Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Skryté důvody vypadávání vlasů

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

27.12.2019 | Krása a móda

Pomoc, už zase je v odtokovém sítku chomáč vlasů! Jestli to takhle půjde dál, začnete nosit čepice a klobouky? Tak snad to nebude tak horké. Prvotní je včas odhalit příčinu. Které signály těla prozrazují, že něco není v pořádku?

Každý ztrácí vlasy. Během sprchování, mytí vlasů nebo česání „hlava“ denně přijde o 50 až 100 vlasů. Z důvodu, že se staré vlasy nahrazují novými. Je sice pravda, že na vině je také genetika, stres, používání vlasových produktů na bázi chemikálií, stylingové přístroje, špatná strava, drsné klimatické podmínky nebo nesprávná péče, nicméně někdy za ztrátou koruny krásy stojí i zdravotní problémy. Které?

Alopecie

Alopecie je autoimunitní porucha, při které imunitní systém útočí na vlasové folikuly (struktury, které hostí kořeny vlasů). Alopecie je přitom jedním z hlavních důvodů vypadávání vlasů u žen i mužů, častěji však trápí lidi mladší 20 let. Vyznačuje se ztrátou kštice v kulatých skvrnách, jež jsou patrné na pokožce hlavy. (V některých případech může dojít ke ztrátě vlasů i na jiných částech těla). Přesná příčina této poruchy není známá, tvrdí se však, že za vším stojí stres nebo rodinná anamnéza, konkrétně diabetes 1. typu či revmatoidní artritida. V současné době neexistuje žádný lék přímo na alopecii, nicméně vždy se dá vlasům nějak pomoci. Poraďte se proto se svým lékařem o svých možnostech.

Syndrom polycystických ovarií

Řídké vlasy a jejich ztráta značí i důsledek hormonální nerovnováhy, jenž je typická pro polycystický ovariální syndrom. Ten vede k přetížení testosteronových nebo androgenních hormonů v těle, které interagují s enzymem nalezeným ve vlasových folikulech a přeměňují se na jeho derivát dihydrotestosteron (DHT). Ten vlasům nedělá dobře. Mezi další příznaky polycistického ovariálního syndromu patří růst vlasů v obličeji, nepravidelná menstruace, akné a cysty na vaječnících. Včasná diagnostika a správná léčba pomáhají vyhnout se dalším komplikacím, ke kterým patří vysoký krevní tlak, neplodnost a deprese. A co dalšího můžete v souvislosti se stavem svých vlasů očekávat?

Anémie

Ti, kteří trpí anémií s nedostatkem železa, obvykle mají řídké a křehké vlasy. Proč? Kvůli nízké hladině železa v těle v krvi chybí dostatek červených krvinek, jež transportují kyslík do buněk v celém těle, včetně vlasových folikulů. Bez dostatečného množství kyslíku se vlasy zbaví nezbytných živin potřebných pro jejich růst a sílu. Ovšem to není všechno. Spolu se ztrátou vlasů anémii dost často doprovází extrémní únava, studené končetiny, slabost a bledá pokožka. Pozorujete něco takového,

Hypotyreóza

Hypotyreóza nebo nedostatečně aktivní štítná žláza je další příčinou vypadávání vlasů. Štítná žláza je zodpovědná za vylučování hormonů štítné žlázy, které jsou potřebné pro správný růst a vývoj těla, včetně vlasů. Opět platí, že je nutné se o svém stavu poradit s lékařem.

Infekce

Nezdravá pokožka hlavy může způsobit zánět vlasových folikulů, což znesnadňuje růst vlasů. Jak jde čas, dochází i k jejich ztrátě. Existují přitom různé typy infekcí, ale nejčastější je jistý druh plísně s názvem tinea capitis.

Nedostatek zinku

Nízká hladina zinku v těle taktéž nevěstí nic dobrého. Slabé a lámavé prameny, jež mávají na rozloučenou, určitě nikoho nepotěší. Suma sumárum, zinek je důležitý minerál podporující reprodukci buněk, růst a opravy tkání. Pokud jej nemáte dostatek, rozlučte se s tím, že vám husté vlasy budou proplouvat mezi prsty. Do své stravy zařaďte lískové a pekanové ořechy, kešu nebo třeba mandle. Mezi další dobré zdroje zinku patří červené maso, vejce, ústřice, krab, humr, luštěniny, celozrnné cereálie a mléčné výrobky, jako je sýr a nízkotučné mléko.

Keratin dodává vlasům lesk a jemnost

Salát z čerstvých fíků

Salát z čerstvých fíků

15 hlasů
25min 676 kJ 102 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Sýrová polévka s mletým masem

18 hlasů
1h a 5min 267kJ 130 Kč

Recept na snadnou a velmi dobrou polévku.

Kuře pečené se slaninou a olivami

13 hlasů
1h a 10min 691kJ 160 Kč

Kuřecí plátky pečené v troubě.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pozvání na schůzku vám udělá opravdu velkou radost. Přesto se na malou chvilku neubráníte panice a strachu. Byla by však obrovská škoda, abyste zahodili svoji šanci kvůli nedostatku sebevědomí. Hoďte obavy za hlavu a zkuste si rande jednoduše užívat.

Více