Stresující manželství muže doslova zabíjí

Být v problematickém a komplikovaném vztahu není žádná hitparáda. Nefungující svazek ale dokáže i zabít! K předčasnému úmrtí jsou pak náchylnější spíše muži, protože jejich zdraví tento psychický nápor zkrátka nezvládá.

Asi každý ví, že stres není nijak prospěšný. Tedy alespoň ten, který na člověka útočí dlouhodobě. Mezi jeho fyzické projevy patří i pokles imunitní aktivity, chronická únava, časté bolesti hlavy, zažívací potíže, zvýšený krevní tlak, nadváha, nadměrné pocení či ztráta libida (1). Stres ale může i zabít! A to především muže, kteří jsou ve vztahu plném konfliktů, hádek a starostí.

Je zbytečné šetřit si na důchod?

Tento znepokojivý fakt prokázala jistá dánská studie (2) publikovaná v magazínu Journal of Epidemiology & Community Health. Jsou snad pánové ohroženým druhem? Vzhledem k tomu, že každé druhé manželství dnes končí rozvodem, jemuž časté konfrontace bezesporu předchází, to tak skutečně vypadá. Autoři tohoto výzkumu více než deset let zkoumali 9 875 respondentů ve věku 36 až 52 let. Kromě jejich zdravotního stavu je zajímalo i to, jací mají účastníci vztah ke svému partnerovi a jak samotný svazek hodnotí. Než tato studie skončila, 226 zúčastněných mužů bohužel zemřelo. A záhy se našel i možný důvod!

Podlomený vztah rovná se podlomené zdraví?

Na základě všech získaných údajů došli odborníci (2) k šokujícímu závěru, že za předčasné úmrtí těchto dobrovolníků může z velké části jejich stresující manželství. Neustálé hádky, obavy, domácí dusno, vysoké nároky drahé polovičky i ustavičná kritika – tohle všechno prý podstatně zvyšuje riziko brzkého skonu, jemuž slabší jedinci snáze podlehnou. Jsou snad ženy v tomto směru odolnější? Zřejmě ano. Ačkoli po dobu trvání pokusu i v jejich řadách došlo k úmrtnosti, jeho míra nebyla zdaleka tak vysoká jako u silnějšího pohlaví. Než se tedy doma zase pohádáte do krve, raději si to dvakrát rozmyslete. Všemu partnerovi kvůli hlasité výměně názorů může jít i o život! Tak proč zbytečně riskovat…

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2568977/, (2) www.openaspdf.com/files/4676170/J Epidemiol Community Health-2014-Lund-jech-2013-203675.pdfSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Valentýnské tousty

(18 hlasů)

Omeleta plněná špenátem

(34 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Vaše pohostinnost je až neuvěřitelná. Pro své blízké a přátele byste tento týden udělali první poslední. A můžete si být jisti, že si vaší ochoty a laskavosti všimnou! Dočkáte se proto mnoha pochval a ocenění. To bude působit jako pohlazen&ia... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

46 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.3.
152 Příspěvků
Poslední příspěvek 31.3.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat