Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

10 jízdních tipů při cestování na letní prázdniny

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

14.08.2013 | Zábava

Miliony rodin, kamarádů i jednotlivců již vyrazily, či se připravují na letní dovolenou. Mnoho stovek tisíc vozidel se tak během prázdnin ocitne na cestách po Evropě. Ať už cestují z České republiky do Itálie, Chorvatska, jižní Francie či Španělska, být připravený na cestu na delší vzdálenost je často podceňováno mnoha řidiči.

Goodyear sestavil 10 důležitých tipů, které je třeba brát v úvahu před každým takovým usednutím do vozidla:

1.    Buďte připraveni

Zní to dost prostě, ale nedostatečná příprava často může změnit drobné problémy ve velké starosti, když řídíte tisíce kilometrů napříč Evropou. Vždy překontrolujte, zda jste vše zabalili, zda jste váš dům či byt nechali v pořádku, a ujistěte se, že jste se dohodli s přáteli či příbuznými, aby vám vybírali poštovní schránku, či aby nakrmili kočku či rybičky, které necháváte doma. Vyhnete se stresujícím telefonátům, abyste tyto problémy vyřešili a nemuseli se vracet zpět. Seznam s úkoly pomáhá.

2.    Buďte odpočinutí

Toto se vztahuje jak na řidiče, tak na spolujezdce. Nikdy nepodceňujte, jak je dlouhá jízda fyzicky vyčerpávající, obzvláště na silnicích, které neznáte, nebo při hustém provozu. Řidiči by měli být dobře odpočinutí a plně vnímat své okolí za jízdy. Dobře odpočinutí spolujezdci taktéž napomáhají snižování stresu ve vozidle.

3.    Řádně zabalte

Je to klasická hra do auta – cestou na dovolenou najděte vozidla, která jsou až po střechu plná zavazadel. Vyvarujte se přeplnění vašeho auta a přemýšlejte dvakrát o tom, co si s sebou berete – velký slunečník se může zdát důležitý, ale pokud vyčnívá do prostoru pro cestující, má cenu si ho raději pronajmout na místě, než abyste strávili mnoho nepohodlných a potenciálně nebezpečných hodin ve vozidle. Můžete si přidat (ano, nevzhledný, ale užitečný) střešní box na střechu vašeho vozidla, abyste lépe rozložili náklad.

4.    Prostudujte trasu

GPS je skvělým pomocníkem, ale malé nastudování délky jízdy, stavu a typu silnic, po kterých je třeba jet, a potencionálních zastávek ještě před cestou značně zmírní potenciální stres.

5.    Řiďte v menších úsecích

Všechny organizace zabývající se bezpečností silničního provozu doporučují, aby byly dlouhé jízdy rozděleny na “malá sousta”.  Zastávky při nejmenším každých pár hodin pomáhají zvyšovat koncentraci řidiče.  Jezte lehké maso a pijte dostatek vody, abyste se vyhnuli pocitu nasycenosti (a únavy), který se dostaví po konzumování těžkých či mastných potravin. To samé platí pro vaše spolucestující – oni (a řidič) budou mnohem šťastnější, pokud dostanou šanci se občas projít.

6.    Střídejte se v řízení

Najděte si partnera, s kterým se bude možné střídat v řízení vozidla až do cíle. Umožní to každému řidiči si odpočinout a zvýšit koncentraci. Druhý řidič může také slovně asistovat ze sedadla spolucestujícího, pokud čelíte potencionálně nebezpečné situaci.

7.    Nechce si zkontrolovat vozidlo

Dnešní vozidla jsou mimořádně spolehlivá, ale porucha i kvůli drobnému problému se může uprostřed dlouhé cesty rychle změnit ve stresující a drahý zlý sen. Nezapomeňte si zkontrolovat pneumatiky před odjezdem – pokud si nepřezujete/ vyměníte vaše pneumatiky včas, může to vést k nebezpečným situacím.  

8.    Používejte odstavný pruh, pouze pokud je to absolutně nezbytné

Tyto pruhy jsou určeny pro nouzové situace, ale nezaručují vám bezpečí. Kamiony a osobní automobily projíždějí ve vzdálenosti jen pár metrů od vás, takže tam, kde je to možné a bezpečné, si nasaďte reflexní vestu, zapněte výstražná světla a odveďte každého do bezpečí za svodidla. Pokud máte nemocné či strádající dítě, nejlepší je pokusit se dojet k nejbližší čerpací stanici, kde můžete bezpečně zaparkovat.

9.    Zkontrolujte si pneumatiky

Ujištění se o tom, zda jsou vaše pneumatiky v řádném provozním stavu, je také důležité pro vaši bezpečnou a pohodlnou cestu. Nekontrolujte jen běhoun z hlediska opotřebení, ale ujistěte se, že jsou optimálně nahuštěny, aby vyhovovaly potřebám (naloženého) vozidla. Pokud potáhnete karavan, přívěs, či přívěs se člunem, budete se také muset ujistit, že také pneumatiky přípojného vozidla jsou ve správném provozním stavu. Není třeba se zmiňovat o překontrolování zapojení tažného zařízení a elektrických obvodů, abyste se ujistili, že všechna koncová světla a další požadované vybavení řádně fungují.

10.    Stáhněte si bezpečnostní aplikaci

Goodyear nabízí bezpečnostní aplikaci, která je vhodně zkoncipovaná tak, aby napomohla při prázdninovém cestování po evropských silnicích. Zahrnuje například užitečné tipy týkající se místních dopravních zákonů a pravidel. Je k dispozici ke stažení jak pro platformy iOS tak Android.

Chcete-li si film užít, nemějte žádná očekávání, radí psy...

Špenátový salát

Špenátový salát

7 hlasů
20min 573 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Krůtí nudličky s okurkou

11 hlasů
55min 634kJ 190 Kč

Jemné krůtí maso s okurkou a koprem.

Kuřecí s hříbky

12 hlasů
1h a 20min 398kJ 145 Kč

Kuřecí stehna s hříbky a broskvemi.

Poradny

Zaměstnavatel nepřihlásil zaměstnance, jak postupovat?

Dobrý den, Heleno,pokud má Váš manžel se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o... Více

S kým mám řešit nemocenskou po přepisu firmy?

Dobrý den,z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, co se dělo po ukončení Vaší nemocenské (dočasné prac... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pozvání na schůzku vám udělá opravdu velkou radost. Přesto se na malou chvilku neubráníte panice a strachu. Byla by však obrovská škoda, abyste zahodili svoji šanci kvůli nedostatku sebevědomí. Hoďte obavy za hlavu a zkuste si rande jednoduše užívat.

Více