Rok po narození dítěte se rozejde pětina rodičů

Místo rodinné idylky dramatický rozchod. Taková je realita celé pětiny čerstvých rodičů. Důvodem je málo sexu, pochopení, komunikace i pomoci s péčí o dítě.

Narození dítěte může vypadat jako reklama na kompletní rodinné štěstí. Ale ne vždycky a ne u každého. Proč se rodiče rozcházejí dřív, než jejich potomek oslaví první narozeniny?

Nespíme spolu a jen se hádáme!

Z jistého nedávného výzkumu (1) vyplynulo, že se během prvních 12 měsíců života dítěte rozpadá jedna pětina párů, a to sezdaných i nesezdaných. Důvody? Na seznam těch nejčastějších dle získaných poznatků patří zoufalý nedostatek sexuální intimity, chabá komunikace a časté hádky týkající se partnerova nízkého zapojení se do péče. I když se ukázalo, že jeden z deseti párů se po několikaměsíční odluce dá zase dohromady, soudě podle těch zbylých to na rodinnou harmonii vážně nevypadá.

Krize jako Brno

„Všeobecně se předpokládá, že první skutečná partnerská krize přichází až po sedmiletém soužití a že nové dítě krachující vztah dokáže slepit. Ale není tomu tak. Bezesné noci, únava, méně času i chuti na sex, obrovská zodpovědnost, tohle všechno otestuje i ty nejodolnější jedince,“ vysvětluje britská psycholožka a zakladatelka sociální sítě vyhrazené pouze pro matky Siobhan Freegard (2). Ano, jsou věci, na které se dokonale připravit zkrátka nelze, což potvrzuje i jmenovaná odbornice. Podle ní vysoké procento čerstvých matek bojuje i s nízkým sebevědomím způsobeným tělesnými změnami. Jejich drahé polovičky se zase těžko smiřují s pocitem jakési odstrčenosti, protože se veškerá pozornost ženy točí okolo dítěte. I kvůli tomu frekvence konfrontací narůstá a domácí dusno houstne a houstne.

Mocná síla slov

„Je skličující vidět tolik párů, které se brzy po zrození nového života rozcházejí. Není pochyb o tom, že je rodičovství se všemi těmi změnami ve spánkových vzorcích a rutinách velmi stresující. Nejdůležitější je proto komunikace o vzájemných pocitech,“ uzavírá expertka Siobhan Freegard s tím, že by si rodiče měli udělat čas i pro sebe.

Zdroje: (1) www.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/famp.12567, (2) www.goodto.com/wellbeing/relationships/relationship-news/break-up-after-baby-513710


Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Očekávejte náročný týden, ale s velkým potenciálem pro růst a rozvoj. Budete se cítit motivováni pracovat na svých cílech a ambicích a to vám poskytne silný pocit směru a jistoty.Na pracovišti můžete čekat nové příležitosti, nové... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

90 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
142 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat