Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dejte si s kolegy šálek kávy. Kofein podporuje týmovou práci

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

14.06.2018 | Finance

Miliony lidí na celém světě si nedokážou představit ráno bez šálku kávy. A mnozí by bez tohoto nápoje neudělali v práci nic. Vědci z Ohia tvrdí, že to má své hlubší důvody. Kofein totiž prokazatelně podporuje týmovou práci a zvyšuje soustředěnost.

Psychologové z Ohio State University provedli několik experimentů, při nichž testovali účinky kávy bez kofeinu a kávy s kofeinem na výkonnost zaměstnanců.

Zázrak jménem kofein

Z výsledků vyplývá, že lidé, kteří pijí kávu s kofeinem, nejenže vydrží u úkolu déle, pracují týmověji a mají lepší výsledky, ale navíc hodnotí práci pozitivněji než ti, kdo pijí kávu bez kofeinu. Na počátku experimentu přitom nikdo z účastníků netušil, jestli dostává kávu s kofeinem či bez něj.

„Celkově z výsledků jasně vyplývá, že kofeinová káva zvyšuje bdělost a soustředěnost. Osoby, které pily kávu s kofeinem, také při řešení tématu vyslovovaly více nápadů. Myslíme si, že když jsou lidé více čilí, vnímají sebe a ostatní členy skupiny jako oddanější a to vede k pozitivnímu postoji,“ tvrdí doktor Amit Singh z Ohio State University.

Jde to i bez něj?

Jenže co když kofeinu zrovna neholdujete? Pak vězte, že podpořit soustředění a zahnat únavu jde v ráci i bez jeho pomoci. Jak?

Občas za nespolupracující mozek může fakt, že nemá dostatek kyslíku. A tak vstaňte, a pokud je to možné, otevřete okno a několik minut u něho postůjte. Zhluboka se nadechujte a soustřeďte se jen a jen na dýchání. Nemáte v práci „luxus“ v podobě otevíracích oken? Pak zkuste na chvíli vyjít před budovu. Efekt by měl být stejný.

A když už budete na vzduchu – zkuste se projít! Podle jisté studie stačí pouhých 6 minut chůze k tomu, aby člověk načerpal síly, zlepšilo se mu soustředění a byl kreativnější. Jestliže nemůžete opustit budovu, alespoň se oněch 6 minut procházejte po chodbách či kanceláři.

Nepodceňujte ani věci, jež vás obkloují. Jen málokdo z nás si může pracovní místo přenést někam do přírody nebo alespoň na trávník do parku (pokud mezi tyto šťastlivce patříte, využijte toho). A tak je nutné zaměřit se na pracovní prostředí. Odborníci doporučují obklopit se například živými květinami či fotografiemi zobrazujícími přírodní scenérie. Příroda má totiž na naši kreativitu nezpochybnitelně pozitivní vliv!

Pracovní výkon ovlivňuje i vaše kancelář. Jak ji zařídit ...

Guláš z divočáka

Guláš z divočáka

19 hlasů
1h a 45min 401 kJ 280 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát z pečené červené řepy

6 hlasů
1h a 25min 343kJ 60 Kč

Salát plný vitamínů.

Zeleninová polévka s dýni

15 hlasů
45min 146kJ 130 Kč

Luxusní, podzimní zeleninová polévka.

Poradny

Když dám výpověď, bude mi krácen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, Jano,při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení, pokud během prác... Více

Dostanu během výpovědi volno na hledání práce?

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vám během výpovědní doby poskytnout volno na hledání nového z... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden si budete připadat přitažliví a docenění. Ovšem pozor, vaše zdání nemusí být založeno na pravdě. Spíše je dáno vaší spokojeností se sebou samými. Proto se nezapomeňte rozhlížet kolem sebe. Myslete i na druhé, ...

Více