Čím větší strach z Boha, tím úspěšnější je společnost

Výsledky výzkumu mezinárodního týmu evolučních psychologů, antropologů a religionistů vysvětlují, proč je v Česku tak vysoká míra korupce. Jako sekulární společnost jsme se dávno přestali bát trestající božské autority. Z rozsáhlé studie vědců z Harvardovy univerzity, Institutu Maxe Plancka a dalších prestižních vysokých škol vyplývá, že čím více se jakákoli kultura na světě bála trestající nadpřirozené autority, tím férověji její členové jednali, tím blíže spolupracovali a tím více celá společnost prosperovala a rostla.

Vyplývá to z analýzy patnácti různých kultur v rámci několika náboženství včetně buddhismu, křesťanství, hinduismu, animistických náboženství a uctívání mrtvých předků.

Soudržnost ze strachu

Z analýzy je zřejmé, že prosperita společnosti, její soudržnost i ve velmi početných populacích a větší spolupráce mezi členy společnosti pozitivně souvisejí se strachem z trestající božské autority.

Tým autorů z patnácti prestižních univerzit světa provedl experimentální hry s 2228 osobami patnácti různých kulturních prostředí a různých systémů víry i bezvěrců.

Korupce bez autorit

Výsledky publikované v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B odhalují, že největší korupce kvete tam, kde lidé nevěří a kde se žádných autorit neobávají. Jednají sobecky, nečestně a rozkládají tím společnost.

Ačkoli se z krátkodobého hlediska může takové chování jevit prospěšné pro jedince, z dlouhodobého znamená krizi a zánik dané kultury.

„Čím více se lidé obávají trestajícího boha, tím spíš jednají férově a čestně… Tyto závěry podporují ideu, že kulturní evoluce nadpřirozených činitelů v trestající a dohlížející bohy, kteří se starají o mezilidské normativní chování, mohla hrát roli v nástavbě spolupracujícího kruhu za hranicemi příbuzenských skupin a zájmů lokálních skupin,“ tvrdí autoři.Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden budou hvězdy nakloněny změnám. Nemusí jít o žádné velké převraty, ale pokud cítíte, že nějaký aspekt vašeho života vám v současné podobě už nevyhovuje, je nejlepší čas na změnu! Neohlížejte se na názor okolí, ... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

20 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:38
83 Příspěvků
Poslední příspěvek 21:28

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat