Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Projevy nedostatku vitamínu D u dětí

26.05.2020 | Děti a rodina

Je váš potomek o dost menší než jeho vrstevníci? Bývá také často podrážděný, nemocný a ke všemu ho trápí svalové křeče? Pozor, zřejmě mu schází vitamin, jenž je klíčový pro růst jeho kostí!

Co všechno víte o vitaminu D? Možná to, že si ho tělo samovolně vyrábí, pokud je vystaveno slunečním paprskům. Třeba jste také někde zaslechli informaci, že jeho nízké hladiny mohou zavinit zhoršení nálady. Ano, jedná se o pravdivé informace podložené mnoha studiemi. Ovšem tato látka rovněž reguluje množství vápníku, který je zase důležitý pro kosti. A vzhledem k tomu, že děti rostou takřka před očima, by jim vitamin D chybět opravdu neměl. Jaké varovné signály na tento stav poukazují?

Mami, pomoc! Mám křeč

Pokud si váš malý poklad stěžuje na svalové křeče, obzvláště při fyzické aktivitě, berte to jako jasné poselství. Uvedený vitamin je totiž zásadní i pro optimální fungování svalů, proto jeho absence způsobuje bolavé záškuby.

I zpožděný růst mnoho napoví

Když se podíváte na ostatní spolužáky a vrstevníky vašeho potomka, co vidíte? Jsou-li všichni jeho kamarádi o pořádný kus vyšší, asi to nebude jen tak samo sebou. I když tu má pochopitelně důležité slovo genetika, zpožděný růst bývá podle lékařů přímo ukázkovým znamením, že to se zásobami „déčka“ není žádná sláva.

Častá podrážděnost jako další indicie

Kdo z rodičů nezažil scénu plnou vzteku, pláče a kladení odporu, ten jako by nebyl. Zejména v období vzdoru, které zpravidla přichází mezi druhými a třetími narozeninami, jsou takové „radosti“ vcelku běžné. Z psychologického hlediska se jedná o jakési testování hranic a možností, které se neobejde bez dramatických prvků. Jenže co když je vaše dítě podrážděné permanentně? I tohle mnohdy značí nedostatek zmíněné živiny.

U doktora jako doma

Každý si je vědom toho, že vitamin C podporuje funkce imunitního systému. Jenže i na vitamin D obranyschopnost hodně spoléhá! V případě, že vaše maličké trpí jeho „podmírou“, je výrazně náchylnější k nachlazení, chřipce i různým infekcím. Ted je asi správný čas na představení jeho zdrojů, nemyslíte?

Jídelníček, který je nutností

Na vitamin D je bohaté například plnotučné kravské mléko a výrobky z něj tvořené. Neskromnou zásobárnou jsou i tučné ryby, mandle, obiloviny, ovesné vločky, pomerančový džus a hovězí maso. Propašujete něco z toho do jídelníčku?

Ten okamžik první menstruace

Hovězí maso s okurkovou omáčkou

Hovězí maso s okurkovou omáčkou

10 hlasů
1h a 15min 412 kJ 175 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Gnocchi se šalvějovým máslem

15 hlasů
30min 1086kJ 60 Kč

Recept rychlý bezmasý oběd nebo večeři.

Kuřecí polévka s koriandrem

0 hlasů
1h a 20min 179kJ 140 Kč

Kuřecí polévka s koriandrem a zelenou kari pastou.

Poradny

Jsem bez práce, ale nenahlásila jsem se na pojišťovně

Dobrý den, Jano,pokud jste po celou dobu (od 1.4.2020) byla v evidenci ÚP, doručte co nejdřív Vaš... Více

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více