Aktivity pro rozvoj motoriky malého předškoláka

Zavřené školky znamenají nejen komplikaci s hlídáním, ale také výzvu, jak „suplovat” jejich vzdělávací a přípravnou úlohu. Kidtown.cz, obchod s hračkami pro rozvoj dítěte, připravil pro rodiče materiály, tipy na aktivity i hračky, které děti zabaví a zároveň posunou ve vývoji těch správných předškoláckých dovedností.

Děti by před nástupem do školy měly ovládat některé základní dovednosti, s jejichž procvičováním většinou pomáhá právě školka. Je ale vhodné (a v současné situaci v podstatě nezbytné) je procvičovat i doma. „Dítě by mělo znát své jméno, příjmení, datum narození a adresu bydliště. Také vyslovit správně všechny hlásky, poznat první a poslední hlásku ve slově, vytleskávat slabiky, rozpoznat barvy a číslice do pěti, znát geometrické tvary. A také věci, které je vyloženě baví, například zazpívat písničku či říci básničku, nakreslit postavu, stříhat, správně držet tužku,“ říká zakladatelka Kidtown.cz Jana Vyhlídalová.

Z trochu odbornějšího hlediska by předškolák měl být zdatný v pěti oblastech  zrakové, sluchové, motorické, poznávací (kognitivní) a sociální. Dnes se zaměříme na oblast motorickou.

Motorická oblast souhrnně označuje pohybové schopnosti dítěte. „Správný rozvoj motoriky a vývoj řeči se vzájemně ovlivňují. Pokud u dítěte probíhá správný pohybový vývoj, nastupuje většinou v odpovídajícím období i vývoj řeči. Při postižení pohybového ústrojí nebo opožděném motorickém vývoji bývá často opožděn i vývoj řeči. Proto je důležité u dětí rozvíjet hybnost celého těla,“ vysvětluje Jana Vyhlídalová. Do motorické oblasti patří: grafomotorika, hrubá motorika, jemná motorika, senzomotorika a motorická koordinace.

Grafomotoriku trénujte pomocí kreslení a omalovánek, dítě by mělo víceméně umět vybarvovat bez přetahování, obtahovat tvary, překreslit podle předlohy jednoduché obrázky. K procvičování si můžete zdarma stáhnout a vytisknout grafomotorické listy Obrázky a klikyháky kocourka Macourka.

Hrubou motoriku natrénujete při pohybových hrách  skákejte panáka, stavte opičí dráhy, kde dítě musí např. držet rovnováhu, plazit se po břiše, uběhnout určitou vzdálenost, házejte si s míčem. Konkrétní tipy na pohybové hry najdete třeba ve videu Korona-cvička.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budete řešit poměrně závažný problém, jenže navzdory své obvyklé rozhodnosti se ocitnete v koncích – jako byste měli v hlavě dva hlasy, které vám oba radí dobře, jenže oba úplně opačně. Na něco takového nejste zvyklí, většinou máte své priority jasně dané. A tak vám nezbude nic jiného, než ve svém nitru najít kompromis, nebo si necha... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

24 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:51
30 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat