Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Crossfit vyhledávají narcisové. Introverti raději plavou a jezdí na kole

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 5. 2019 | Zajímavosti

Psychologové z Chicaga se zaměřili na typologii osobnosti podle druhu cvičení, které si lidé volí ke zlepšení zdraví, zvýšení kondice a úpravě fyzického vzhledu postavy. Právě typ osobnosti dost ovlivňuje motivaci k pohybu, přičemž v čase epidemie obezity a civilizačních chorob je motivace ke zlepšení kondice populace klíčová.

Ze studie vyplývá, že společenští lidé vyhledávají především sportovní hry a třeba také crossfit. Tomuto typu cvičení se ale věnují nejvíce lidé zaměření silně na svůj vzhled, kteří mají narcistické rysy osobnosti.

Jinými slovy, když míří člověk na crossfit, patrně je nejen společenský, ale především mu jde o sociální propojení s druhými prostřednictvím soutěživosti a uznání. Lidé věnující se crossfitu chtějí především skvěle vypadat, nejen být zdraví, ale navíc se u procesu dosahování svalnaté postavy chtějí ukazovat před druhými a také s nimi v tom soutěžit.

Volba sportu podle osobnosti

Doktorka Allyson Box z University of Illinois rozdělila skupinu osob podle toho, jakému cvičení se věnovaly. Vytvořila pět základních okruhů: 1) crossfit, 2) skupinový trénink (jóga, walking, zumba apod.), 3) aerobní cvičení (běh, plavání jízda na kole), 4) posilování s činkami a stroji, 5) kolektivní sporty a atletika.

„Řada lidí, která začíná cvičit, neví, jaký typ pohybu zvolit. Často se tak může stát, že si zvolí disciplínu, která je v rozporu s jejich zájmy, stylem a typem osobnosti, což dost oslabuje motivaci opakovaně se pohybovat a tohoto životního stylu se držet,“ vysvětluje důvod svého výzkumu doktorka Box.

Kde leží motivace

Soutěživost, úzké vztahy a uznání druhých jsou motivací pro navštěvování crossfitu, kolektivních sportů a skupinových typů cvičení.

Všechny osoby ve všech pěti skupinách byly motivovány zdravím, osoby věnující se posilování a sportovním disciplínám ale byly motivovány hlavně překonáváním sebe sama.

Jedinci navštěvující crossfit byli nejsilněji zaměření nejen na svůj vzhled, ale byli také skupinou, u níž nejvíce záleželo na tom, zda si pohyb užívají a zda dokážou překonat sami sebe. Uváděli také nejčastěji, že jim jejich sport pomáhá zbavit se stresu.

Překvapení na závěr

Překvapením studie bylo, že výběr disciplíny nijak nezávisí na tom, jestli je člověk extrovert nebo introvert. Autoři očekávali, že skupinovým cvičením a crossfitu se budou věnovat spíš extroverti, zatímco posilování či plavání (neskupinovým aktivitám) spíš introverti.

To ale neplatilo. Mezi fanoušky crossfitu bylo tolik introvertů jako extrovertů, stejně to platilo o běhu či atletice.

Co byste rozhodně neměli dávat na sociální sítě

Karbanátky s kari omáčkou

Karbanátky s kari omáčkou

13 hlasů
60min 344 kJ 127 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Květák se sýrovou omáčkou

11 hlasů
30min 323kJ 90 Kč

Vařený květák s pikantní omáčkou ze sýra a mléka.

Brambory pečené s cibulí

0 hlasů
1h a 10min 737kJ 90 Kč

Brambory pečené v alobalu s cibulí a paprikou.

Poradny

Důchod mi nestačí ani na nájem, dostanu sociální dávky?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Jak řešit stěhování při evidenci na úřadě práce?

Dobrý den,měla byste spadat pod úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Je tedy otázka, zda j... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Pro jistou osobu budete tento týden naprosto neodolatelní. Připravte se proto na flirtovné pohledy a pokusy o svádění. Než však podlehnete, pečlivě zvážíte veškerá pro a proti. Rozhodně nemáte chuť se do ničeho vrhat po hlavě. Ani když jde o city.

Více