Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sobecká povaha nezaručuje rychlý kariérní postup

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

15.09.2020 | Finance

Sociální psychologové v posledních letech upozorňují na to, že lidé mající vlastnosti temné triády – tedy vlastnosti psychopatů, narcisů a machiavelistů – jsou v pracovní kariéře úspěšnější. Rychleji postupují nahoru a berou více peněz. Prý proto, že jdou chladně přes mrtvoly a nemají morální zábrany. Psychologové z Kalifornie ale přinesli důkazy o tom, že to není univerzální pravda. Zhodnotili osobnosti 450 studentů a vztáhli to k jejich kariérnímu postupu po deseti letech. Vlídní a hodní lidé byli stejně daleko jako psychopatičtí sobci s tendencí podvádět a chovat se bezohledně.

A z analýzy vyplývá, že těmto sobecky a agresivně jednajícím lidem se nedaří lépe ani v silně konkurenčním prostředí. Naopak vlídní a hodní lidé v takovém prostředí nekončí mezi posledními.

„Protivní lidé, kteří jsou sobečtí, bojovní a manipulativní můžou zastrašovat, ale jejich nedostatek sociálních dovedností jim působí více škody než užitku v kariéře,“ tvrdí psychologové z Kalifornské univerzity v Berkeley.

„Byl jsem překvapený konzistencí našich objevů. Bez ohledu na jedince či kontext, nepříjemní a protivní lidé neměli v kariéře výhodu a nebyli úspěšnější v boji o moc a postavení, i když pracovali v bezohledném a krvelačném firemním prostředí,“ tvrdí profesor Cameron Anderson z Kalifornské univerzity.

Právě nedostatek sociálních dovedností, horší schopnost komunikace a nedostatek empatie působí velmi negativně na kariérní růst, protože tyto vlastnosti jsou klíčové pro kompetentního, a tedy schopného manažera.

Chcete být oblíbení mezi kolegy? Pak se těmto zlozvykům obloukem vyhněte!

To už jste začali?

Pozdní příchody jsou obecně nešvar, ale pokud na vás pokaždé čeká plná zasedačka lidí, než se konečně dostavíte na poradu, na oblíbenosti vám to nepřidá. Když mohli dorazit všichni v předem stanovený čas, vy jste mohli také. A nezáleží na tom, jestli jste „řadový zaměstnanec“, nebo šéf.

Vlezla na mě strašná chřipka

Každý občas onemocní, případně jeden den něco špatného sní, takže cesta do práce se zdá v den následující spíš jako sci-fi. Pokud ale takové jednodenní absence narostou a ještě k tomu vás někdo z kolegů nachytá, jak si „na smrt nemocní“ nakupujete oblečení někde v nákupáku, vaše popularita půjde strmě dolů (o vaší kariéře nemluvě).

On to někdo uklidí

Máte v práci společnou kuchyňku? Pak ani chování v ní nepodceňujte. Pokud vždycky špinavé nádobí jen tak kamsi odhodíte, zatímco by stačilo dát ho do myčky, nikdy po sobě neuklidíte zpět do lednice mléko, co si lijete do kávy, nebo si v mikrovlnce ohříváte hodně uleželou rybu, na oblíbenosti vám to nepřidá.

Teď mluvím já

Většina z nás se snaží naučit své děti, že skákání do řeči je prostě neslušné a vždy bychom měli člověka vyslechnout, než se zapojíme do konverzace. A stejně se najde v týmu minimálně jeden člověk, kterému to nejspíš rodiče zapomněli v rámci výchovy zmínit. Přerušování druhých je prostě nešvar, který vadí většině z nás.

Pořádek je pro blbce, haha…

Pracovní stůl je takovou malou vizitkou, která o vás hodně napovídá. Jistě, těžko ho můžete mít zcela prázdný, člověk potřebuje k práci spoustu věcí, ale pozor, aby se na něm nehromadil zbytečný nepořádek. Hory neutříděných dokumentů, několik hrníčků od kávy, zbytky jídla, skomírající rostlina… Vaši kolegové takové pracovní prostředí nejspíš neocení.

Efektivní spoření vám zajistí naducané prasátko

Studená broskvová polévka

Studená broskvová polévka

14 hlasů
35min 501 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Ryba s pórkem a cuketou

6 hlasů
35min 681kJ 220 Kč

Porce ryby s dušenou cuketou a špenátem.

Mušle s brusinkovo limetkovou šťávou

10 hlasů
35min 345kJ 240 Kč

Jemné a lahodné mušle rozhodně stojí za chvíle stráven...

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více