Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čím více muži vydělávají, tím méně pomáhají s domácími pracemi

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

4. 7. 2018 | Finance

Sníte o finančně zajištěném partnerovi, se kterým by život byl tak nějak snazší? Všechno má svá pro a proti. S jídlem totiž roste chuť, a ten, kdo má v kapse, evidentně radši dřepí na gauči a nepodílí se na běžných denních úkonech v domácnosti!

Mít zajištěnou budoucnost, aspoň co se týče financí, je jistě lákavé. Nová studie z Velké Británie však varuje, že jen lidé s nižšími příjmy častěji pomáhají svým partnerům v domácnosti.

„V současnosti platí, že ženy jsou stále těmi, kdo se na chodu domácnosti podílejí zdaleka nejvíce, a to bez ohledu na to, jak náročné mají zaměstnání, nebo kolik mají dětí,“ nejdříve objasňují vědci z anglické univerzity Warwick s tím, že zatímco břemeno dodržování čistoty leží výhradně na něžnějším pohlaví, u mužů se projevují náznaky společenského zařazení, třídy a sociální vrstvy.

Čím větší příjem, tím větší „lenora“

Doktorka Clare Lyonette v této souvislosti podotýká, že existuje ostrý rozdíl v postojích dvojic směrem k rovnosti žen a mužů, a z velké části záleží na tom, jak moc konkrétně pánové vydělávají.

Obecně se zdá, že lidé s nižšími příjmy bez problémů berou do ruky prachovku, uklízejí myčku, věší prádlo, stírají podlahu a dělají další domácí práce. Nikdo neříká, že muži s vyššími příjmy nevědí, že si domácnost žádá svoje, nicméně pravdou je, že právě oni odmítají v tomto směru hnout prstem. Evidentně zastávají názor, že pokud vydělávají peníze, ke štěstí jejich partnerek to stačí,“ odhaluje Clare Lyonette, jejíž závěry uveřejnil časopis Work, work, and society.

Nejběžnější výmluva? Vydělávám!

Mimochodem, svoje poznatky tahle dáma čerpala z vlastní studie, jíž se zúčastnilo několik desítek mužů a žen, z nichž všichni měli alespoň jedno dítě do 14 let.

„Ano, je tu určitě spravedlivější rozdělení práce v domácnosti, než tomu bylo v minulosti, ale nerovnost stále existuje, a navíc je podpořena tím, že muži obecně vydělávají více než ženy,“ dál objasňuje Clare Lyonette, podle které ženy vědí, že jejich přínos domácnosti je větší, a často jsou kvůli tomu frustrované.

Život skrz růžové brýle

Na druhou stranu, leckteré svoje partnery omlouvají slovy, že „ten můj je práce neschopný“, nebo „beztak to nikdy neuklidí tak, jak chci já“. Možná to tak je, ale možná taky ne. Jeden z účastníků výzkumu (muž) totiž bez obalu přiznal, že se pánové schválně neschopnými dělají. Málokterého totiž baví běhat doma s prachovkou…. Každá mince má dvě strany, nicméně která žena může říct, že ji po osmi hodinách pracovní doby, nákupu, vaření a péče o děti vyloženě uspokojuje uklízení domácnosti? A stejně jde a udělá to…. Tedy aspoň většinou.

Rušení smlouvy o zájezdu. Jak nepřijít o peníze

Květákový krém se žampióny

Květákový krém se žampióny

12 hlasů
50min 213 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kachní prsa s ananasem

4 hlasy
50min 611kJ 280 Kč

Kachní prsíčka doplněná ananasem.

Kohout na víně

3 hlasy
1h a 50min 329kJ 230 Kč

Aby jste si maximálně pochutnali na tomhle lahodném klasi...

Poradny

Jak je to s pojištěním během pracovní neschopnosti?

Dobrý den,pokud dočasná pracovní neschopnost trvá celý kalendářní měsíc, zaměstnavatel neodvádí z... Více

Může mi úřad práce započítávat výživné jako příjem?

Dobrý den,pokud byste se striktně drželi soudního rozhodnutí a neuzavírali se synovým otcem žádno... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Kdosi ve vás probudí soutěživého ducha. Ukážete proto okolí, že když chcete, umíte ze sebe dostat to nejlepší. Bude to velice důležité, a to především pro vás samotné. Upevníte tak své sebevědomí a důvěru ve své schopnosti. M&aa...

Více