Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak jste na tom s orientací? Za bloudění může mozek i kratší noha

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

04.08.2019 | Zajímavosti

Stává se vám často, že bloudíte v lese, když jdete na houby nebo se dokonce ztrácíte i ve větších obchodních domech? Nejste sami. Problémy s orientací má každý pátý člověk. Nejčastější příčinou potíží spojených s neschopností trefit správný směr je náš vlastní mozek.

Všemocná psychika

Zásadní moment, který určuje, zda zvládneme najít správnou cestu, pokud z ní sejdeme, úzce souvisí s naší psychikou. Na zjištění, že nevíme, kde se zrovna nacházíme, reaguje náš mozek vysláním impulzu, který vyvolá ostražitost, ale také paniku. Přestože máme dojem, že jsme klidní, v hloubi mysli počítáme i s možností, že správnou cestu nikdy nemusíme znovu najít. V tuto chvíli ustupuje racionální myšlení do pozadí a nadvládu nad schopností se orientovat přebírá ta část mozku, která má na starost emoci strachu. Jak moc člověk panice podlehne, je u každého jedince individuální. Čím méně zvládáme stresové situace, tím větší sklon k bloudění máme.

Bloudíme v kruzích

Z nějakého důvodu lidé bloudí v kruzích. Čím méně máme kolem sebe orientačních bodů, bloudíme-li například ve tmě, na poušti, někdy postačí i obyčejný les, tím se kroužení umocňuje. Je prokázáno, že každý člověk tíhne k jedné straně, což je někdy přikládáno faktu, že lidské tělo není zcela symetrické a jednu nohu máme vždy kratší než druhou. Stejně tak je jedna polovina těla silnější a může tak docházet k prodloužení kroku o pár centimetrů, právě na zdatnější polovině těla. Tím se tvoří efekt pomyslného lidského kružítka. Faktorů, které mají na svědomí kroužení, je však mnohem více a vědci se jim stále pokoušejí přijít na kloub.

Co dělat, když se ztratíte?

Když pomineme, že každý z nás u sebe v dnešní době nosí telefon, můžete v případě, že zabloudíte, vyzkoušet dvě varianty. Tou první je cesta rovně za nosem. Víte-li, že se nacházíte v prostoru, který není bezmála nekonečný, dříve či později narazíte na civilizaci. Pokud ale bloudíte v obrovském prostoru hlubokého lesa, je lepší držet se slunce. Jděte jednoduše stále čelem k němu. Cestou si můžete dělat značky, podle kterých vás případní zachránci, kteří se vás vydají hledat, snáze najdou.

Nebezpečí ve formě konspiračních teorií

Grilovaný sýr tofu

Grilovaný sýr tofu

14 hlasů
35min 713 kJ 65 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Špagety s tuňákem

25 hlasů
40min 575kJ 59 Kč

Recept na rychle připravené pikantní špagety s tuňákem.

Polévka z manga a mrkve

19 hlasů
35min 318kJ 95 Kč

Zajímavá kombinace manga a mrkve v receptu na rychlou ...

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více