Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak člověk zmoudří? Věk nehraje zdaleka takovou roli, jak si myslíte

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10.08.2018 | Zajímavosti

Staré přísloví, co tě nezabije, to tě posílí, je klíčem k moudrosti. Neplatí totiž, že moudrost automaticky přichází se stářím. Podle psychologů z Oregonu je klíčem k moudrosti překonávání životních těžkostí. A může to přispět také k sebepoznání a sebepřijetí.

„Tvrzení, že s věkem přichází moudrost, není tak docela pravdivé. Obecně lidé, kteří museli tvrdě pracovat, aby překonali těžkosti života, jsou těmi, kteří pochopili nový smysl života a zmoudřeli,“ tvrdí doktorka Carolyn Aldwin z Oregon State University.

„Co nás opravdu zajímalo, když se děly životní těžkosti, bylo to, co se stalo pak? Jednou věcí, která okamžitě bila do očí, bylo to, že když měli dotazovaní přemýšlet o těžkostech života či výzvách, okamžitě znali odpověď. Těžké časy jsou způsob, jak definovat sám sebe,“ tvrdí doktorka Aldwin.

Její výzkum ale potvrdil, že pro překonání životních těžkostí jsou nezbytné dobré společenské styky a vztahy. Ty totiž můžou poskytnout silnou emoční oporu.

„Záleželo na tom, jestli se očekávalo, že se trpící rychle přizpůsobí a vrátí do života, nebo jestli byl podporován v tom, aby vyrostl a změnil se. Kvalita společenských vztahů byla opravdu velmi důležitá… Požádat blízké o pomoc v těžkém čase se vyplatí,“ dodává Aldwin.

Důvěřivost jako známka moudrosti?

Podle sociologů z Oxfordu je dokonce důvěřivost známkou inteligence. Tedy inteligentní lidé jsou důvěřivější než jejich kolegové s nižším IQ. A je to zřejmě především proto, že bystří jedinci dokážou odhadnout charakter protějšku a také situaci, takže vědí, kdy mohou důvěřovat, a kdy nikoli.

Lidé, kteří více důvěřují, jsou také většinou zdravější a šťastnější,“ tvrdí sociologové z Oxfordské univerzity, jejichž výzkum otiskl odborný časopis Plos One.

Tyto závěry podporují, co už jiní vědci dávno přednesli, že mít dobrou schopnost posuzovat charakter druhých je výraznou součástí inteligence člověka, která vznikla evolučně přírodním výběrem,“ tvrdí doktor Noah Carl z Oxfordu v rozhovoru pro Daily Mail.

Lidé, kteří věří druhým, uvádějí také lepší zdravotní stav a větší pocit štěstí,“ dodává profesor Francesco Billari.

Lidé mající vyšší sociální, emocionální a racionální inteligenci dokážou výborně určit povahu člověka a také analyzovat situaci, takže vědí, kdy a komu mají důvěřovat, a kdy a komu naopak důvěřovat nemají. Navíc se pohybují častěji mezi inteligentními a charakterově kvalitnějšími lidmi, jimž je možné důvěřovat.

Poslouchat dva rozhovory najednou je pro mozek nemožné

  Hrušková  polévka

Hrušková polévka

15 hlasů
45min 217 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Tagliatelle s chilli papričkou

11 hlasů
30min 1161kJ 59 Kč

Recept na lehký oběd připravený během 30 minut.

Bramborová polévka s křenem

20 hlasů
45min 263kJ 55 Kč

Chuťově neobvyklá a velice výrazná polévka.

Poradny

Kdy skončit v práci, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,pokud to umožňuje Váš zdravotní stav, mohla byste místo ukončení pracovního poměru nast... Více

Jak se počítá podpora z ÚP po měsíci v novém práci?

Dobrý den,i když v novém zaměstnání nemáte odpracované celé čtvrtletí, výše podpory v nezaměstnan... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Nevíte, kam dřív skočit, a je na vás vyvíjen stále větší tlak. Pomůže vám papír, pero a utříděné myšlenky. Sepíšete si do detailu i ty nejmenší úkoly a sestavíte harmonogram jejich plnění. Vám pak půjde v&sc...

Více