Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Lepší sperma se vytvoří až 70 dní poté, co muž zlepší životní styl

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

16. 8. 2019 | Sex a vztahy

Muži od puberty tvoří spermie každý den až do své smrti. Vznikají denně a muž má značnou zásobu pohlavních buněk ve varlatech, takže může ejakulovat a oplodnit ženu i několikrát za den. Spermatogeneze – vznik spermie od zárodečné buňky po plně zralou – však trvá v průměru sedmdesát dní. Když tak dojde k ozáření varlat či poškození vyvinutých a vyvíjejících se buněk ve varlatech, trvá to víc než dva měsíce, než vzniknou nové zdravé spermie. A muži mající problémy s plodností, musejí tedy více než dva měsíce dodržovat zásady zdravého životního stylu, než se to na kvalitě jejich spermií projeví.

Donedávna také odborníci na plodnost věřili, že muži by před darováním spermatu či snahou počít dítě, měli dva až tři dny sexuálně abstinovat. Jenže nejplodnější spermie muž vylučuje až v druhém ejakulátu následujícím jednu až tři hodiny po prvním.

„Celé roky se mužům radilo, aby omezili sexuální aktivity a zvýšili tím šanci na početí. Nicméně je na čase změnit styl uvažování. Naše data dokazují, že páry s běžnými parametry ejakulátu by měly souložit co nejčastěji kolem ovulace a minimálně dvakrát za jednu noc. Může to výrazně zvýšit jejich šanci na početí,“ tvrdí doktor Da Li z Šeng-tingu, jehož studii publikoval odborný časopis Molecular & Cellular Proteomics.

Dva měsíce pod vlivem

Průměrný muž vyprodukuje dva až šest mililitrů semenné tekutiny v jednom výronu. V jednom mililitru je přitom od dvaceti do tří set milionů spermií. Muži se mezi sebou v tomto dost liší. Nikdy však varlata do ejakulátu nepošlou všechny zralé spermie, které v danou chvíli obsahují. Proto i druhá a třetí ejakulace během jediného dne může ženu oplodnit.

Všechny spermie však vznikaly v průměru sedmdesát dní. Takže za uplynulé více než dva měsíce před ejakulací na ně působily vlivy zvenčí – mužova strava, kouření, alkohol, zplodiny ze vzduchu a vody, chemické látky, drogy, zplodiny metabolismu či zplodiny související s nedostatkem pohybu. A tyto vlivy poškozují pohlavní buňky od začátku jejich vývoje až do konce.

Dlouhodobá snaha

Jestliže má muž problémy s plodností a chce si zvýšit obsah spermií v ejakulátu a zároveň zvýšit jejich kvalitu, musí na tom pracovat dlouhodobě. Než se jeho varlata zaplní zdravými spermiemi, trvá to minimálně sedmdesát dní. Ale když muž začne žít zdravě poté, co dost hýřil a varlata navíc pravidelně přehříval, pak se pozitivní změny projeví mnohem později a na zdravé spermie může čekat celé měsíce.

Muži, kteří mají problém s početím, by měli nosit volné bavlněné spodní prádlo a neupnuté kalhoty. Nemít na klíně počítač či jiné zdroje tepla a nekoupat se v horké vodě. Dále by měli jíst spoustu ovoce a zeleniny, nepít alkohol, nekouřit a hodně sportovat. Pro zdravou spermatogenezi je nezbytný také spánek v délce aspoň osm hodin denně.

Užívání antikoncepce negativně ovlivňuje psychiku

Grilované jehněčí kotlety

Grilované jehněčí kotlety

6 hlasů
3h a 20min 820 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tuňákový salát s ananasem

12 hlasů
30min 647kJ 83 Kč

Jednoduchý recept na salát s tuňákem a ananasem.

Bramborové taštičky

19 hlasů
60min 434kJ 60 Kč

Klasické bramborové těsto, můžete z něj připravovat řa...

Poradny

Má trvalý pobyt vliv na daňovou slevu na dítě?

Dobrý den,výše peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) činí 70% redukovaného denního vy... Více

Mám nárok na přídavky na děti za práci ve Skotsku?

Dobrý den, paní Glížová, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co konrkétně Vás zajímá. Pokud si chc... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více