Prázdniny na horách. Jak se nespálit při shánění hotelu

04.02.2018 | Finance

Chystáte-li se zimní dovolenou strávit na českých sjezdovkách, asi nebudete listovat katalogy cestovních kanceláří, abyste si vybrali kompletní zájezd s dopravou, ubytováním a dalšími službami. Pokud si dovolenou „sestavíte“ sami, nechrání vás zákon tak dobře jako v případě zájezdu, který je pojištěný, a případné škody řeší jeho poskytovatel. Můžete ale ušetřit. Na co si dávat pozor a jaká jsou vaše práva?

V prvé řadě asi budete shánět ubytování. V českém prostředí lze smlouvu o ubytování uzavřít jednoduše bez velkých formalit – třeba po telefonu nebo e-mailovou rezervací. Pozor, oproti jiným službám uzavíraným takzvaně na dálku nemůžete odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by vám hrozila sankce. Smlouva o ubytování má z této možnosti zákonnou výjimku.

Jak je to se stornem?

„Ubytování samozřejmě lze zrušit. Zákon umožňuje smlouvu vypovědět, než uplyne doba ubytování, tedy kdykoliv před jeho začátkem i v průběhu. Nemusí to ale být zadarmo. Pokud ubytovatel nestačí najít nového zájemce, pak musíte uhradit škodu, je-li prokázáno, že vznikla,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

A vysvětluje: „Chybí-li do začátku pobytu ještě třeba měsíc, žádná škoda vzniknout nemusí. Když se ale rozhodnete nepřijet den předem, musíte počítat s tím, že ubytování s největší pravděpodobností zaplatíte celé.“

Věnujte proto pozornost podmínkám smlouvy, ve kterých může být i požadavek odstupného či storna.

Místo výhledu na sjezdovku dálnice

Povinností ubytovatele je předat prostory tak, aby bylo možné je normálně a nerušeně užívat. Horská chalupa či pokoj musí odpovídat kvalitou předchozí domluvě. Pokud jste byli nalákáni na fotografie krásných pokojíčků s koupelnou a výhledem na sjezdovku, je taková informace pro provozovatele závazná.

Neodpovídá-li ubytování domluvě nebo běžným standardům, žádejte nápravu. Pokud k ní nedojde, máte právo na slevu.

Právní úprava ubytování v občanském zákoníku není zrovna rozsáhlá, ale je v ní třeba i to, že ubytovatel musí na vaši žádost převzít a uschovat cennosti či peníze, pokud o to požádáte. Za uschované věci pak odpovídá, takže nemusíte mít strach ze všetečného personálu nebo nevítaných hostů.

Smlouva s třetí stranou

Místo, kde strávíte dovolenou, si můžete vybrat sami, nebo využít služeb cestovních kanceláří a agentur a vybrat si z jejich nabídky. Pamatujte však na to, že cestujete-li vlastním autem, neuzavíráte s cestovkou smlouvu o zájezdu.

„Aby byl zájezd zájezdem v právním slova smyslu, musí obsahovat nejméně dvě služby cestovního ruchu. Tedy například dopravu a ubytování, dopravu a zajištění skipasů a podobně,“ upozorňuje Zelený a dodává: „Zprostředkovatel má ze zákona dbát na to, aby smlouva nebyla uzavírána s nedůvěryhodnou osobou. Dokonce vám nesmí navrhnout uzavření smlouvy, pokud se objeví pochybnost, že třetí strana smlouvu dodrží. Když by tuto svou povinnost zanedbal, můžete případnou náhradu škody požadovat právě po zprostředkovateli.“

I tady se vyplatí být na pozoru při uzavírání smlouvy, aby se zprostředkovatel šikovnou větičkou ve smluvních podmínkách nesnažil své odpovědnosti dopředu zbavit. Podmínka by sice byla stejně neplatná, ale svědčila by o ne zrovna férovém přístupu.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Chystá se velice zajímavý týden, bude obzvláště zábavný. Vesmír v tomto týdnu umožní vyšší stupeň nezávislosti, sebedůvěry a odvahy, které jsou základními vlastnostmi Beranů.Na pracovišti může být ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

7 Příspěvků
Poslední příspěvek 14:00
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 13:39
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:18

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat