Být štědrý je dobré pro naši duši

Dávání je nové braní! To je důvod, proč pomáhat druhým a být štědří je tak dobré pro vaše duševní (i fyzické!) zdraví.

Když většina z nás slyší slovo „štědrost“, naše první myšlenka je, co dostane ten druhý. Velkorysost je vlastnost, ze které těží obě strany – dárce možná ještě více než obdarovaný. Protože může být neuvěřitelně dobré dát něco druhému člověku. A nejde jen o finanční štědrost, ale také, a především, o to, být skutečně otevřený druhým a podporovat je.

Umění dávat vyžaduje opravdový soucit a zájem o potřeby druhé osoby. Jinak jde jen o poplácání se po zádech. Ale pokud půjdete životem s opravdovou velkorysostí, pocítíte, jak se něco mění – jak uvnitř vás samotných, tak v okolí. Štědrost nejen zlepšuje duševní zdraví, ale může také to fyzické – a dokonce prodloužit i naši průměrnou délku života. Proč je dávání tak dobré?

Podpoříte své sebevědomí

Buďme upřímní: V myšlenkách se často soustředíme na sebe a to nemusí vždy znamenat, že se v duchu chválíme a neustále myslíme jen na to, jak jsme dobří. Naopak: Často jsme k sobě neuvěřitelně kritičtí a neustále přemýšlíme, co je s námi špatně, co musíme udělat lépe a proč je na nás někdo definitivně naštvaný.

Když jsme k jiné osobě skutečně velkorysí, naše zaměření se přesune od nás samých směrem k druhé osobě. Ptáme se sami sebe, jak pro něj můžeme udělat něco dobrého a jak ho můžeme podpořit. A to nám může pomoci vidět sami sebe v lepším světle a naučit se oceňovat naše pozitivní stránky. Velkorysost nás činí sebevědomějšími a pomáhá nám rozpoznat naši hodnotu jako lidských bytostí. I když tato hodnota by samozřejmě neměla záviset na tom, co děláme nebo neděláme – je to začátek.

Čím více dáte, tím více máte 

U dalšího bodu se musíme nejprve podívat na opak štědrosti, totiž lakotu. A lakota nebo nepřejícnost většinou vzniká z pocitu nedostatku. Tato myšlenka je převzata z buddhismu – dávání hraje hlavní roli v duchovních tradicích. Všechno je to o rozpoznání toho, co máme, místo toho, abychom se soustředili na to, co nám (údajně) chybí.

Pokud si myslíte, že nemáte dost, nebudete chtít druhým nic dávat – protože pak budete mít sami ještě méně! Pokud jsme místo toho štědří k ostatním a z celého srdce sdílíme své peníze nebo to, co druzí potřebují, pak si všimneme, že opak je pravdou: čím více sdílíme, tím méně sami žijeme v pocitu nedostatku a přesvědčení, že nemáme dost.

Cvičíte opouštění

Být velkorysý znamená dávat. A v tomto případě je jedno, zda jde o materiální věci nebo váš čas. Když jste k někomu štědří, něco mu dáváte. A přitom praktikujete něco, co je zásadní pro dlouhodobé štěstí: nechat jít.

V životě se často držíme věcí, hodnot nebo přesvědčení, které už pro nás nejsou dobré. Nechat jít znamená svobodu. A to platí i pro štědrost: když někomu darujeme něco, co mu přináší radost nebo pomáhá, sami se stáváme o něco lehčími. Takže: pošlete to dál!

Zdroj: názory autora






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden by mohl být velmi příznivý pro lásku a vztahy. Pokud jste ve vztahu, očekávejte intenzivnější propojení a možnost obnovit jiskru. Nezadaní Berani by mohli potkat někoho zajímavého na sociální události nebo skrze společné z&... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat