Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čím více muži vydělávají, tím méně pomáhají s domácími pracemi

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

4. 7. 2018 | Finance

Sníte o finančně zajištěném partnerovi, se kterým by život byl tak nějak snazší? Všechno má svá pro a proti. S jídlem totiž roste chuť, a ten, kdo má v kapse, evidentně radši dřepí na gauči a nepodílí se na běžných denních úkonech v domácnosti!

Mít zajištěnou budoucnost, aspoň co se týče financí, je jistě lákavé. Nová studie z Velké Británie však varuje, že jen lidé s nižšími příjmy častěji pomáhají svým partnerům v domácnosti.

„V současnosti platí, že ženy jsou stále těmi, kdo se na chodu domácnosti podílejí zdaleka nejvíce, a to bez ohledu na to, jak náročné mají zaměstnání, nebo kolik mají dětí,“ nejdříve objasňují vědci z anglické univerzity Warwick s tím, že zatímco břemeno dodržování čistoty leží výhradně na něžnějším pohlaví, u mužů se projevují náznaky společenského zařazení, třídy a sociální vrstvy.

Čím větší příjem, tím větší „lenora“

Doktorka Clare Lyonette v této souvislosti podotýká, že existuje ostrý rozdíl v postojích dvojic směrem k rovnosti žen a mužů, a z velké části záleží na tom, jak moc konkrétně pánové vydělávají.

Obecně se zdá, že lidé s nižšími příjmy bez problémů berou do ruky prachovku, uklízejí myčku, věší prádlo, stírají podlahu a dělají další domácí práce. Nikdo neříká, že muži s vyššími příjmy nevědí, že si domácnost žádá svoje, nicméně pravdou je, že právě oni odmítají v tomto směru hnout prstem. Evidentně zastávají názor, že pokud vydělávají peníze, ke štěstí jejich partnerek to stačí,“ odhaluje Clare Lyonette, jejíž závěry uveřejnil časopis Work, work, and society.

Nejběžnější výmluva? Vydělávám!

Mimochodem, svoje poznatky tahle dáma čerpala z vlastní studie, jíž se zúčastnilo několik desítek mužů a žen, z nichž všichni měli alespoň jedno dítě do 14 let.

„Ano, je tu určitě spravedlivější rozdělení práce v domácnosti, než tomu bylo v minulosti, ale nerovnost stále existuje, a navíc je podpořena tím, že muži obecně vydělávají více než ženy,“ dál objasňuje Clare Lyonette, podle které ženy vědí, že jejich přínos domácnosti je větší, a často jsou kvůli tomu frustrované.

Život skrz růžové brýle

Na druhou stranu, leckteré svoje partnery omlouvají slovy, že „ten můj je práce neschopný“, nebo „beztak to nikdy neuklidí tak, jak chci já“. Možná to tak je, ale možná taky ne. Jeden z účastníků výzkumu (muž) totiž bez obalu přiznal, že se pánové schválně neschopnými dělají. Málokterého totiž baví běhat doma s prachovkou…. Každá mince má dvě strany, nicméně která žena může říct, že ji po osmi hodinách pracovní doby, nákupu, vaření a péče o děti vyloženě uspokojuje uklízení domácnosti? A stejně jde a udělá to…. Tedy aspoň většinou.

Letos už konečně naspořím nějaké peníze. Jenže jak?

Karbanátky s červenou řepou

Karbanátky s červenou řepou

24 hlasů
55min 911 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Baklažány se smetanou

9 hlasů
40min 607kJ 65 Kč

Recept na jednoduchý levný zeleninový oběd

Rychlá sýrová polévka

14 hlasů
40min 238kJ 70 Kč

Polévka se dvěma druhy sýra.

Poradny

Mám nárok na nemocenskou po vyčerpání ošetřovného?

Dobrý den,to, že jste se ihned po ošetřování dítěte ocitla v dočasné pracovní neschopnosti, by ne... Více

Dostanu nemocenskou, když jsem po RD nepracovala?

Dobrý den,dle mého názoru byste na nemocenskou mít nárok měla, stejěn jako v případě, kdy byste n... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více