“ nenabídla ani přesnídávka Ovko Apple Carrot Banana, ta jej ovšem ani neslibovala.

Nebezpečné plísně

Laboratorní analýzy se zaměřily i na to, zda výrobce nepoužil zaplísněné suroviny. Plíseň je možné zjistit prostřednictvím toxinu s názvem patulin, který vytvářejí různé typy plísní napadající ovoce. Nejvýznamnější zdroj patulinu pro člověka představují právě jablka, která byla základním kamenem všech testovaných přesnídávek. „Druhým sledovaným toxinem, který poškozuje ledviny, snižuje imunitu a má karcinogenní účinky, byl ochratoxin A. Ani jeden z toxinů nebyl v laboratoři odhalen, všechny výrobky tedy v této kategorii obdržely velmi dobrá hodnocení,“ vysvětluje Hana Hoffmannová.

Těžké kovy

Se stejně pozitivním výsledkem dopadlo i pátrání po těžkých kovech, konkrétně po cínu, olovu či kadmiu. Žádný z uvedených těžkých kovů nebyl v přesnídávkách nalezen. Na významný problém dTest nenarazil ani v případě zjišťování reziduálních pesticidních látek. Čtyři z testovaných výrobků navíc pocházely z ekologického zemědělství, proto byly hodnoceny ještě přísněji. Zbytky pesticidů carbendazimu a benomylu se objevily pouze u přesnídávky Hello Ovocná přesnídávka s banány, avšak v podlimitním množství.

Ohodnocení etiket a obalů

Dobře dopadlo i posuzování obalů. Body navíc si odnášely výrobky s biocertifikací, vyšším podílem ovoce a ty, které na obale správně deklarovaly hodnoty vitaminu C a cukru. Případné rozdíly mezi uvedenými a naměřenými hodnotami byly buď ve spotřebitelův prospěch, nebo se pohybovaly v rámci tolerované hladiny.

Z jedenácti testovaných přesnídávek si 9 odneslo dobré hodnocení, dvě uspokojivé. U těch se body strhávaly za chybějící vitamin C, vyšší podíl cukru či deklarovaný obsah ovoce.

Kapsičkové ovocné přesnídávky jsou ve většině případů nabízeny v obalu zvaném doypack. Přestože je tento typ balení se šroubovacím uzávěrem velice praktický, otázky visí nad jeho následnou recyklací. Samotný sáček se zpravidla skládá z více různých materiálů, a proto není možné jej recyklovat. Z celého obalu tak do tříděného odpadu patří pouze plastové víčko.

Poruchu řeči je třeba řešit včas

Krkovice se sušenýma hříbkama

Krkovice se sušenýma hříbkama

7 hlasů
1h a 30min 1105 kJ 135 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Celerová polévka

16 hlasů
40min 408kJ 55 Kč

Výborná kombinace celeru a hrušek.

Telecí závitky

10 hlasů
1h a 10min 542kJ 160 Kč

Závitky plněné bazalkou.

Poradny

Mám trvalý pobyt jinde než bydlím, dostanu příspěvek?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden přeje hlavně kamarádským vazbám! Proto se snažte naslouchat svým přátelům a ubezpečte je, že jste tu vždy pro ně. Uvidíte, že vám oplatí stejnou mincí. Díky nim se budete cítit velice sebejistě a v pohodě. Jen těžko vás něco rozhodí!

Více