Vypovídejte se z rozchodu. Urychlíte tak léčení zlomeného srdce

26.09.2018 | Vztahy

Opakovaně hovořit o rozchodu a o svých pocitech souvisejících s ním může člověku pomoci mnohem rychleji se z tohoto rozchodu vzpamatovat. Taková analýza může probíhat i formou psaní do deníku, v němž člověk reflektuje jak to, co se stalo, tak to, jak se cítí. Podle kolínských psychologů totiž člověk rychleji nalézá sám sebe a tím dříve se cítí opět dobře.

Vědci z Kolínské univerzity sledovali, jak rychle člověk reorganizuje koncept já po rozchodu. Jde o to, že člověk musí včas oddělit sebe od vztahu a bývalého partnera a přestat používat my.

Mluvte o svých pocitech!

Z jejich experimentálního výzkumu překvapivě vyšlo, že nejrychleji se v tomto smyslu zotaví jedinci, kteří jsou nuceni o rozchodu a svých pocitech do hloubky opakovaně diskutovat. A to proto, že se díky tomu dokážou rychleji psychologicky odpoutat od partnera, s nímž tvořili ono pomyslné „my“.

„Proces, kterým se snažíme psychologicky nebýt propletení s partnerem, je velmi bolestivý. Náš výzkum ale poskytuje důkazy, že nabytí konceptu já a jeho napravení po rozchodu ve skutečnosti výrazně zlepšuje celkovou psychickou pohodu,“ tvrdí doktorka Grace Larson z Kolínské univerzity.

Co když není nikdo, kdo by naslouchal

Hloubkový rozbor rozchodu a analýza pocitů může pomoct jedinci rychle začít používat já místo my a získat odstup od vztahu. Nicméně ne každý má kolem sebe přátele či blízké ochotné tento rozbor absolvovat s trpícím po rozchodu.

„To, že to pomáhá, může být jednoduše účinkem opakované reflexe vlastní zkušenosti a posilování nového způsobu vyprávění s já místo my,“ míní doktorka Larson.

Podle ní by lidé, kteří nemají nikoho ochotného s nimi opakovaně rozebírat jejich rozchod, měli vsadit na psaní deníku, který může mít stejný účinek jako hloubková analýza při ústním rozhovoru s jinou osobou.
 Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Nejistotu nemáte rádi, přesto si jí tento týden užijete víc než dost. Možná je to proto, že se příliš upínáte ke svým plánům. Pamatujte, že ani ty nejpečlivěji připravené nemusejí vyjít, zvláště pokud nezáleží pouz... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

60 Příspěvků
Poslední příspěvek 9:39
1 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
113 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat