Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mobil v ruce dětí je draze vykoupenou chvilkou odpočinku

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

11. 9. 2020 | Děti a rodina

Když se člověk rozhlédne, dětí s mobilem v ruce nevidí zrovna málo. Co když ale právě tohle negativně ovlivňuje jejich osobnost i schopnost učení?

Půjčit dítěti telefon, aby se zabavilo? Dnešní běžná praxe, která zázračně funguje proti záchvatům vzteku, nudě i rozmrzelosti. Jenže taková vzácná chvilka klidu, během které si rodiče trochu „odfrknou“, bývá draze vykoupená, varují odborníci. Jaký dopad mají smartphony na psychiku našich nejmenších a co všechno mohou způsobit? Připravte se na šokující zprávy.

Technika jako nepřítel

Americká pediatrická akademie nedávno vydala prohlášení, v němž se píše, že batolata mladší 18 měsíců by chytré telefony a tablety neměla používat vůbec. Pokud jde o děti starší, a to ve věkovém rozmezí od dvou do pěti let, těm je „dovoleno“ na velké displeje hledět maximálně hodinu denně, jinak jim hrozí závislost. To je podle expertů závažná věc, která zvyšuje riziko nespavosti, bolestí hlavy a problémů se zrakem, přičemž může vést i ke změnám chutí k jídlu. Ve vzduchu ovšem visí i další hrozby.

„Je možné, že nadměrné používání smartphonů může během kritických stádií nervového vývoje pozměnit expresi genu. To má za následek strukturální a synaptické změny ve vyvíjejícím se dětském mozku,“ vysvětluje americký psycholog Aric Sigmans s tím, že to celé může skončit i poruchami osobnosti, zhoršenou pamětí, sníženou představivostí nebo ztrátou pozornosti. Ale to pořád není všechno.

Nádor kvůli mobilu? Nedá se to vyloučit

Velké displeje jsou pro moderní zařízení zkrátka typické. Jenže čím větší plocha, tím větší je i dávka škodlivého elektromagnetického záření. Závěry několika studií naznačují, že hlava dítěte absorbuje až desetinásobek tohoto osvětlení ve srovnání s dospělým. To dle názoru některých lékařů může zvýšit pravděpodobnost rakoviny a nádorů na mozku. Ani tohle na klidu moc nepřidá, viďte? Ještě pořád chcete svému pokladu půjčit mobil, aby už konečně přestalo plakat a vy si v klidu vypili kávu?

Vláknina by měla být základem každé dětské svačinky

Žampiony dušené s hráškem

Žampiony dušené s hráškem

22 hlasů
25min 523 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Smažené kalamáry

13 hlasů
35min 986kJ 125 Kč

Pro milovníky mořských plodů.

Polévka s klíčky

18 hlasů
20min 176kJ 50 Kč

Rychlý vývar s klíčky mungo.

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více