Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Muži a bohatí nejčastěji přeceňují své vlastní schopnosti

14. 5. 2019 | Zajímavosti

Nejednou člověk zaslechne, že dnes není podstatné něco skutečně umět, ale pouze se tvářit se, že něco člověk umí. A hlavně! Umět tento dojem prodat. Sociologové a psychologové z Londýnské univerzity tvrdí, že za to můžou Američané, a především velmi bohatí muži.

Obecně vzato muži lžou mnohem častěji než ženy o svých skutečných schopnostech a snaží se tvrdit, že jsou schopnější, než ve skutečnosti jsou. Mezi národy jsou v tomto největšími mistry Američané. A celkově v populaci platí, že čím bohatší je člověk, tím je sebevědomější, i když mnohdy naprosto neschopný.

Vymyšlené znalosti

Tým vědců z Londýna a Austrálie provedl experimentální výzkum u několika národů světa. Osob různých socio-demografických vlastností se ptal na to, jak dobře ovládají na stupnici od jedné do pěti šestnáct různých matematických jevů.

Přitom tři z oblastí byly smyšlené a neexistující – řádné číslovky, spojovací poměr a oznamovací zlomky. A světe div se! Našlo se tolik expertů, kteří tyto nesmysly ovládají dokonale.

„Tito jedinci projevují nadměrné sebevědomí ve výši svého vzdělání a schopnostech řešit problémy,“ uvádějí autoři.

Výhoda do života?

Nejvíce těchto jedinců je ze všech sledovaných národů mezi Američany, dále mezi muži mnohem více než mezi ženami. Ale platí také, že čím je člověk bohatší, tím větší sebevědomí ve svých schopnostech a vzdělání má. Ačkoli je třeba úplně nekompetentní.

„Má to poměrně významné využití pro praxi, třeba jak vést pohovory a vyhodnocovat výkony jednotlivých osob,“ míní autorka doktorka Nikki Shure v rozhovoru pro Washington Post.

Lidé, kteří mají přehnané sebevědomí o svých schopnostech, toho využívají nejen při pracovních pohovorech, ale třeba při jednání s politiky a úřady.

Záchranou pro čmeláky je mateřídouška a slunečnice

Houby s ořechy

Houby s ořechy

9 hlasů
30min 403 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Telecí na žampiónech

14 hlasů
35min 429kJ 200 Kč

Jemné telecí maso s houbami jako minutka.

Vepřová panenka s fazolkami

0 hlasů
1h a 30min 730kJ 240 Kč

Toto jídlo je plné chuti. Šťavnatý kousek vepřové panenky...

Poradny

Jsem na ÚP po výpovědi a čekám dítě, dostanu PPM?

Pěkný den i Vám, Lucie,pro nárok na peněžitrou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotř... Více

Jaké jsou problémové aspekty PPM?

Dobrý den,odpověď na totu otázku bohužel výrazně přesahuje možnosti této poradny, ale pokusím se ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Sotva jste si stačili o víkendu trochu odpočinout (i když to byl odpočinek docela aktivní), už se na vás valí další nápor úkolů v práci (pozor, některé budou celkem nečekané a poprat se s nimi vám seber poměrně dost energie, kterou poslední dobou zrovna ne...

Více