Káva popíjená v těhotenství může snížit tělesnou výšku dětí

O tom, zda se káva v těhotenství může, nebo nemůže, se mezi odborníky stále vedou dohady. Teď se ke všemu prokázalo, že pouhá půlka šálku denně může dítě doslova zkrátit. Vezmete si tohle na triko?

Pít kávu v těhotenství? Zatímco některé ženy se šálku černého zlata nevzdávají ani v radostném očekávání, pro jiné je to učiněný zločin a trestuhodná nezodpovědnost. Inu, rizika ať si zhodnotí každý sám. Nedávná studie (1) by však seznam pro a proti mohla trochu pozměnit. Jakým směrem?

Nechci mít doma trpaslíka, tak s díky odmítám

Výzkum (1) zveřejněný v odborném magazínu Journal of the American Medical Association (JAMA) vážně šokuje. Jeho závěrečné poznatky totiž naznačují, že pouhá půlka šálku kávy denně během požehnaného stavu může snížit tělesnou výšku dítěte, a to i o několik centimetrů. Tato studie je výsledkem dlouholeté spolupráce více než deseti lékařů a výzkumníků, která zkoumala téměř 2 500 žen a jejich dětí ve věku od čtyř do osmi let. Na rozdíl od předchozích podobných výzkumů, které se spoléhaly na pravdomluvnost matek a jejich čestné prohlášení o množství konzumované kávy, odborníci tentokrát sledovali vzorky krve respondentek, a to za účelem stanovení přesných hladin kofeinu a jeho metabolitu paraxanthinu. Pro jakoukoli kamufláž tu nebyl žádný prostor.

Záhada jevu neobjasněna

„Příčina stále bohužel není tak docela jasná. Naše zjištění týkající se snížené výšky kvůli kávě jsou ale hodně podobná jako u dětí, jejichž matky v těhotenství kouřily,“ sdělují autoři v tiskové zprávě s tím, že mezi další přidružené nežádoucí vedlejší účinky konzumace kávy patří zvýšené riziko cukrovky a obezity, které potomka v budoucích letech postihne. Pití kávy v těhotenství se také dává do souvislosti s nižší porodní váhou miminka a zhoršeným neurologickým vývojem, což by mohlo způsobit abnormality v jeho chování i potíže při udržování pozornosti (2). Jak se na kofein a zakulacující se bříško díváte teď? Možná si raději dáte kávu bezkofeinovou…

Zdroje: (1) www.jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2797983?resultClick=3&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7035149/Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Berani, v osmém týdnu roku 2024 oceníte sílu a hodnotu týmového ducha. Ať už ve vašem profesním životě nebo ve vašem osobním životě, úspěch přijde díky spolupráci s ostatními. V práci hledejte spolupráci s kolegy a nezapomeňte oceňovat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

7 Příspěvků
Poslední příspěvek 19:06
53 Příspěvků
Poslední příspěvek 19:04

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat