Aby příkrmy miminku chutnaly

První lžička zeleninové kaše je pro miminko zásadním životním předělem. Po prvních měsících života, kdy bylo jeho jedinou stravou mateřské nebo umělé mléko, nastane čas zavést příkrmy nečekaně rychle. Někteří rodiče se mohou v záplavě informací z internetu a rad od rodiny nebo od kamarádů cítit zmatení. Ohledně dětského stravování toho totiž bylo napsáno mnoho a není výjimkou, že si informace protiřečí.

Každé dítě je originál a žádný zaručený a jediný správný recept na zavádění příkrmů neexistuje. Doporučení pediatrů, nutričních odborníků i zdravotnických organizací se mění, a co bylo před pěti lety považováno za jedinou správnou cestu, se nyní bere téměř jako zdraví škodlivé. Jak se v tom ale mají rodiče zorientovat? Vždy je dobré se nestresovat, spolehnout se na vlastní rozum a vnímat potřeby dítěte. Základ jídelníčku bude stále tvořit mléko, jde jen o postupné zkoušení nových chutí.

Kdy s přikrmováním začít?

První příkrmy obvykle děti dostávají kolem půl roku věku. Je to hodně individuální – zatímco jedno dítě se bude ve čtyřech měsících po jídle netrpělivě natahovat, jiné bude ještě v devíti měsících odmítat pozřít cokoli kromě mléka. „Rodičům doporučuji začít s příkrmy už od ukončeného čtvrtého měsíce věku miminka a během dvou měsíců pak dítěti nabídnout v malém množství všechny základní potraviny. Odborníci toto období nazývají ‚imunologické okno‘. Právě v tomto věku dětský organismus dobře přijme potenciální alergeny a sníží se tak riziko, že u dítěte v pozdějším věku propukne alergie,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Jana Dvořáková.

Pokud rodiče dítěte sami trpí nějakou potravinovou alergií, je namístě být při zařazování této potraviny do jídelníčku obezřetní. Nejlepší pak je poradit se se specializovaným lékařem. Mezi potraviny, které je lepší do jídelníčku zařadit až po jednom roce věku, patří silné alergeny jako vaječný bílek, čerstvé kravské mléko, sója nebo med.

První jídlo v bio kvalitě

S jakou potravinou je nejlepší začít? Doporučují se sladší druhy zeleniny, jako je mrkev nebo cuketa, které dětem většinou chutnají a nedělají jim problémy se zažíváním. Obvykle se první jídlo kojencům podává přibližně v době oběda. Kdo si chce být jistý, že jeho miminko dostane v prvních měsících života jen to nejlepší, sahá po potravinách v bio kvalitě, u nichž nehrozí, že obsahují pesticidy a další škodlivé látky.

Sehnat ale zeleninu a ovoce v bio kvalitě bývá někdy problém. Ne každý se dostane denně na nákup do supermarketu, kde biopotraviny prodávají, a na trzích si původem zboží nikdy nemůžeme být stoprocentně jistí. Řešením může být nákup hotového bio příkrmu ve skleničce. Na první pohled se někomu může zdát, že kupovat miminku průmyslově vyráběné jídlo není zdravé, ale jde jen o předsudky.

Kojenecká výživa v bio kvalitě prochází testováním na obsah škodlivých látek a je pod přísným dohledem. Obsah skleničky pochází z produktů ekologického zemědělství a neobsahuje žádná chemická aditiva. Tento certifikát označuje produkty vyrobené v biodynamickém zemědělství. To klade důraz na komplexní pojetí, tedy uzavřenost systému biodynamického statku, ve kterém působí společně podíl člověka, půdy, rostlin i zvířat. Certifikát je udělován pouze po splnění dalších přísných kritérií nad rámec směrnic pro ekologické zemědělství.

Pozor na teplotu

Po ohřívání příkrmu, ať už v mikrovlnce, nebo ve vodní lázni, je potřeba zkontrolovat jeho teplotu. V malém množství se jídlo ohřeje velice rychle a miminko by si mohlo spálit ústa. Dítě by při krmení mělo být položené v dětské židličce či lehátku tak, aby mělo hlavu ve zvýšené poloze. Další možností je držet u krmení miminko na klíně. Hodit se bude speciální plastová nebo bambusová lžička, protiskluzová miska a pořádně velký bryndák.

Je potřeba se připravit na nepořádek, kterému se u krmení malých dětí zkrátka nedá vyhnout. Dítě bude jídlo prskat, sahat do něj, rozhazovat ho po místnosti a s trochou štěstí i něco málo sní. Není nutné si dávat velké cíle. Pokud miminko při prvním krmení sní tři lžičky, je to úspěch. Postupně přibudou do jídelníčku další potraviny, množství snězeného jídla se bude zvyšovat a časem bude dítě jíst i několikrát denně.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozenci znamení Berana by se pro následující dny měli vyvarovat rozdávání nejrůznějších dobře míněných rad. Naopak by měli své nejbližší nechat dělat věci po svém, i když to znamená, že se spálí a budou dělat chyby. Pokud totiž svou přirozenou touhu ukazovat ostatním ten „správný“ směr neovládnete, může se stát, že se vaše snahy obrátí proti vá... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

87 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
54 Příspěvků
Poslední příspěvek 4.3.
31 Příspěvků
Poslední příspěvek 4.3.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat