Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Oxytocin působí u mužů jako silný sexuální stimulant

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

19.11.2019 | Sex a vztahy

Hormonu oxytocinu se přezdívá hormon lásky. A to proto, že se účastní vzniku silného citového pouta mezi matkou a dítětem či mezi milostnými partnery i vzniku silného pouta mezi nejlepšími přáteli. Ale funkce tohoto hormonu ještě nechápeme dost dobře. Jsou totiž složité. A i když většinou posilují pocit sounáležitosti s druhými a oslabují nedůvěru vůči cizím, můžou jindy zesilovat protispolečenské emoce. Stejně tak není jasná jeho funkce v sexualitě. Vědci z Číny totiž teď prokázali, že u mužů neposiluje touhu po vzniku dlouhodobého věrného vztahu tak jako u žen, ale u nich umocňuje pouze chuť po sexu – libido. A pokud má muž tendenci k promiskuitě, oxytocin podporuje nevěru v pevném vztahu či navazování krátkodobých sexuálních vztahů.

Hormon lásky

Čínští sexuologové testovali účinky oxytocinu u promiskuitních mužů, kteří dávají přednost náhodnému sexu se ženami, které jsou ochotné užít si bez závazků.

Původně se přitom autoři experimentálního výzkumu domnívali, že podání oxytocinu nosním sprejem u těchto mužů utlumí potřebu užívat si s mnoha ženami a posílí potřebu navázat dlouhodobější a pevnější citový vztah s jednou ženou. Nic takového se nestalo.

Není zárukou věrnosti

Oxytocin u mužů zesílil sexuální pud. Takže muži, kteří měli přirozeně tendenci k nezávaznému sexu, po jeho podání toužili po tomto nezávazném sexu s ženami libujícími si v nezávazném sexu ještě víc.

Podle autorů je tedy možné, že oxytocin u mužů posiluje sexuální pud. Když se zamiluje do ženy a naváže s ní vztah, který má perspektivu být dlouhodobý a monogamní, pak oxytocin zvyšuje v muži touhu po sexu s touto ženou. A tím vztah upevňuje. Bohužel. Pokud má muž tendenci být nevěrný, oxytocin tuto touhu ještě zesílí.

Může to vysvětlovat také to, proč jsou muži na počátku zamilovanosti tak silně sexuální a chtějí sex denně.

A jak to funguje u žen?

Sexuologové z Univerzity elektroniky a technologie v Číně přitom zjistili, že u žen oxytocin skutečně posiluje touhu po věrném dlouhodobém vztahu. U mužů se to však neděje.

„Po podání oxytocinu mužům prostřednictvím nosního spreje došlo k výraznému zvýšení jejich touhy po krátkodobých sexuálních vztazích s ženami, o nichž muž ví, že byly v minulosti nevěrné. U žen má však oxytocin podaný nosním sprejem opačný účinek,“ tvrdí autoři z Číny.

Milostný život s narozením dětí nekončí

Jelení maso s jablky

Jelení maso s jablky

10 hlasů
1h a 45min 509 kJ 290 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Telecí v mandlové omáčce

13 hlasů
50min 898kJ 220 Kč

Jemné telecí maso s mandlovou omáčkou.

Mrkvová polévka s chřestem

1 hlas
60min 192kJ 75 Kč

Sytá zeleninová polévka.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více