Maminky, buďte zase prioritou

Pro své děti děláme všechno. Rodičovský instinkt, který má zajistit přežití našich dětí – především, dokud jsou ještě miminka. A když tohle období pomine, měly by se mámy zase naučit být prioritou ve své vlastním životě.

Že jsou rodiče dětem neustále k dispozici, upozadí (alespoň dočasně) svoje koníčky a volný čas, je naprosto normální. Pokud máte doma kojence, přizpůsobíte mu nejen svůj volný čas a prostor (v posteli), ale i svůj spánek. Ovšem mnohé mámy zapomínají samy na sebe i dlouho poté, kdy jejich potom odroste dětským kalhotám. Všechno se točí jenom kolem dětí a práce.

Nebezpečí zanedbaných potřeb

Nebezpečné na tom je, že nejdříve se zase tolik neděje, když neposloucháte své vlastní potřeby. A navíc si rychle zvykneme spát málo, nemít žádný čas pro sebe nebo dělat jen to, co je důležité pro druhé. Až dojdeme k bodu, kdy si myslíme, že to tak prostě je – když je člověk máma.

Dlouhodobě ale pocítíte, že jste svoje potřeby nechaly na střídačce sedět až příliš dlouho. Protože jakmile vypotřebujete rezervy, budete se cítit vyhořená a bez energie, neustále unavená, a možná navíc ztratíte zájem o věci nebo kamarády, kteří vám dříve dělali radost.

S následkem, že budete nervózní, netrpělivá vůči svým dětem nebo rychle podrážděná komentářem partnera nebo tchyně. Vzdáte se tedy něčeho pro sebe, abyste dělaly něco pro svoji rodinu nebo pro svoji super práci, aniž byste si všimly, že nakonec druhým můžete dát mnohem méně, protože vám na to chybí síla a energie.

Co dělat, abyste i jako máma byla zase sama pro sebe důležitá

První krok něco změnit je vždy rozpoznání toho, jak je to právě teď. Zjistěte, jak jste na tom se svými potřebami. A znáte je vůbec? Pokud je neznáte, pak je začněte poznávat a zjišťovat, pak vám bude jasné, co potřebujete a co vám „dělá dobře“. To může být cokoli – od spánku, přes sport až po kreativní činnost. Následně je můžete začít uskutečňovat, což může znamenat i to, že budete častěji druhým říkat „ne“ a sobě „ano“. A to, co na vás čeká, je zjištění, že všechno jde najednou mnohem lépe a snadněji, když se vy cítíte dobře.

Zdroj: názory autora, happyyouhappyfamily.com


Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Protějšek ocení vaši zásadovost a přesnost. Dokážete mu, že za svými názory si stojíte a nenecháte se zviklat ani párem koní. Tyto vlastnosti jsou obzvláště ve vztahu velice ceněné. Netrpíte náhlými změnami postoje a vá&s... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

261 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:19
140 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:16
70 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:13

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat