Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Řízení déle než dvě hodiny denně snižuje inteligenci člověka

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

31.07.2017 | Zajímavosti

Profesionální řidiči asi ze závěrů této studie mít radost nebudou. A mnozí budou nesouhlasit, nicméně řízení není ničím, co by zvyšovalo inteligenci člověka. Naopak. Dlouhodobé každodenní sezení za volantem IQ naopak snižuje. Podle britských psychologů škodí řízení po dobu delší než dvě hodiny denně.

Ale stejně zhoubně na inteligenci působí sledování televize po dobu delší než tři hodiny.

„Víme, že pravidelné řízení po dobu delší než dvě nebo tři hodiny denně je špatné pro srdce. Tento výzkum naznačuje, že to škodí také mozku, zřejmě proto, že během té doby je mozek méně aktivní,“ tvrdí doktor Kishan Bakrania z University of Leicester.

Výkon mozku se výrazně snižuje také při civění na televizi. Takže člověk, který denně sedí před obrazovkou více než tři hodiny, má nižší IQ.

„Kognitivní schopnosti se naopak zvyšují u lidí, kteří používají počítače po dvě až tři hodiny denně. Když sledujete televizi, váš mozek je ale méně aktivní, používání počítače vyžaduje zapojení mozku,“ tvrdí Bakrania.

Vzpruha pro mozek

Našemu mozku, jak se zdá, nesvědčí podle vědců kdeco. Naštěstí existují způsoby, jak ho dostat do formy. Třeba tím, že mu dodáme ty pravé živiny. Které potraviny mozku prospívají?

Listová zelenina

Zelené listy (tedy ty jedlé) jsou pro náš mozek úplným pokladem. Například špenát, saláty, kapusta, ale také třeba brokolice obsahují spoustu vitaminu C a beta karotenu. Navíc jsou zdrojem folátů, které pomáhají zpracování informací v mozku a dobré paměti. Vidíte, nejen vaše štíhlá postava zeleninu v jídelníčku přivítá.

Ryby

Tohle není žádné velké překvapení. Především ty mastnější, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, našemu mozku prospívají. Patří k nim především losos, makrela nebo sardinky. Podle jedné studie se snižuje riziko problémů s pamětí až o 26 %, pokud si nějakou z těchto ryb dopřejete alespoň 3krát týdně. Mimochodem, my Češi nejsme v konzumaci ryb žádnými přeborníky, což je škoda, protože prospívají nejen mozku.

Vejce

Dříve proklínaná vajíčka se zase vracejí na naše talíře. Ukazuje se totiž, že nám ve skutečnosti prospívají a jen opravdu málokomu škodí (při běžné konzumaci). A mozek je také využije. Jsou bohaté mimo jiné na železo, jež hraje důležitou roli v okysličování krve (a tedy i mozku), ale také vitamin B12, jehož nedostatek může vést ke ztrátě paměti a zmatenosti. Takže se napříště vejcím rozhodně nevyhýbejte!

Čokoláda

Náš mozek také rád mlsá, ne že ne! Tmavá, kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa je bohatá na flavonoidy, které prospívají správné činnosti neuronů a zlepšují paměť. A navíc působí poměrně rychle – takže když potřebujete co nejdřív zvýšit „výkon“ mozku, dopřejte si kostičku nebo dvě.

Zelený čaj

Hydratace je základem pro drtivou většinu orgánů v našem těle, respektive pro jejich správnou funkci. Mozek samozřejmě nevyjímaje. Pokud hledáte vhodný nápoj přímo pro něj, sáhněte po zeleném čaji. Antioxidanty v něm obsažené snižují podle jedné ze studií riziko demence a obecně zvyšují naše mentální schopnosti. Tak proč toho nevyužít?

Chcete vypadat dominantně? Předkloňte mírně hlavu

Hovězí plátky s fazolemi

Hovězí plátky s fazolemi

9 hlasů
35min 465 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuskus s mrkví

8 hlasů
30min 609kJ 45 Kč

Rychlý a zdravý recept na přípravu dobrého kuskusu s m...

Kachní prsa s rebarborou

7 hlasů
55min 519kJ 180 Kč

Restovaná kachní prsa s rebarborovým kompotem.

Poradny

Dávám výpověď, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,protože pro zaměstnavatele neodpracujete celý kalendářní rok, máte nárok na tzv. poměrn... Více

Jsem nemocná, kdy mi skončí výpovědní doba?

Dobrý den,nemocenská může prodloužit trvání pracovního poměru pouze v případě výpovědi ze strany ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Vzbudíte touhu u osob opačného pohlaví. Tento týden také oplýváte šarmem, jaký se jen tak nevidí! Soustřeďte se především na své priority a neplýtvejte energií na ty, kteří za to nestojí. Nezadaní, mějte oči na stopk&aacu...

Více