Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kolik alkoholu vypijete? Záleží na sklenici

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

14.06.2016 | Zajímavosti

Toužíte omezit svou konzumaci alkoholu? Pak začněte pít z malých skleniček. Ty na víno nahraďte jednodecilitrovými, půllitry na pivo třetinkami a velké panáky malými čtvrtkami. Podle vědců z Cambridge totiž velikost skla zásadně ovlivňuje to, kolik člověk za večer či na party vypije alkoholu. Čím větší objem, tím více toho do sebe nalije. Velká sklenice opticky zmenšuje objem nalitého alkoholu.

Alkoholický nápoj patří mezi nepočitatelné látky, což rovněž zásadně ovlivňuje vnímání mozku, který funguje spíš podle počitatelných objektů. Když tak člověk vypije za večer šest malých piv nebo šest velkých piv, mozek má pořád pocit, že vypil šest piv. Ale pro tělo a orgány je to zásadní rozdíl v tom, že ho zaplaví v případě malých piv mnohem méně zdraví škodícího etanolu.

Jenže problém je také v něčem jiném, v optickém klamu. Dvě deci nalité do sklenice o objemu 2,5 decilitru vypadají jako mnohem větší než dvě deci nalité do velké baňaté sklenice o objemu 3,5 decilitru. Mozek má pak v druhém případě pocit, že vypil méně.

Vědci z Cambridgeské univerzity provedli řadu experimentů, v nichž prokázali, že servírování alkoholu do velikého skla vyvolává v mozku pocit, že může pít mnohem víc. Drink pak vypije rychleji. A stejný jedinec z velkého skla vypije o deset procent více alkoholu než ze skla malého jiný večer.

„I když zvětšíte sklenici a nezvětšíte objem alkoholu, který do něj nalijete, člověk vypije alkoholu více. Není jasné, proč tomu tak je, jedním z důvodu může být, že větší sklenice mění naše vnímání množství vína, které se ve velké sklenici jeví jako menší, proto pijeme rychleji a vypijeme více,“ míní doktorka Rachel Pecheyová z Cambridgeské univerzity.

Smrtící žebříček: Nejnebezpečnějším zvířetem je člověk, h...

Zeleninová polévka

Zeleninová polévka

21 hlasů
45min 389 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hovězí svíčková s houbami a zeleninou

12 hlasů
40min 751kJ 155 Kč

Minutka z hovězího masa s houbami a sýrovou omáčkou.

Treska s rajčaty

0 hlasů
60min 410kJ 290 Kč

Jednoduché,rychlé a hlavně zdravé .

Poradny

Jsem OSVČ, může partner žádat o PPM?

Dobrý den,při hrazení minimálních záloh na nemocenské pojištění byste jako OSVČ samozřejmě měla j... Více

Jak doložit zdravotní pojišťovně péči o malé dítě?

Dobrý den,jestliže nyní osobně pečujete o dítě do sedmi let věku, měl by za Vás podle zákona o ve... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více