Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Osamělost je genetická. Je z ní tedy vůbec cesta ven?

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

31. 1. 2019 | Vztahy

Kanadští vědci výzkumem jednovaječných dvojčat prokázali, že tendence k osamělosti v životě je částečně genetická. Majitelé určitých verzí některých genů mají tendenci cítit se osaměle a být neurotičtí – tedy náchylní k negativním emocím a výkyvům nálad. Ovšem aktivní tvorba kvalitních mezilidských vztahů genetické dispozice převáží. Naopak technologická izolace v neosobních vztazích na sociálních sítích je posiluje.

Takže jedinec, který má stejně nevýhodné geny, ale který si utvoří během života kvalitní přátelské vztahy, se osaměle cítit nemusí a nemá tendenci k výkyvům nálad a pesimismu. Naopak tendence uzavírat se před společností a trávit čas u televize, internetu a mobilu nevýhodné genetické dispozice umocňuje.

Síla přátelství

Někteří lidé jsou kvůli DNA náchylní cítit se osaměle, jiní naopak díky jiným genům mají tendenci necítit se tak, i když kvalitní vztahy nemají. Ale právě kvalitní mezilidské vztahy můžou zcela vyrušit negativní účinek genů.

Vědci se v posledních letech hodně věnují výzkumu vlivu genů a prostředí na určité choroby, poruchy a projevy chování. Některé jsou silněji ovlivněny geneticky, jiné zase prostředím, další jsou průměrem obou.

„Pokud si člověk utvoří přátelství už na škole a je šťastný z míry interakce, které se těší s jinými lidmi, má tendenci cítit se méně osaměle bez ohledu na genetiku,“ tvrdí doktorka Julie Aitken Schermer z University of Western Ontario v kanadském Londonu.

Osamělost uprostřed společnosti

Právě lidé s vysokou mírou neuroticismu – výkyvy nálad a tendencí podléhat negativním emocím – bývají častěji osamělí. Podle kanadských genetiků za obojí můžou podobné geny, které člověk zdědí. Jenže v posledních letech se společnost uchyluje více k izolaci ve světě moderních technologií, takže více těch s nevýhodnými geny podléhá dědičnosti a cítí se osaměle.

„Docela se obávám toho, že tvoříme osamělejší skupinu lidí, protože nejsme dost propojení mezilidskými vztahy, snažíme se propojovat pouze elektronicky,“ dodává doktorka Schermer.

Vycházejte s partnerem i v době domácí izolace

Kuřecí kousky s kardamomem

Kuřecí kousky s kardamomem

5 hlasů
1h a 5min 481 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Polévka s krevetami

11 hlasů
35min 107kJ 166 Kč

Jemná polévka pro milovníky krevet.

Míchaný vepřový guláš

18 hlasů
1h a 20min 449kJ 160 Kč

Vepřový guláš s ledvinkami a játry.

Poradny

Jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva, musím na ÚP?

Dobrý den,pokud máte pracovní smlouvu uzavřenou na dobu určitou, zaměstnavatel nemá povinnost sml... Více

Můžu s invalidním důchodem 2. stupně pracovat?

Dobrý den, Vlaďko,přiznání invalidního důchodu 2. stupně znamená, že Vaše pracovní schopnost pokl... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Blíží se k vám nová láska! Nebojte se rozlousknout nejasnou situaci a udělat rozhodující krok. Obavy z nesprávného rozhodnutí v tomto případě nejsou na místě. Naopak. Proto hodíte pochybnosti za hlavu a necháte se vést svými city. A ne...

Více