Uspořádat si život může často vypadat jako balancování. Když se nám například právě podařilo vybalancovat finance, rodinné povinnosti a udržet přátelství, může nás rychle vyvést z rovnováhy něco jiného. Bohužel, když chybí rovnováha, některé věci se rozpadnou: nedaří se nám celé týdny spát; místo toho, abychom si něco uvařili, jíme hotová jídla; zbytečně se zabýváme povrchními úkoly místo toho, abychom se soustředili na důležité úkoly.
Pokud vám to zní povědomě, balancujete mezi životními úkoly a doufáte, že vás nic nevyvede z rovnováhy. Poradíme vám, jak si správně uspořádat váš každodenní život – a udržet v něm pořádek. Cílem je stihnout více s menším stresem. Méně balancování, více života.
Systém pro organizaci života
Pravidla se mohou zdát příliš přísná a suchá: udělejte to, ale ne tamto. Ale ve skutečnosti může být osvobozující dodržovat v životě určitá pravidla. Tím, že si předem určíme některé postupy, můžeme omezit problémy. Neznamená to, že by život neměl přinášet nové a překvapivé objevy – v životě byste měli narazit na náhody, ale nemusíte se bát, že se kvůli nim všechno vymkne kontrole.
Dodržováním jednoduchých pravidel a jejich důsledným uplatňováním si budete moci uspořádat svůj každodenní život tak, aby se do vašeho dne vrátil klid a váš týden proběhl hladce.
Vytvořte si návyky a rutinu
Všichni máme zvyky, které se v našich životech v průběhu let zabydlely, stejně jako rutiny, které určují naše jednání, aniž bychom si toho byli vědomi. Zásadní otázkou je, zda jsou tyto zvyky a rutiny záměrné, nebo jsou jednoduše výsledkem setrvačnosti.
Dobré návyky nás připravují na dlouhodobý úspěch a cítíme se dobře. Špatné návyky nás okrádají o čas, zdraví, spokojenost a peníze. Když si vytvoříte stabilní rutinu s dobrými návyky, je méně pravděpodobné, že se budete spoléhat na krátké návaly motivace a dáte méně prostoru pro prokrastinaci a rozptýlení.
Plánujte dopředu
Život má v zásobě nepředvídatelné zvraty a překvapení. To ale neznamená, že s trochou plánování nelze mnohého dosáhnout. Udělejte si čas na plánování dnů a týdnů. Správci úloh a kalendáře jsou užitečné nástroje pro přemýšlení a plánování dopředu a organizování každodenního života.
Důraz je ale spočívá na „dobře naplánované“. Pokud budete vše sledovat ve svém kalendáři a všechny své úkoly zařadíte do seznamu úkolů, můžete se během týdne zaměřit na věci, které jsou pro vás důležité.
Řiďte se osobními sklony
Nejlepší kniha je ta, kterou nemůžete odložit. Nejlepší cvičení je to, které rádi děláte každý den. Nejlepší zdravá strava je ta, která vás baví. Nejlepší práce je ta, kterou byste dělali i zadarmo.
Organizování svého života a pečlivé vytváření návyků a rutin se může rychle stát kontraproduktivní činností. Jste noční sova, a proto se vám nejlépe pracuje v noci, milujete pojídání steaků a víte, že se můžete pořádně odreagovat u dobrého filmu. Chcete-li si uspořádat život, vyberte si zvyky, které odpovídají vašim osobním sklonům. Buďte realističtí ohledně své vlastní osobnosti a oddejte se tomu, k čemu se můžete zavázat dlouhodobě.
Důslednost nad dokonalostí
Postoj „vše nebo nic“ může být pro mnohé z nás zdrojem sebe-sabotáže. Když se nám nepodaří splnit nereálná očekávání, která jsme si stanovili, okamžitě hodíme ručník do ringu. Když pochopíme účinek postupného pokroku a sílu nahromaděného úsilí, můžeme být realističtější a lépe využívat život.
Udělejte z důslednosti součást svého života a naučte se vypořádat se s nedokonalostí. Tím, že se rozhodneme neustále usilovat o dosažení realistického cíle, vytváříme více prostoru pro cokoli, co chceme v životě dělat.
Najděte rovnováhu
Rovnováha se často stává obětí naší snahy dokonale si uspořádat život. Místo toho, abychom šli spát, zůstáváme dlouho do noci vzhůru a kódujeme. Místo setkávání s přáteli trávíme celý víkend učením se na nadcházející pololetní zkoušku.
I když tato strategie může krátkodobě fungovat, dlouhodobě to znamená stres, vyhoření a setrvačnost. Místo toho se zaměřte na udržitelnost tím, že zajistíte, aby nebyla zanedbána rovnováha a péče o sebe.
Stanovte si vhodné priority
Jedním ze způsobů, jak usnadnit zvládnutí všech životních požadavků, je záměrné odstranění některých úkolů. Protože abyste měli čas na to, co je pro vás důležité, měli byste se naučit říkat „ne“.
Stanovení priorit je důležitým nástrojem pro uspořádání vašeho života. Není možné dělat všechno. Co je ale dosažitelné, je upřednostňování podstatných věcí. Odmítnutím toho, co neslouží vašim konečným cílům, můžete přesunout svou pozornost k tomu, co je nejdůležitější.
Udělejte si přehled a zjednodušte to
Když je chaos nejen ve vaší mysli, ale také v práci nebo doma, je těžké cítit se organizovaně. Část chaosu, který ve svém životě pociťujeme, pochází z toho, že máme příliš mnoho věcí na práci a příliš mnoho na přemýšlení. Pokud máte za cíl uspořádat si život, pamatujte: méně je více.
Změřte pokrok
Bez ohledu na to, zda jsou vaše cíle velké nebo malé, měli byste měřit svůj pokrok. Je velmi užitečné vědět, co funguje a co ne. Naplánujte si ve svém životě více času na aktivity, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů a vyvarujte se věcí, které na vás nemají smysluplný dopad.
Automatizujte nebo outsourcujte
Přemýšlejte o oblastech svého života, kde děláte věci ručně, které by místo toho mohla dělat aplikace nebo webová stránka. Další možností by bylo zamyslet se nad tím, kde byste mohli ušetřit čas outsourcingem na někoho jiného.
Experimentujte
Poslední bod systému pro organizaci vašeho života je nejvíce vzrušující – zkoušet nové věci a zapojovat se do nevšedních zážitků! To, že jste organizovaní, neznamená, že nemůžete udělat prostor pro chaotickou spontánnost.
Někdy se věci nepovedou, jindy ztratí smysl. To jsou ty nejlepší chvíle, kdy do našich životů vnést nové věci a vymanit se z rutiny, která už prostě nefunguje. Otevřenost experimentům přináší barvy do vašeho života a zachraňuje vás v dobách stagnace.
Zdroj: názory autora