Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Crossfit vyhledávají narcisové. Introverti raději plavou a jezdí na kole

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 5. 2019 | Zajímavosti

Psychologové z Chicaga se zaměřili na typologii osobnosti podle druhu cvičení, které si lidé volí ke zlepšení zdraví, zvýšení kondice a úpravě fyzického vzhledu postavy. Právě typ osobnosti dost ovlivňuje motivaci k pohybu, přičemž v čase epidemie obezity a civilizačních chorob je motivace ke zlepšení kondice populace klíčová.

Ze studie vyplývá, že společenští lidé vyhledávají především sportovní hry a třeba také crossfit. Tomuto typu cvičení se ale věnují nejvíce lidé zaměření silně na svůj vzhled, kteří mají narcistické rysy osobnosti.

Jinými slovy, když míří člověk na crossfit, patrně je nejen společenský, ale především mu jde o sociální propojení s druhými prostřednictvím soutěživosti a uznání. Lidé věnující se crossfitu chtějí především skvěle vypadat, nejen být zdraví, ale navíc se u procesu dosahování svalnaté postavy chtějí ukazovat před druhými a také s nimi v tom soutěžit.

Volba sportu podle osobnosti

Doktorka Allyson Box z University of Illinois rozdělila skupinu osob podle toho, jakému cvičení se věnovaly. Vytvořila pět základních okruhů: 1) crossfit, 2) skupinový trénink (jóga, walking, zumba apod.), 3) aerobní cvičení (běh, plavání jízda na kole), 4) posilování s činkami a stroji, 5) kolektivní sporty a atletika.

„Řada lidí, která začíná cvičit, neví, jaký typ pohybu zvolit. Často se tak může stát, že si zvolí disciplínu, která je v rozporu s jejich zájmy, stylem a typem osobnosti, což dost oslabuje motivaci opakovaně se pohybovat a tohoto životního stylu se držet,“ vysvětluje důvod svého výzkumu doktorka Box.

Kde leží motivace

Soutěživost, úzké vztahy a uznání druhých jsou motivací pro navštěvování crossfitu, kolektivních sportů a skupinových typů cvičení.

Všechny osoby ve všech pěti skupinách byly motivovány zdravím, osoby věnující se posilování a sportovním disciplínám ale byly motivovány hlavně překonáváním sebe sama.

Jedinci navštěvující crossfit byli nejsilněji zaměření nejen na svůj vzhled, ale byli také skupinou, u níž nejvíce záleželo na tom, zda si pohyb užívají a zda dokážou překonat sami sebe. Uváděli také nejčastěji, že jim jejich sport pomáhá zbavit se stresu.

Překvapení na závěr

Překvapením studie bylo, že výběr disciplíny nijak nezávisí na tom, jestli je člověk extrovert nebo introvert. Autoři očekávali, že skupinovým cvičením a crossfitu se budou věnovat spíš extroverti, zatímco posilování či plavání (neskupinovým aktivitám) spíš introverti.

To ale neplatilo. Mezi fanoušky crossfitu bylo tolik introvertů jako extrovertů, stejně to platilo o běhu či atletice.

Ženy si v porovnání s muži lépe pamatují slova a tváře

Letní cuketový salát

Letní cuketový salát

9 hlasů
20min 254 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Ryba s paprikou a pomerančem

4 hlasy
1h a 35min 279kJ 150 Kč

Rybí podkovy dušené s paprikou v římském hrnci.

Rizoto s hlívou

9 hlasů
45min 711kJ 130 Kč

Rizoto s houbami a oříšky.

Poradny

Z čeho se počítá PPM po dlouhodobé nemocenské?

Dobrý den,ve Vašem případě by se peněžitá pomoc v mateřství (PPM neboli mateřská) měla vypočítáva... Více

Jsem v PN, kdy se evidovat na úřadě práce?

Dobrý den,v době pracovní neschopnosti se nemůžete stát uchazečem o zaměstnání, tudíž se nemůžete... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Úsilí o zvládnutí všech vašich pracovních závazků a zároveň jejich vyvážení s vašimi osobními předsevzetími bude tento týden u Beranů dominovat. Snažte se proto nebrat si toho více, než bude nezbytně nutné. A nebojte se někter&e...

Více