Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Co vše je třeba sbalit na hory. Jen lyže nestačí

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

12.01.2018 | Zábava

K chladným měsícům neodmyslitelně patří i zimní sporty, díky kterým se po vánočních svátcích znovu rozhýbete. Když se konečně rozhodnete, na kterých zasněžených sjezdovkách provětráte po roční pauze vaše lyže či snowboard, přichází na řadu balení. Že to není žádná věda? Myslete na to, že „jen“ teplé oblečení vám na horách stačit nebude.

Opět je tu zima a s ní i čerstvě napadaný sníh, na který se už těší všichni milovníci zimních sportů. Patříte mezi ně i vy a chystáte se vyrazit někam do hor? Tak začněte oprašovat kufr a dobře zvažte, co si do něj přibalíte. Na co se rozhodně nevyplatí zapomenout?

Šťastně do cíle

Cestování zasněženou krajinou může být romantické, ale jen do chvíle, kdy nesedíte za volantem. Ve vysokohorských zasněžených a zledovatělých terénech vám mnohdy nepomohou ani zimní pneumatiky a snadno se může stát, že zůstanete někde viset. Účinnou pomoc, jak předejít této situaci, přináší sněhové řetězy. V některých místech jsou dokonce povinné, takže je rozhodně mějte po ruce, aby vaše cesta neskončila dříve, než začne.

Nejde jen o módu

Následování nejnovějších módních trendů se nevyhýbá ani zimním sportům. Při výběru vhodného oblečení ale vždy myslete kromě jeho vzhledu také na to, aby splňovalo svou hlavní funkci – a to ochranu před chladem a odvádění přebytečného tepla! Spodní část oblečení by mělo tvořit kvalitní termoprádlo. Další vrstva by se měla skládat z fleecového svetru či mikiny, které vám pomohou udržovat teplo a zahřejí vás. A nakonec kvalitní bunda, čepici a rukavice.  

Nepovinně povinná helma

Používání ochranné přilby na sjezdovce by mělo být samozřejmé. Ačkoli není v České republice uzákoněno, je důležitou součástí vybavení, a to nejen u dětí. Jinak je tomu ale u našich sousedů na Slovensku, kde je nošení přilby pro osoby mladší 15 let povinné. To samé platí také v Rakousku.

Pokud se tedy chystáte na zimní dovolenou za naše hranice, pozorně si nastudujte, zda je lyžařská přilba povinnou součástí vybavení. Na co byste si měli při výběru vhodné přilby dávat pozor? Důležité je, aby vám seděla na hlavě i bez zapnutí jisticích řemínků. Přilba by vám neměla padat do očí a vždy si ji zkoušejte s nasazenými brýlemi.

Do lékárničky

I přesto, že se snažíte na horách teple oblékat a popíjíte horké nápoje, může vás občas nečekaně přepadnout nepříjemné nachlazení.

„V takovém případě vás mohou zachránit bylinky, které vám pomohou potlačit první příznaky nachlazení a bolesti v krku. Pozitivní vliv na vaši imunitu má zejména zázvor, květ černého bezu, lípa a fenykl. Nebo heřmánek s kousky medu. Tyto osvědčené kombinace najdete ve funkčních čajích,“ doporučuje MUDr. Andrea Chromcová.

Vhodné je mít po ruce i dostatek ovoce a raději si dát jeden odpočinkový den, snažit se vyležet a nedat nemoci šanci naplno se rozvinout.

Zákeřné zimní slunce

Ostré sluneční paprsky dokážou být v zimě pořádně nebezpečné, a proto se před nimi chraňte stejně tak, jako v létě. Opalovací krém tedy rozhodně nezapomeňte přibalit ani na hory. Nevyhnete se ani lyžařským brýlím, které v tomto případě nejsou pouhým sportovním doplňkem. Chrání vaše oči před poškozením, které ostré zimní sluníčko může způsobit.

Nabídka je široká, stačí si jen vybrat takové, které budou nejen dobře pasovat k vaší přilbě, ale také vám bude sedět jejich barevný odstín. Na trhu najdete dokonce i takové, pod které si můžete vzít dioptrické brýle, pokud nemůžete z nějakého důvodu nosit čočky.

Pozor na poslední jízdu

Většina úrazů se na sjezdovce stane při „poslední jízdě“.

„Jasně, že když si zlomíte nohu, je to vaše poslední jízda. Ale pokud cítíte, že jste již unavení a chcete jet domů, opravdu jeďte. Říkat si v tomto momentě, že si dáte ještě poslední jízdu, většinou nekončí šťastně. Svaly už dostaly pokyn relaxovat, hlava je nastavená na režim „domů“ a úraz je na světě. Poslední jízdu proto raději vynechejte,“ radí MUDr. Andrea Chromcová a na závěr dodává: „Před tím, než ráno vyrazíte do hor, informujte své známé nebo personál v místě ubytování, kam jdete a kdy se plánujete vrátit. Nechejte jim na sebe telefon. Kdyby se vám stala nečekaná nehoda a nevrátili jste se do noci zpátky, bude záchranná služba vědět, kde vás má hledat. Je to maličkost, která vám může zachránit život.“

Kterých 30 testerek vyzkouší kávu Jacobs Barista Crema ne...

Kachní prsíčka s pomeranči

Kachní prsíčka s pomeranči

7 hlasů
1h a 30min 768 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Ražničí s drůbežími játry

11 hlasů
45min 418kJ 90 Kč

Drůbeží játra doplněná sušenými švestkami a anglickou ...

Špenátový salát

6 hlasů
20min 598kJ 75 Kč

Salát ze špenátu, ředkviček a gorgonzoly.

Poradny

Mám invalidní důchod, dostanu příspěvek na bydlení?

Dobrý den,z Vašeho dotazu není jasné, zda chcete žádat o příspěvek na bydlení (dávka státní sociá... Více

Loni jsem dostala výpověď, jsem v PN, dostanu PPM?

Dobrý den,jestliže jste výpověď od zaměstnavatele dostala Vy, pak dnem, kdy začala vaše pracovní ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více