Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dejte si s kolegy šálek kávy. Kofein podporuje týmovou práci

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

14.06.2018 | Finance

Miliony lidí na celém světě si nedokážou představit ráno bez šálku kávy. A mnozí by bez tohoto nápoje neudělali v práci nic. Vědci z Ohia tvrdí, že to má své hlubší důvody. Kofein totiž prokazatelně podporuje týmovou práci a zvyšuje soustředěnost.

Psychologové z Ohio State University provedli několik experimentů, při nichž testovali účinky kávy bez kofeinu a kávy s kofeinem na výkonnost zaměstnanců.

Zázrak jménem kofein

Z výsledků vyplývá, že lidé, kteří pijí kávu s kofeinem, nejenže vydrží u úkolu déle, pracují týmověji a mají lepší výsledky, ale navíc hodnotí práci pozitivněji než ti, kdo pijí kávu bez kofeinu. Na počátku experimentu přitom nikdo z účastníků netušil, jestli dostává kávu s kofeinem či bez něj.

„Celkově z výsledků jasně vyplývá, že kofeinová káva zvyšuje bdělost a soustředěnost. Osoby, které pily kávu s kofeinem, také při řešení tématu vyslovovaly více nápadů. Myslíme si, že když jsou lidé více čilí, vnímají sebe a ostatní členy skupiny jako oddanější a to vede k pozitivnímu postoji,“ tvrdí doktor Amit Singh z Ohio State University.

Jde to i bez něj?

Jenže co když kofeinu zrovna neholdujete? Pak vězte, že podpořit soustředění a zahnat únavu jde v ráci i bez jeho pomoci. Jak?

Občas za nespolupracující mozek může fakt, že nemá dostatek kyslíku. A tak vstaňte, a pokud je to možné, otevřete okno a několik minut u něho postůjte. Zhluboka se nadechujte a soustřeďte se jen a jen na dýchání. Nemáte v práci „luxus“ v podobě otevíracích oken? Pak zkuste na chvíli vyjít před budovu. Efekt by měl být stejný.

A když už budete na vzduchu – zkuste se projít! Podle jisté studie stačí pouhých 6 minut chůze k tomu, aby člověk načerpal síly, zlepšilo se mu soustředění a byl kreativnější. Jestliže nemůžete opustit budovu, alespoň se oněch 6 minut procházejte po chodbách či kanceláři.

Nepodceňujte ani věci, jež vás obkloují. Jen málokdo z nás si může pracovní místo přenést někam do přírody nebo alespoň na trávník do parku (pokud mezi tyto šťastlivce patříte, využijte toho). A tak je nutné zaměřit se na pracovní prostředí. Odborníci doporučují obklopit se například živými květinami či fotografiemi zobrazujícími přírodní scenérie. Příroda má totiž na naši kreativitu nezpochybnitelně pozitivní vliv!

Při výběru dovolené dejte pozor. Mezi cestovní kanceláří ...

Rybí porce s pikantním kořením

Rybí porce s pikantním kořením

13 hlasů
40min 600 kJ 370 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s bílým melounem

11 hlasů
15min 276kJ 55 Kč

Recept na osvěžující letní salát.

Teplý salát s uzenou makrelou

13 hlasů
40min 459kJ 95 Kč

Netradičně připravená uzená makrela.

Poradny

Mohu vymáhat výživné placené na nevlastní dítě?

Dobrý den,toto je dotaz spíše pro právníka než pro mne. V zásadě sice platí, že spotřebované výži... Více

Mám nárok na další PPM, když jsem vyčerpala RP?

Dobrý den,to, kdy jste vyčerpala rodičovský příspěvek, nemá na následnou peněžitou pomoc v mateřs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více