Mužský lovecký instinkt podléhá ženským intrikám

Muži chtějí dobývat, říká se. Ale jsou muži s ohledem na výběr ženy opravu lovci? Nenechají se spíš svou kořistí vyslídit?

Pokud budeme věřit evolučním vědcům a psychologům, pak existují pravidla hry mezi oběma pohlavími, která se nedají oddiskutovat. Pro výběr partnera tak platí především tyhle dvě: žena volí a muž se nechá zvolit.

Jen nyní se lidé chovají převážně jinak, než by evoluční vývoj očekával – asi proto, že se naše mozky vyvinuly naštěstí trochu více. Řídíme se ve společnosti podle pravidel, které jsme si sami utvořili, a o kterých dokonce můžeme rozhodovat. Tradice se ale vyvíjely mnoho let a nemálo z nich upíralo ženám jejich právo na svobodné rozhodnutí. A proto bylo na mnoha místech nepředstavitelné, že by si ženy zvolily svého partnera samy.

Když volí žena

Většina žen nemá odvahu při online seznamování udělat první krok. Sbírají uchazeče, nechají je pak „tokat“ svými přednostmi a schopnostmi a nakonec se rozhodnou pro nejlepšího kandidáta. Každý muž, který někdy byl na rande, ví, jak to probíhá – ona se ptá, ona zjišťuje, ona ho zkouší. Nakonec si nechá jeho zavázanost k ní dokázat tím, že od něj dostane květiny a hodně komplimentů. Žena udává kritéria, která muž musí splnit. Musí umět zaopatřit ji i její děti, ona musí být jeho první prioritou, on o ni musí s láskou pečovat a alespoň jednou vlastností se lišit od ostatních uchazečů – kreativitou, smyslem pro humor, inteligencí a silou.

Priority muže

Naproti tomu přesvědčit muže je mnohem jednodušší. Ona musí být atraktivní, což z evolučního hlediska znamená plodná, musí být starostlivá, přičemž zde je diskutabilní, zda je pro muže důležitější, že se dobře postará o děti nebo bude o něj s mateřskou láskou pečovat, až bude mít rýmičku. Asi obojí.

Muž je lovec, ale žena zvíře, které na něj číhá

Odkud se vzal mýtus o mužské touze po lovu? Těžko říci, protože žena, která je lehce k mání, popírá potřebu „něco si dokázat“. A protože žena, o kterou se zajímá více kandidátů, je očividně žádoucí, a proto úsilí vydané u namlouvacích rituálů je nakonec dobrá investice. Ale platí to i u „alfa samců“? – Ano i ne. Postavení, vliv, dominance a také vzhled nebo stav bankovního konta mohou tento princip částečně otočit. Pak se skutečně ucházejí spíše dámy o muže, o tom není pochyb. A jak se lidově říká – prostě si ho „ulovila“.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Ačkoli všichni okolo vás začínají propadat předvánoční panice a shonu, vy tento týden nedostanete příležitost, abyste se do této nálady ponořili. Největší nároky na váš čas i vaše myšlenky si totiž bude činit vaše práce. Stojí před vámi úkol, s jehož řešením si sice víte rady, ale stále bojujete s nejistotou, zda vámi zvolené řešení odpovídá pře... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

51 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
241 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
20 Příspěvků
Poslední příspěvek 3.12.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat