Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Spálili jste se na slunci: Pomoc nabízí i příroda

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

22. 8. 2019 | Krása a móda

Přijedete na dovolenou a ještě než vybalíte kufry, vyběhnete k vodě užít si mořských vln? A druhý den potom protrpíte v hotelovém pokoji se zataženými závěsy a spálenými zády a rameny? Podobný scénář zná mnoho žen. Přestože prevence by měla být v tomto případě to hlavní, dobrou zprávou je, že následky popálenin jdou zmírnit. A to nejen cestou kosmetických přípravků.

Popáleniny od slunce mají podobný charakter, jako když se opaříte tekutinou, například vroucí vodou nebo polévkou. Mnoho pomocníků, kteří okamžitě uleví od nepříjemného pálení, se ukrývá v kuchyni – konkrétně v lednici.

Rychlá úleva z přírody

Poměrně známým řešením je bílý jogurt natřený na záda či jinou spálenou oblast. Probiotické kultury a enzymy působí na kůži blahodárně. Podobně může posloužit i tvaroh nebo mléko. To ale z kůže rychlé stéká, takže je lepší použít jej ve formě obkladu. Pomoci může také vaječný bílek, který postižené místo zchladí. Po pár minutách ho jednoduše opláchneme vlažnou vodou.

Spálením pravděpodobně neutrpěla jen kůže, ale s vysokou teplotou si musí poradit celé tělo. Proto je potřeba pít, a to především čistou vodu, případně minerálky, které obsahují draslík a sodík. Led tentokrát vynechejte. Tělo by totiž mohl paradoxně ohřát, když se organismus vyrovnává s jeho nízkou teplotou. Pokud na slunci třeba usneme, případně si na výlet nevezmeme opalovací krém, následky mohou být vážnější. Po silnějším popálení mohou na kůži vyskákat malé puchýřky. Ty si ale v žádném případě nesmíme škrábat. Po prasknutí dovnitř lehce vnikne infekce a hojení se mnohonásobně prodlouží.

Na puchýřky i spálenou kůži jsou nedocenitelným pomocníkem bylinky. „I u tohoto problému je třeba podpořit regeneraci kůže vnitřním užíváním bylinných přípravků, a to hlavně těch, které regenerují pokožku. K tomu můžeme využít například pýr, lopuch, rakytník, z gemmoterapeutik poté černý rybíz či ořešák královský. Na potírání zvolíme měsíčkový nebo lopuchový olej a k rychlému zhojení přispívá třezalkový olej,“ říká nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

A jak dál?

Pokud si nechcete prohru se slunečními paprsky zopakovat, je dobré se držet základních pravidel. Po popálení je lepší se pár dní přímým slunečním paprskům zcela vyhnout. Kůže musí dýchat, takže je lepší nenosit neprodyšné oblečení. Při pobytu na slunci by měl být samozřejmostí krém s vysokým opalovacím faktorem aplikovaný půl hodiny předem, a to i v případě, že jdete ven jen na chvilku. Kůže se může spálit už po čtvrt hodině na slunci, a to nejen na pláži, ale klidně i ve městě nebo na sídlišti po cestě na nákup.

K popálení jsou náchylnější lidé se světlejší kůží, takže pihovaté zrzky a blondýny by měly být ještě obezřetnější než snědé typy a vyhnout se nejsilnějšímu slunečnímu záření mezi 11 dopoledne a 3 hodinami odpoledne.

Není nad prevenci

Přestože se spálení od slunce za pár dní zahojí, z dlouhodobého hlediska urychluje stárnutí kůže a zmenšuje její pružnost a vláčnost. O pokožku je proto dobré se starat průběžně.

„Regenerace kůže je důležitá v každém věku a i v tomto ohledu mohou bylinky pomoci. Kvalitu pokožky nám pomůže zlepšit užívání tinktury z pýru, lopuchu, houbičky penízovky či gemmoterapeutik z lesního bezu hroznatého, ořešáku královského, borovice či jedle, které do organismu dodávají látky potřebné k regeneraci pokožky,“ dodává Jarmila Podhorná.

Ucpané póry? Možná si za ně můžete sama

Bramborový salát s rybou

Bramborový salát s rybou

7 hlasů
1h a 20min 493 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Pečené kuře s meruňkami

8 hlasů
1h a 5min 578kJ 180 Kč

Kuřecí maso s meruňkami je skvělá kombinace.

Zelná polévka s mrkví

11 hlasů
50min 311kJ 80 Kč

Polévka z bílého zelí a mrkve.

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více