Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mužský lovecký instinkt podléhá ženským intrikám

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

08.09.2020 | Vztahy

Muži chtějí dobývat, říká se. Ale jsou muži s ohledem na výběr ženy opravu lovci? Nenechají se spíš svou kořistí vyslídit?

Pokud budeme věřit evolučním vědcům a psychologům, pak existují pravidla hry mezi oběma pohlavími, která se nedají oddiskutovat. Pro výběr partnera tak platí především tyhle dvě: žena volí a muž se nechá zvolit.

Jen nyní se lidé chovají převážně jinak, než by evoluční vývoj očekával – asi proto, že se naše mozky vyvinuly naštěstí trochu více. Řídíme se ve společnosti podle pravidel, které jsme si sami utvořili, a o kterých dokonce můžeme rozhodovat. Tradice se ale vyvíjely mnoho let a nemálo z nich upíralo ženám jejich právo na svobodné rozhodnutí. A proto bylo na mnoha místech nepředstavitelné, že by si ženy zvolily svého partnera samy.

Když volí žena

Většina žen nemá odvahu při online seznamování udělat první krok. Sbírají uchazeče, nechají je pak „tokat“ svými přednostmi a schopnostmi a nakonec se rozhodnou pro nejlepšího kandidáta. Každý muž, který někdy byl na rande, ví, jak to probíhá – ona se ptá, ona zjišťuje, ona ho zkouší. Nakonec si nechá jeho zavázanost k ní dokázat tím, že od něj dostane květiny a hodně komplimentů. Žena udává kritéria, která muž musí splnit. Musí umět zaopatřit ji i její děti, ona musí být jeho první prioritou, on o ni musí s láskou pečovat a alespoň jednou vlastností se lišit od ostatních uchazečů – kreativitou, smyslem pro humor, inteligencí a silou.

Priority muže

Naproti tomu přesvědčit muže je mnohem jednodušší. Ona musí být atraktivní, což z evolučního hlediska znamená plodná, musí být starostlivá, přičemž zde je diskutabilní, zda je pro muže důležitější, že se dobře postará o děti nebo bude o něj s mateřskou láskou pečovat, až bude mít rýmičku. Asi obojí.

Muž je lovec, ale žena zvíře, které na něj číhá

Odkud se vzal mýtus o mužské touze po lovu? Těžko říci, protože žena, která je lehce k mání, popírá potřebu „něco si dokázat“. A protože žena, o kterou se zajímá více kandidátů, je očividně žádoucí, a proto úsilí vydané u namlouvacích rituálů je nakonec dobrá investice. Ale platí to i u „alfa samců“? – Ano i ne. Postavení, vliv, dominance a také vzhled nebo stav bankovního konta mohou tento princip částečně otočit. Pak se skutečně ucházejí spíše dámy o muže, o tom není pochyb. A jak se lidově říká – prostě si ho „ulovila“.

Dobrovolná bezdětnost neznamená nešťastný život

Bramborák v pekáči

Bramborák v pekáči

17 hlasů
1h a 5min 409 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Ryba s pórkem a cuketou

6 hlasů
35min 681kJ 220 Kč

Porce ryby s dušenou cuketou a špenátem.

Mušle s brusinkovo limetkovou šťávou

10 hlasů
35min 345kJ 240 Kč

Jemné a lahodné mušle rozhodně stojí za chvíle stráven...

Poradny

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Musím doložit příjmy přítele bez trvalého bydliště?

Dobrý den,samotná změna bytu nemusí být problém, záleží samozřejmě na tom, jak se oproti původním... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více