Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Užívání antikoncepce negativně ovlivňuje psychiku

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

18. 2. 2020 | Sex a vztahy

Antikoncepční pilulky stále patří mezi nejoblíbenější ochranu proti početí. A to i přesto, že o jejích vedlejších účincích už se mluví natolik otevřeně, že i sami výrobci je přiznávají. Nově se k nim ale připojuje jeden další – zvýšené riziko sebevraždy.

Rozhodla jste se pro hormonální antikoncepci? Pak určitě víte o tom, že tyto pilulky s sebou přinášejí i možnost onemocnění jako je trombóza, srdeční infarkt a rakovina prsou. Víte ale, že mohou mít vliv i na vaši psychiku?

Další vedlejší účinky

Už v roce 2017 přišla dánská univerzitní klinika v Kodani se studií, kde na půl milionu testovaných osobách prokázala souvislost mezi užíváním hormonální antikoncepce a zvýšeným rizikem sebevraždy. Při tom počet žen, které bránily početí tímto způsobem a pokusily se o sebevraždu, byl až dvakrát vyšší než u žen, které žádnou hormonální antikoncepci neužívaly. Největší riziko bylo pozorováno první dva měsíce od prvního užití tabletky, což je připisováno velkým hormonálním změnám na začátku.

Na základě této studie provedla Evropská agentura pro léčivé přípravky vlastní výzkum rizik hormonální antikoncepce. A výsledky se potvrdily. Nově tedy bude příbalový leták doplněn o další dva možné vedlejší účinky – a sice o upozornění na možnost vzniku deprese, která může mít za následek až zvýšené riziko sebevraždy.

Varování se zvyšuje

Na druhou stranu úplně nový poznatek to není. Už nyní najdete v mnoha příbalových letácích upozornění na možné výkyvy nálad a deprese, které mohou být způsobeny užíváním hormonálních tabletek. Je ale nutné varování zvýšit a zdůraznit souvislost mezi depresemi a nebezpečím sebevraždy. Odkdy ale budou aktualizované příbalové informace vydávány, není zatím jisté.

Antikoncepci tedy ano, nebo raději ne?

Na základě statistických údajů je v České republice 48 % žen užívajících hormonální antikoncepci; v Praze je jich dokonce až 70%. Pokud k nim patříte, nepropadejte hned panice. Ne všechny vedlejší účinky se projeví u všech konzumentů. Ani hormonální pilulka není často jediným důvodem vzniku deprese. Je ale dobré se začít více pozorovat. Změnila se po a během užívání pilulek nějak vaše nálada? Pokud máte pocit, že trpíte nějakými vedlejšími účinky užívání hormonální antikoncepce, navštivte svého gynekologa. S ním můžete následně prodiskutovat, jaké jsou jiné možnosti ochrany proti početí.

Dlouhé vlasy jsou smyslnou erotickou pomůcku zdarma

Minutka z kuřecího masa s houbami

Minutka z kuřecího masa s houbami

9 hlasů
50min 336 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Vepřové maso na červeném víně

22 hlasů
1h a 5min 920kJ 180 Kč

Recept na šťavnaté vepřové maso na červeném víně s cib...

Salát z čerstvého zelí

2 hlasy
45min 183kJ 110 Kč

Využijte všechny benefity čerstvého zelí a připravte si z...

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více