Orální sex je spojován s rakovinou ústní dutiny u žen

Orální sex patří k nejpopulárnějším sexuálním praktikám milenců. Aby ne. Spojení rtů, vlhkého jazyka a přirození se klasické souloži nevyrovná. Jenže má to malý háček. Laskání klína ústy je zdravotně vysoce rizikové, hlavně pro ženy!

Dlouho se ví, že rakovinu děložního čípku způsobuje zákeřný lidský papilomavirus (HPV), který si teď, bohužel, našel cestu do ženských úst. Podle odborného časopisu Journal of Clinical Oncology (1) došlo k významnému nárůstu případů orofaryngeální rakoviny související s HPV, což je smrtelné onemocnění, které se často vyskytuje na spodní části jazyka a mandlí.

Tichý nepřítel skrytý v ložnici

A přidává se i Světová zdravotnická organizace (WHO), která varuje, že ve skutečnosti až 20 % všech rakovin ústní dutiny je nyní spojeno s tímto papilomavirem (2), přičemž většina se vyskytuje právě u žen. Některým postiženým je přitom jen 19 let! Virus, jenž může mít nulové příznaky, které nerozpozná ani váš zubař, podle všeho ovlivňuje až 80 % sexuálně aktivních žen (3).

Lékaři přitom udávají, že se konkrétně jedná o HPV-16, což je kmen, o kterém většina odborníků tvrdí, že je zodpovědný za většinu orálních rakovin souvisejících s HPV (3). Jak dlouho HPV-16 v ústech přetrvává, než se promění v rakovinu, není jasné. K tomu jsou zapotřebí další výzkumy. Některá fakta jsou ale jasná.

Zdravá jako rybička. Nebo ne?

V současnosti se ví, že nemusíte kouřit a ani pít alkohol, a přesto v ústech zpozorujete podráždění a pocit malého útvaru přilepeného uprostřed spodní části jazyka. Přidává se i nezvyklé zabarvení. Do rizikové skupiny přitom patří ženy, které vystřídaly šest a více sexuálních partnerů. U nich vzniká dvakrát větší pravděpodobnost vzniku rakoviny úst. Ještě komplikovanější je to však právě u orálního sexu (3).

Studie (4) zveřejněná v časopise New England Journal of Medicine dokazuje, že dámy, které této oblíbené sexuální praktice často holdují, zvyšují riziko nákazy o neuvěřitelných 340 %. A co je ještě horší, jen procento z nich má viditelné příznaky. Tohle všechno tedy znamená, že orální sex je cestou nejen k pohlavně přenosným chorobám, ale i k papilomaviru.

Prevence i léčba

Řešením je používání kondomů (pro jakýkoli sexuální kontakt), a to i v dlouhodobém vztahu. Jenže právě tohle se někdy dobře řekne, ale hůř udělá. Dobrou zprávou však je, že je-li HPV odhalený včas, bývá léčitelný. Lékaři dokonce uvádějí, že na rakovinu ústní dutiny způsobenou virem HPV v porovnání s jinými formami zhoubných nádorů lépe zabírá ozařování a chemoterapie. Tak aspoň nějaká pozitivní zpráva!

Zdroj: (1) www.ascopubs.org/doi/10.1200/JCO.2013.50.3870, (2) www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cervical-cancer, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448132/, (4) www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa065497Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden vás zastihne v příjemně „milostné“ náladě – budete mít chuť flirtovat, projevovat i přijímat lásku, rozmazlovat děti, trávit čas s nejbližšími přáteli, zkrátka prožijete vztahový týden se všemi vzestupy a ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

3 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
2 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat