Podpojištění domácnosti může znamenat méně peněz z pojistky

23.03.2021 | Finance

Slyšeli jste někdy pojem podpojištění? Pokud ne, neznamená to, že se vás netýká. Níže vám vše vysvětlíme.

Termín se užívá ve spojitosti s jakýmkoli pojištěním škody, nejčastěji v souvislosti s pojistkou na domácnost, nemovitost či auto. V každém případě se vám vyplatí o tomto riziku vědět, protože při podpojištění domácnosti vám pojišťovna může krátit plnění. Jste si jisti, že se vás tento problém netýká? Přečtěte si náš článek a ujistěte se, že máte uzavřené pojistné podmínky plně pod kontrolou.

Co je to podpojištění?

Termín podpojištění se používá v kontextu jakéhokoli pojištění škody, např. pojištění domácnosti, nemovitosti či aut. „Zjednodušeně řečeno označuje stav, kdy je pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku. V praxi to tedy může znamenat kupříkladu stav, kdy si svou domácnost s hodnotou 500 000 Kč pojistí člověk pouze na 250 000 Kč, neboť se domnívá, že o vybavení ve větší hodnotě zkrátka nepřijde. Takhle to ale nechodí. Pokud si uzavřete pojištění na pojistnou částku ve výši poloviny skutečné pojistné hodnoty majetku, zůstává v podstatě polovina vašeho majetku nepojištěna. Proto vám pojišťovna ve výsledku vyplatí pouze polovinu skutečné škody. Platí totiž, že pojistitel poskytne plnění jen ve stejném poměru ke škodě, v jakém je pojistná částka k pojistné hodnotě,“ vysvětluje pojišťovací expert z online srovnávače nabídek pojištění Klik.cz Aleš Rothbarth.

U pojištění nemovitosti může nastat také stav, kdy pojištěnou nemovitost postihne například živelná katastrofa a skutečná škoda bude vyšší než pojistná částka. V tom případě nemůže být vyplaceno pojistné plnění vyšší než pojistná částka, na kterou je nemovitost pojištěna.

Pozor na drahé rekonstrukce a modernizace

Kromě toho si dejte pozor také na investice do domácnosti, kdy zpravidla dochází ke zvyšování hodnoty majetku. „Lidé často pojistí domácnost při jejím pořízení na určitou částku a tu již v průběhu let nezmění. To je velká chyba, neboť nákupem nových a modernějších spotřebičů i dalšího vybavení roste cena domácnosti. Může se tedy snadno stát, že za škodu na domácnosti, kterou jste na počátku pojistili na pojistnou částku odpovídající skutečné hodnotě, dostanete méně, neboť v době škody byla pojistná hodnota vyšší než pojistná částka a opět máte určité procento své domácnosti v podstatě nepojištěné,“ upozorňuje Aleš Rothbarth.

Odborníci proto doporučují uzavřít pojištění domácnosti na skutečnou hodnotu domácnosti a v případě většího zhodnocení domácnosti tuto částku odpovídajícím způsobem navýšit. Vyhnete se tak finančním problémům v případě nastalé škodní události. Revize nemovitostních pojistek se obecně doporučuje jednou za tři až pět let, pokud nedošlo k výrazné změně v majetku či v cenách na trhu.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Jste systematický člověk, a tak vám příliš nevyhovuje, pokud se musíte věnovat hned několika věcem najednou. Ne že by vám to dělalo nějaké potíže, ale máte vždy pocit, že když se nemůžete něčemu věnovat naplno, hrozí, že budete dělat chyby. A na to nejste příliš zvyklí. Zkuste se na chvíli odpoutat od své snahy o dokonalost, uvidíte, že se vám u... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

56 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
143 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
98 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat