Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Užívání antikoncepce negativně ovlivňuje psychiku

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

18. 2. 2020 | Sex a vztahy

Antikoncepční pilulky stále patří mezi nejoblíbenější ochranu proti početí. A to i přesto, že o jejích vedlejších účincích už se mluví natolik otevřeně, že i sami výrobci je přiznávají. Nově se k nim ale připojuje jeden další – zvýšené riziko sebevraždy.

Rozhodla jste se pro hormonální antikoncepci? Pak určitě víte o tom, že tyto pilulky s sebou přinášejí i možnost onemocnění jako je trombóza, srdeční infarkt a rakovina prsou. Víte ale, že mohou mít vliv i na vaši psychiku?

Další vedlejší účinky

Už v roce 2017 přišla dánská univerzitní klinika v Kodani se studií, kde na půl milionu testovaných osobách prokázala souvislost mezi užíváním hormonální antikoncepce a zvýšeným rizikem sebevraždy. Při tom počet žen, které bránily početí tímto způsobem a pokusily se o sebevraždu, byl až dvakrát vyšší než u žen, které žádnou hormonální antikoncepci neužívaly. Největší riziko bylo pozorováno první dva měsíce od prvního užití tabletky, což je připisováno velkým hormonálním změnám na začátku.

Na základě této studie provedla Evropská agentura pro léčivé přípravky vlastní výzkum rizik hormonální antikoncepce. A výsledky se potvrdily. Nově tedy bude příbalový leták doplněn o další dva možné vedlejší účinky – a sice o upozornění na možnost vzniku deprese, která může mít za následek až zvýšené riziko sebevraždy.

Varování se zvyšuje

Na druhou stranu úplně nový poznatek to není. Už nyní najdete v mnoha příbalových letácích upozornění na možné výkyvy nálad a deprese, které mohou být způsobeny užíváním hormonálních tabletek. Je ale nutné varování zvýšit a zdůraznit souvislost mezi depresemi a nebezpečím sebevraždy. Odkdy ale budou aktualizované příbalové informace vydávány, není zatím jisté.

Antikoncepci tedy ano, nebo raději ne?

Na základě statistických údajů je v České republice 48 % žen užívajících hormonální antikoncepci; v Praze je jich dokonce až 70%. Pokud k nim patříte, nepropadejte hned panice. Ne všechny vedlejší účinky se projeví u všech konzumentů. Ani hormonální pilulka není často jediným důvodem vzniku deprese. Je ale dobré se začít více pozorovat. Změnila se po a během užívání pilulek nějak vaše nálada? Pokud máte pocit, že trpíte nějakými vedlejšími účinky užívání hormonální antikoncepce, navštivte svého gynekologa. S ním můžete následně prodiskutovat, jaké jsou jiné možnosti ochrany proti početí.

Bezpečným sexem v době epidemie je masturbace

Plátky s ostružinovou omáčkou

Plátky s ostružinovou omáčkou

8 hlasů
50min 568 kJ 177 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Mléčná polévka s vejci

20 hlasů
20min 259kJ 50 Kč

Recept na jednoduchou mléčnou polévku s vejcem.

Rychlý salát z čínského zelí a krevet

14 hlasů
35min 303kJ 99 Kč

Opravdu velmi rychle připravený salát.

Poradny

Jak ukončit dohodu o provedení práce?

Dobrý den,to, že nejste dočasně schopná pracovat, nemusí nutně znamenat, že Váš zaměstnavatel neb... Více

Mám trvalý pobyt jinde než bydlím, dostanu příspěvek?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden přeje hlavně kamarádským vazbám! Proto se snažte naslouchat svým přátelům a ubezpečte je, že jste tu vždy pro ně. Uvidíte, že vám oplatí stejnou mincí. Díky nim se budete cítit velice sebejistě a v pohodě. Jen těžko vás něco rozhodí!

Více