Tajemstvím věčné lásky je empatie

Chcete prožít celoživotní lásku jako z filmu? Můžete. Stačí k tomu jedna malá „maličkost“, kterou je empatie. Díky ní se vyhnete i syndromu vyhoření, který způsobuje deprese a úzkosti!

V romantických filmech často vidíme spletité cesty lásky. Příběhy, v nichž se dvojice kvůli nepřízni osudu rozdělí, ale nikdy nezapomene. V některých scénářích se milenci po letech znovu setkají a zůstanou spolu navždy, v jiných už se nikdy neshledají. Nabádá to k zamyšlení, zda je to možné i v reálném světě. Opravdu věčná láska existuje a odolá všem nástrahám? Z vědeckého pohledu ano. Pokud ji chcete i vy, musíte znát její největší tajemství…

Empatie do každé rodiny

Tématem lásky se odborníci zabývají celkem intenzivně. Ti, kteří působí na prestižní Harvardské univerzitě, se na základě své studie (1) domnívají, že kde funguje skutečná a nefalšovaná empatie, tam tenhle cit zkrátka nikdy nevymře. „Aby se pár miloval navždy, musejí dva lidé jít stejným směrem. Neznamená to, že nutně musejí mít stejné názory a chtít stejné věci. Jen si musejí být vědomi tužeb toho druhého,“ popisuje americká terapeutka Charlotte Pasquier (2). Zmíněným hlavním tajemstvím věčné a pravé lásky je tedy empatie, neboli vcítění a pochopení druhé osoby, což zahrnuje porozumění důvodů, příčin i účelů jejích verbálních i neverbálních projevů (3). A světe, div se, empatie je nejen základním stavebním kamenem harmonického a neotřesitelného vztahu, ale i hodně zdravou medicínou.

Spolehlivá prevence syndromu vyhoření?

Třeba zahraniční server psychologytoday informuje o tom, že ono vcítění do druhých podporuje schopnosti, které nám pomáhají zmírnit stres, a ke všemu funguje jako účelná prevence syndromu vyhoření (4). Tento syndrom snižuje produktivitu, ubírá energii a způsobuje úzkostné stavy (5), proto je dobré, že už se ví, jak se proti němu bránit. Tak buďte empatičtí, udržíte si nejen lásku, ale i zdraví!

Zdroje: (1) www.magazine.hms.harvard.edu/articles/look-love, (2) www.exploringyourmind.com/eternal-love-exist/, (3) www.cs.wikipedia.org/wiki/Empatie, (4) www.psychologytoday.com/intl/blog/social-empathy/201812/five-ways-empathy-is-good-your-health, (5) www.helpguide.org/articles/stress/burnout-prevention-and-recovery.htmSledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Toasty na česnekovém másle

(25 hlasů)

Kokosové lívance

(29 hlasů)

Toasty s rajčaty

(24 hlasů)

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Naplní vás pocit nespravedlnosti. Ačkoliv děláte vše, co drahé polovičce na očích vidíte, stejně vám vyčítá maličkosti a vám to nepřijde zrovna dvakrát fér. Něžně ho na to upozorněte, svou chybu stydlivě uzná a své chyby se bude snažit naprav... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

1 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:37
31 Příspěvků
Poslední příspěvek včera

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat