Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Domácnost bez obalu: Naučte se šetřit planetu

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

27.06.2019 | Zajímavosti

Plastové obaly, které naprosto neúměrně a mnohdy bezdůvodně používá drtivá většina populace, zamořují naši planetu extrémní rychlostí. Přestože se o tomto problému mluví čím dál více, lidé jsou přesto schopni uložit koblihu v obchodě do sáčku jen proto, aby ji za dvě minuty mohli sníst a sáček vyhodit. Naučte se šetřit svoji peněženku i naši planetu tím, že si budete nosit nádoby vlastní.

„Tašku? Díky, nechci.“

Samozřejmě že potřebujeme nákup z obchodu nějak odnést, od toho se ale prodávají tašky látkové, síťové, nebo dokonce stylové nákupní košíčky, které lze používat opakovaně. Přesto to nestačí, aby lidé přestali produkovat odpad z jednorázových igelitových tašek, které si zakoupí na pokladnách obchodů. Přestože jsou igelitky prezentovány jako recyklovatelné, na jejich likvidaci je potřeba mnoho energie a strojů, které samy o sobě ekologické nejsou. Neznamená to, že když ji pohodíte v lese, do pár let se zlikviduje zcela bezpečně sama.

Papír to moc nezachrání

Z tohoto důvodu se teď častěji přistupuje k prodeji tašek papírových. Ty jsou sice schopny se bezpečně rozložit, jejich výroba je však závislá na likvidaci stromů, které jsou pro náš život důležitější než to, v čem odnesete svůj nákup. Nehledě na to, že jsou těžší než ty igelitové, přeprava tedy vyžaduje více energie a tím i vyšší spotřebu neekologických paliv. Pokud tedy v dobré víře nakupujete dražší papírové tašky namísto igelitových, přírodě tím příliš neprospějete.

Plaťte méně

Věděli jste, že třetinu ceny samotného výrobku tvoří jeho obal? Někteří obchodníci už to vědí, a proto vznikají obchody, kde si jinak, než do vlastních nádob nenakoupíte. Dokonce i některé drogerie nabízejí možnost stáčených pracích a mycích prostředků. Výhodou takového nákupu je jeho levnější pořízení, jelikož se vyhnete nutnosti platit za obaly, které po spotřebování stejně vyhodíte. Bohužel jich v současnosti není tolik, kolik by bylo potřeba. Doufejme, že se situace brzy změní.

Jak pomoci?

Chcete-li přírodě trochu ulevit, pořiďte si látkovou tašku, kterou budete nosit u sebe, když půjdete nakoupit. Nekupujte papírové kapesníky, když můžete mít látkový, podporujte bezobalové obchody a vyhledejte si nějaký v blízkosti svého bydliště. Ovoce a zeleninu nebalte do igelitových sáčků, a pokud máte doma kvalitní pitnou vodu, investujte raději do přístroje na výrobu sody, čímž snížíte spotřebu plastových lahví. Nezapomínejte, že i malá pomoc se počítá.

Včelí jed dokáže likvidovat rakovinné buňky

Bramborová polévka s divokým česnekem

Bramborová polévka s divokým česnekem

12 hlasů
40min 295 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Meruňkové knedlíčky

14 hlasů
40min 785kJ 95 Kč

Česká klasika, meruňkové knedlíky jsou skvělé jako bezmas...

Krůtí prsa na kari

3 hlasy
1h a 20min 507kJ 190 Kč

Pomalým dušením získáte měkoučké maso a báječnou šťávu.

Poradny

Jsem půl roku v PN, na jak dlouhou dovolenou mám nárok?

Dobrý den,pokud byste pro zaměstnavatele odpracovala v letošním roce alespoň 60 dní, vznikl by Vá... Více

Zaměstnavatel mě neuvolní na asistovaný styk, co dělat?

Dobrý den,chápu, že tato situace je pro Vás obtížná. Zákonk práce jednoznačně vymezuje situace, v... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více