Nabídka zkrácených úvazků pro maminky na mateřské

01.03.2020 | Finance

Česko je země dvou paradoxních extrémů. Má nejdelší rodičovskou dovolenou na světě a k tomu nejvíc pracujících matek starších dětí. Příčinou je významný nedostatek nabídky zkrácených pracovních úvazků v Česku. Výjimkou jsou obory ICT, ale také pobídky zdravotnických firem.

Česko je v počtu nabízených zkrácených úvazků až na chvostu Evropy. Oproti pětině obyvatel Unie pracuje v Česku na zkrácený úvazek pouhých sedm procent lidí, převážně žen. Situace se ale pomalu zlepšuje. Zatímco například v Řecku je hlavním důvodem práce na zkrácený úvazek fakt, že člověk nenašel pozici na full time, v českých reáliích je to naopak. Firmy, které bojují s nedostatkem lidí, nabízí možnost zkrácených úvazků či sdílených pozic jako moderní benefit.

Pro rodiče pečujícího o děti je zkrácený úvazek nutností. Jenže příležitostí je v Česku stále málo. Rodičům zbývají dvě možnosti – zůstat doma s dětmi, anebo celý den pracovat. Zatímco v zahraničí se ženy do práce vracejí několik týdnů po porodu alespoň na částečný úvazek, který jim vydrží až do vyššího věku dítěte, v Česku jsou ženy na rodičovské dovolené převážně tři až čtyři roky a hned po jejím vypršení nastupují do práce na plný úvazek. Jak v roce 2018 poukázal Rodinný svaz ČR, české matky dětí ve věku od šesti do 14 let tak pracují mnohem více než matky v drtivé většině vyspělého světa.

Kde hledat příležitosti?

„Existují obory, ve kterých jsou poloviční úvazky častější, například v IT, marketingu, v neziskovém sektoru. Zaměstnavatel v nich funguje standardněji ve flexibilním režimu a po mateřské a rodičovské dovolené se do nich snáz vrací. V jiných oblastech je to obtížnější, protože druh práce prostě nenabízí možnost částečného úvazku anebo flexibilitu, kterou většina rodičů s malými dětmi potřebuje, například státní správa, restaurace, výroba. I ve firmách, kde to není obvyklé, ale doporučuji se prostě zeptat, mnohokrát jsem byla svědkem, že spolehlivému pracovníkovi vyšel zaměstnavatel vstříc. K tomu je důležité být aktivní a během mateřské a rodičovské dovolené nějaký průběžný vztah se zaměstnavatelem udržovat,“ poradila kariérová koučka Petra Drahoňovská.

Na trhu práce navíc také sílí generace mileniálů, kteří nechtějí pracovat pět až sedm dní v týdnu, osm hodin denně, víc si váží volného času a svých koníčků. A zaměstnavatelé se začínají snažit jejich požadavkům vyhovět.

Návrat po mateřské

Na mateřské a rodičovské dovolené přehodnotí řada rodičů své profesní ideály, a pokud jim původní zaměstnavatel neumožní návrat do práce za nových podmínek – flexibilní pracovní doba, zkrácený úvazek, poohlíží se jinde. Ne každý ale ke změně nalezne odvahu a raději se přizpůsobí starému modelu práce na úkor sebe i své rodiny.

Ne v každém odvětví jsou však zkrácené úvazky možné. Někteří rodiče pak rodičovskou dovolenou využijí jako svůj profesní předěl, začnou podnikat anebo se vzdělávají v úplně jiném oboru. V takovém, ve kterém by skloubení kariéry a rodiny nebyl problém. „Flexibilní pracovní doba, možnost práce na dálku, vlastní projekty, to vše nabízejí obory ICT. Firmy navíc ženský element ve svých týmech velmi vítají, jelikož se do popředí dostávají kromě technologických znalostí tzv. soft-skills, například ve vývoji aplikací je to schopnost vcítit se do pocitu uživatele, vstřícná komunikace a sociální cítění, empatie nebo cit pro detail, tedy vlastnosti vrozené spíš ženám. Ačkoli je žen v oborech ICT stále v poměru k mužům minimum, se základy v grafickém designu, programování či tvorbou webů mohou zasahovat do všech odvětví,“ poukázal ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky Martin Vodička.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
14:33

HIIT training

HIIT training
18:33

Intenzivní trénink na nohy

Intenzivní trénink na nohy
14:03

Hardcore cvičení na bříško

Hardcore cvičení na bříško

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Konečně se vám povede oprostit se od „změti“ svých pocitů a budete schopni se na problém, který už nějakou dobu řešíte s partnerem/partnerkou podívat bez emocí, tak nějak „svrchu“. A ke svému překvapení zjistíte, že jste k němu přistupovali ze špatného konce. To vám dá nejen možnost vše zdárně vyřešit, ale budete moci partnerovi/partnerce ukázat... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

78 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
12 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
1 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat