Ztlumení světel před spaním zajistí bezpečnější těhotenství

Používání mobilního telefonu či tabletu ve večerních hodinách se obecně nedoporučuje, protože záření linoucí se z těchto zařízení oddaluje spánek a zhoršuje jeho kvalitu. V kombinaci s jasnými domácími světly prý zvyšuje i riziko těhotenské cukrovky!

V každé těhotenské příručce se píše, že by nastávající maminka měla jíst zdravě, užívat speciální doplňky stravy s kyselinou listovou, dostatečně dlouho spát, nepít alkohol, nekouřit, vzdát se kofeinu a vyhýbat se větší fyzické námaze. O světlech tam není ani zmínka, ale to se zřejmě brzy změní. Proč?

Maminko, zhasni!

Gravidní ženy, které několik hodin před spaním tráví čas v místnostech s jemným a tlumeným osvětlením, přičemž se nevystavují záření z počítače, televize ani mobilního telefonu, mají výrazně nižší riziko gestačního diabetu. Říkáte si, co je to zase za odbornou perličku? Humor stranou, protože jde o důkazy podepřený závěr jisté studie (1). Její autoři zjistili, že těhotné, u kterých se tento typ cukrovky vyvine, zpravidla bývají tři hodiny před ulehnutím vystavené příliš jasnému osvětlení. Tento varovný poznatek přichází v pravou chvíli, neboť statistiky ukazují, že gestační diabetes postihne zhruba každé šesté těhotenství (2). A to je dost závažný problém.

Dědictví, o které nikdo nestojí

Je totiž moc dobře známo, že gestační cukrovka může způsobit porodní komplikace. U narozených potomků je pak také mnohem vyšší pravděpodobnost, že budou mít v budoucnu nadváhu, obezitu i arteriální hypertenzi, což představuje zátěž pro celý kardiovaskulární systém. Ale proč tomuto druhu „mateřské cukrovky“ jasné světlo před spaním tolik nahrává? Předpokládá se, že podněcuje tělo matky k aktivitě a nikoli odpočinku, což ovlivňuje její hladinu glukózy. Jaký si z toho odnést závěr? Autoři výše zmíněné studie nastávajícím maminkám doporučují večerní používání mobilních telefonů a tabletů co nejvíce omezit. Pokud se těchto zařízení vzdávat nechcete, podsvícení displeje stáhněte na naprosté minimum a raději si nastavte i filtr modrého světla. A místo lustru si raději posviťte nočním orientačním tlumeným světlem.

Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/982136, (2) www.idf.org/our-activities/care-prevention/gdm.html, názor autora - zbytek článku


Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Budete doslova sršet pokrokovými nápady. Přestože vaše ideje nejsou obvykle zrovna realistické, máte vizi a to se cení! A i když se občas necháte unést, máte dostatek fantazie a představivosti, abyste své nápady dotáhli k dokonalosti. Jen tak dál. Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

118 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.5.
16 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat