Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Trefná lichotka zpříjemní pokažený den

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

29.06.2020 | Vztahy

Jak někoho potěšit a dodat síly? Komplimentem. Takovým, který nás přenese přes těžký den a díky kterému budeme moci vnitřně trochu povyrůst. Jak takový opravdu dobrý kompliment složit?

Komplimenty jsou důležité. Dokážou změnit dokonce osobní vztahy. A opravdu dobrý kompliment může účinkovat ještě roky a navždy zůstane v paměti. Ale proč jsou komplimenty tak důležité a jak složit takový, který v druhém vyvolá skutečnou radost?

Proč je komplimenty tak těžké složit i přijmout?

V evropské kultuře nejsou pozitivní výroky nějak pevně zakotveny. Fungujeme stále ještě na principu, že dostatečná pochvala je nedostat vyhubováno. Důležité je ale především, aby komplimenty nebyly typická klišé, ale aby šly opravdu od srdce (do srdce). Největší poptávka je po specifických komplimentech. Ovšem přestože si navzájem dopřáváme komplimentů spíše poskrovnu, je jejich míra rozhodující. Protože v omezené míře jsou mnohem uvěřitelnější, než když budou létat vzduchem jako mouchy před deštěm.

Jak skládat dobré komplimenty

Komplimenty a další laskavosti bychom měli říkat do levého ucha. Podle jedné studie americké univerzity Sam Houston State University komplimenty, které slyšíme levým uchem, přijímáme až na 70 %. U pravého ucha je to jen 58 %. Důvodem je, že levé ucho a pravá hemisféra, které reaguje intenzivněji na emocionální podněty, jsou úzce spojené.

Čím konkrétnější kompliment bude, tím lépe. Nestačí říct jen „hezké šaty“, takový kompliment se k naší duši nedostane. Podle toho, kdo kompliment skládá, jsou přednastaveny i obranné reakce (dobré kamarádce budeme věřit více než chlápkovi z metra, který nás chce sbalit). Řeči typu „jéé, to je krásný“ – „myslíš?“ asi těžko považujeme za kompliment a pozitivní efekt nemají taky žádný.

V zaměstnání jsou komplimenty velmi citlivá záležitost. Protože tady úzce souvisejí s hierarchií. Proto by se komplimenty měly vztahovat konkrétně na podařený projekt, ne na osobní úroveň. Oblíbeným kolegům samozřejmě můžete říci, že oni jsou důvodem, proč se ráno těšíte do kanceláře.

V osobní rovině pak mohou být komplimenty mnohem silněji založené na osobních vlastnostech – srdečnosti, humoru a optimismu. Co na ostatních máme rádi, to zdůrazníme. Tak už jste dnes někoho potěšili?

Strach z nového vás již nebude brzdit

Špenátový salát

Špenátový salát

7 hlasů
20min 573 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tvarohové placky

14 hlasů
45min 993kJ 85 Kč

Tvarohové placky s anglickou slaninou.

Chřestový krém s ricottou

0 hlasů
1h a 5min 252kJ 130 Kč

Italská polévka se zeleným chřestem, ricottou a bazalkou.

Poradny

Mám nárok na PPM po konci rodičovské dovolené?

Dobrý den,na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) budete mít nárok v obou případech... Více

Můžeme si naúčtovat náklady na vývoz jímky?

Dobrý den, Jojo,v této poradně jsou zodpovídány především dotazy z oblasti sociálního zabezpečení... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

V zaměstnání přijde vaše velká chvíle. Proto mějte oči na stopkách a nedovolte, aby vám jedinečná příležitost unikla. Nejenom, že se můžete skvěle zviditelnit, ale také se vám podaří získat spoustu cenných zkušeností, které se b...

Více