Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Bezpečnost společného spaní v jedné posteli

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

05.08.2020 | Děti a rodina

Máte svůj uzlíček štěstí celou noc v náručí, protože vám to tak přijde prostě lepší? Záleží asi na úhlu pohledu. Ostatně, ani odborníci se nějak nemohou shodnout, zda děláte dobře…

Mělo by dítě spát v jedné posteli s rodiči, nebo je to něco zcela nepřípustného? To je hodně kontroverzní téma, o němž se vášnivě diskutuje. Na jedné straně je instinktivní cítění matky, že by své miminko měla mít u sebe, na druhé zase hlas pediatrů, kteří bezpečnost sdíleného lůžka zpochybňují. Mohou v tomto případě výhody převážit rizika?

Otázka, na niž se hledá odpověď

Pro mnoho národů je společné spaní naprosto přirozené. A to dokonce natolik, že na místě odpočinku uléhá celá rodina, která mnohdy čítá i desítku členů. Ano, možná jde o méně vyspělé kultury, jež pouze dodržují tradiční zvyky. Možná je to tím, že jim nikdo neřekl, že to vlastně není „normální“. Ale podle koho vlastně? Dobrá otázka.

Být spolu, nebo bez sebe?

Před pár lety vydala Americká pediatrická akademie prohlášení, v němž stálo, že když spí rodič v jedné posteli s dítětem, zvyšuje se riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. S tím ale naprosto nesouhlasí americká lékařka Linda Folden Palmer, která na tomto tvrzení nenechává nitku suchou.

"Relativní riziko úmrtí kojence spícího na lůžku spolu s rodiči není vyšší než u dítěte spícího na separátní postýlce, a je rozhodně nižší než u kojence spícího v oddělené místnosti," uvádí zmíněná zdravotnice. Ta se také domnívá, že pokud vše probíhá ve vhodné místnosti, na vhodném lůžku a ve vhodných lůžkovinách, může být společný spánek naopak optimálním způsobem nočního odpočinku, a to zejména v období kojení.

Když vítězí cit i pohodlí

Potvrzují to vlastně i příklady z praxe. A nemusíme pro ně chodit daleko. Nedávná britská studie totiž prokázala, že celých 46 procent matek spí déle a o něco kvalitněji, když má dítě u sebe. Drtivá většina pak vidí výhodu v tom, že svého andílka kdykoli uklidní a nakrmí, a to aniž by se muselo vstávat z lůžka nebo za ním odcházet do jiné místnosti. Nelze opomenout ani poznatky několika předešlých průzkumů, ze kterých vyplývá, že u kojence odloučeného od matky se vyplavuje stresový hormon kortizol, který jen umocňuje jeho pocity opuštěnosti a beznaděje. A co si o celé záležitosti myslíte vy?

Úzkostlivé matce roste po jejím boku úzkostlivé dítě

Karbanátky z quinoi

Karbanátky z quinoi

11 hlasů
60min 758 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí v křenové omáčce

7 hlasů
1h a 35min 533kJ 200 Kč

Recept na jednoduchou křenovou omáčku s vařeným hovězí...

Špízy s klobásou

8 hlasů
35min 866kJ 120 Kč

Špízy z opečené klobásy a cukety.

Poradny

Splácím hypotéku, odešel ode mě partner, dostanu dávky?

Dobrý den,jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí náklad... Více

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více