Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

I při spánku slyšíme. Můžeme se tak naučit i cizí jazyk

11. 2. 2019 | Zajímavosti

Švýcarští vědci zkoumali chování mozku během hluboké fáze spánku. Ví se, že tato je zásadní pro konsolidaci paměti a také obnovu sil celého organismu. Oni ale prokázali, že i v této fázi spánku uši vnímají zvuky a jsou schopny se naučit cizímu jazyku.

Autoři z Bernské univerzity vytvořili umělá slova neexistujícího jazyka. Spárovali je s německými ekvivalenty a přednášeli je v hluboké fázi spánku pokusným osobám. Ty si po probuzení správně vybavily, které slovo reprezentuje německý ekvivalent.

Žádná náhoda

Psychologové použili slova Schlüssel (klíč) a Elefant (slon) a vytvořili jim varianty tofer a guga. Pokusným osobám dvojice opakovali v hluboké fázi spánku.

Po probuzení se jich ptali, které ze slovíček reprezentuje něco velkého a které něco malého. Odpovědi byly správné v tak vysoké míře, že to odporuje náhodě.

Aktivní i během spánku

„Bylo zajímavé, že se jazyková centra v mozku a hippokampus – významný uzel paměti v mozku – aktivují během hlubokého spánku a naučí se nová slova, protože tyto mozkové struktury zprostředkovávají učení nových slovíček v bdělém stavu,“ míní doktor Marc Züst z Bernské univerzity.

V hluboké fázi spánku se posilují nervová spojení, v nichž jsou uloženy nově nabyté informace. Proto je tato fáze spánku tak důležitá pro proces učení. Nicméně vědci se domnívali, že je to fáze, kdy je člověk jakoby uzavřen do sebe a moc nevnímá okolí. To ale experiment vyvrací.

Podivné posedlosti: Tisíc koček nebo sbírání děsivých pan...

Kuřecí stehna na zelenině

Kuřecí stehna na zelenině

4 hlasy
1h a 25min 478 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Filety z kapra na grilu

15 hlasů
40min 581kJ 110 Kč

Kapr s tymiánem a petrželkou.

Okoun ve žluté omáčce

3 hlasy
55min 282kJ 180 Kč

Filety okouna ve smetanové omáčce s kurkumou.

Poradny

Z jakého účtu mi přijde nemocenská?

Dobrý den,od 4. do 14. dne nemoci Vám vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, od 15. dne nemoci Vám n... Více

Může být nevyčerpaný RP vyplacený jednorázově?

Dobrý den,v současné době je situace taková, že jednorázové doplacení nevyčerpané částky rodičovs... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Doslova zakopnete o svůj ideál. Budete právem zcela nadšeni, pokud však necháte iniciativu na svém objevu, mohli byste být rychle zklamáni. Nezapomeňte, že pokud něco chcete, musíte za tím jít. Jen těžko vám spadne štěstí do klína jen tak. Je...

Více