Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kolik alkoholu vypijete? Záleží na sklenici

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

14.06.2016 | Zajímavosti

Toužíte omezit svou konzumaci alkoholu? Pak začněte pít z malých skleniček. Ty na víno nahraďte jednodecilitrovými, půllitry na pivo třetinkami a velké panáky malými čtvrtkami. Podle vědců z Cambridge totiž velikost skla zásadně ovlivňuje to, kolik člověk za večer či na party vypije alkoholu. Čím větší objem, tím více toho do sebe nalije. Velká sklenice opticky zmenšuje objem nalitého alkoholu.

Alkoholický nápoj patří mezi nepočitatelné látky, což rovněž zásadně ovlivňuje vnímání mozku, který funguje spíš podle počitatelných objektů. Když tak člověk vypije za večer šest malých piv nebo šest velkých piv, mozek má pořád pocit, že vypil šest piv. Ale pro tělo a orgány je to zásadní rozdíl v tom, že ho zaplaví v případě malých piv mnohem méně zdraví škodícího etanolu.

Jenže problém je také v něčem jiném, v optickém klamu. Dvě deci nalité do sklenice o objemu 2,5 decilitru vypadají jako mnohem větší než dvě deci nalité do velké baňaté sklenice o objemu 3,5 decilitru. Mozek má pak v druhém případě pocit, že vypil méně.

Vědci z Cambridgeské univerzity provedli řadu experimentů, v nichž prokázali, že servírování alkoholu do velikého skla vyvolává v mozku pocit, že může pít mnohem víc. Drink pak vypije rychleji. A stejný jedinec z velkého skla vypije o deset procent více alkoholu než ze skla malého jiný večer.

„I když zvětšíte sklenici a nezvětšíte objem alkoholu, který do něj nalijete, člověk vypije alkoholu více. Není jasné, proč tomu tak je, jedním z důvodu může být, že větší sklenice mění naše vnímání množství vína, které se ve velké sklenici jeví jako menší, proto pijeme rychleji a vypijeme více,“ míní doktorka Rachel Pecheyová z Cambridgeské univerzity.

Člověk má denně kolem šesti tisíc myšlenek

Mexická polévka

Mexická polévka

11 hlasů
60min 338 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Okurková polévka

4 hlasy
35min 253kJ 55 Kč

Italská, teplá okurková polévka.

Hovězí svíčková s brokolicí

0 hlasů
55min 749kJ 400 Kč

Restované nudličky z hovězího masa s vařenou brokolicí.

Poradny

Podal jsem pozdě žádost o ošetřovné, co mám dělat?

Dobrý den,podle výzvy zveřejěné na webových stránkách MPO bylo možné žádosti o ošetřovné za měsíc... Více

Musím být kvůli příspěvku na bydlení v evidenci ZP?

Dobrý den,evidence na úřadě práce není podmínkou výplaty příspěveku na bydlení, evidence na ÚP s ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vše, co tento týden učiníte, uděláte ve prospěch svých blízkých. Zapomenete na vlastní sobecké zájmy a budete se snažit, aby se lidé, kteří jsou pro vás důležití, měli co nejlépe. A podaří se vám to. Buďte si jistí, že se...

Více