Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Správným opalováním docílíte kýženého bronzu

26.07.2020 | Krása a móda

Daň módě za opalování je příliš vysoká a na zdravé slunění je potřeba řádná příprava. Pokud chcete minimalizovat stárnutí pleti, zároveň získat krásnou barvu, a přitom se vyhnout tvorbě zbytečných vrásek, hyperpigmentaci a suchosti, nechte se inspirovat radami lékařky.

Dokonale opálená pleť je během letních měsíců atraktivní a i přes varování odborníků se mnohé ženy snaží docílit tmavších odstínů intenzivním sluněním, přestože následky přinášejí zdravotní rizika i předčasné stárnutí pokožky. Doktorka Marianna Poljančuková říká, že do 40 let nám kůže odpustí vše, a potom se začnou sčítat následky. Pokud toužíte po snědých odstínech pleti a zároveň chcete minimalizovat škody, celý postup by měl být rozdělený do 3 etap zahrnujících přípravu, správný proces opalování a důkladnou péči po slunění.

Jak se správně připravit

Před začátkem opalovací sezóny je ideální především začít kontrolou mateřských znamének u dermatologa, aby případná rizika byla včas odhalena. Pokud je vše v pořádku, mohou přípravy pokračovat. Nejlepší je hned z kraje sezony provádět celotělový peeling a scrubbing alespoň 1x týdně nejlépe 3 týdny za sebou. Dobré je po pravidelném peelingu navštívit ještě vertikální solárium, a to 2x v délce 5 minut v 7denním intervalu. Před vstupem do solária ovšem nezapomeňte aplikovat ochranný krém s SPF minimálně 30, bradavky a výrazná mateřská znaménka je vhodné navíc překrýt speciální náplastí. 

Opalování má svůj postup i pravidla

Po řádné přípravě nastává proces slunění. Měli bychom ovšem respektovat denní cyklus a sluneční agresivitu, proto je doporučeno přímé slunění ráno mezi 9 a 10 hodinou v intervalech 20–30 min, střídaných tzv. chilling modem, tedy nepřímým sluněním ve stínu, kde se opalujeme taky. Přestávky jsou dobré při největší sluneční agresivitě v době mezi 12–14 hod a od 15–16 hod znovu, do večera potom můžete klidně dále opakovat dopolední cyklus. Nezapomínejte se pravidelně otáčet, aby vám neuniklo nerovnoměrné opálení. Při výběru správného SPF faktoru je dobré myslet na náš typ pleti, abychom nedosáhli místo krásného opálení spíše rychlého spálení a olupování pokožky. Pro citlivou, problematickou a světlou pleť je vždy lepší volit SPF 50, přičemž fototyp 3 a 4 si může dovolit i SPF 35. Snědá barva se dostaví stejnou rychlostí, ale vyhnete se nepříjemnému zarudnutí a podráždění. Obličej, krk i dekolt je dobré chránit také alespoň faktorem 50+, aby slunce nezanechalo na kůži více pigmentací a vrásek než zlaté barvy.

Opalovací olej – ano, nebo ne?

Zde je důležité si nejdříve vysvětlit důležitou část, že v kosmetické oblasti pojem opalovací olej vlastně neexistuje. Oleje neopalují tělo, ale mají v sobě komponenty na bázi B-karotenu a vitamínu E, které nesou oranžovohnědou barvu a při aplikaci mění vzhled pokožky do tmavšího odstínu a zároveň ji lehce živí. Velké pozitivum je ovšem jejich krásná vůně. „Oleje voní báječně, proto doporučuji jejich aplikaci například před poslední hodinou opalování jako dávku vitaminu a vonných endorfinů,“ radí doktorka Poljančuková.

Po opalování chce pleť vitaminy

Zlatá pleť vám může vydržet i několik týdnů, záleží na tom, jak o ni pečujete. Poopalovací etapa spočívá především v intenzivní aplikaci přípravku na bázi olejů, b-karotenu, zklidňujících i hydratačních komponentů a užívání dostatečného množství vitaminu E, D, K2 a koenzymu Q10. Pokud se i přesto začne na vaší kůži objevovat postupně náznak olupování, můžete se vyhnout nepříjemným šupinám intenzivní péčí založené na hydrataci, šetrném manuálním peelingu měkkou žínkou během sprchování s dodáním sprchového mléka na bázi extraktu olejů nebo tuků, a následnou aplikací výživných krémů, které budou ideální kombinací k rekonvalescenci pokožky.

Aby jizvičky po akné v obličeji byly vzpomínkou

Hovězí s hrachovými lusky

Hovězí s hrachovými lusky

16 hlasů
30min 575 kJ 380 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Brokolicová polévka s těstovinou

19 hlasů
50min 351kJ 75 Kč

Skvělá polévka pro celou rodinu.

Plněné rybí filé

0 hlasů
1h a 15min 139kJ 290 Kč

Rybí filé plněné zeleninovou směsí se sýrem. Zdravý,ch...

Poradny

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více