Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak jste na tom s orientací? Za bloudění může mozek i kratší noha

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

4. 8. 2019 | Zajímavosti

Stává se vám často, že bloudíte v lese, když jdete na houby nebo se dokonce ztrácíte i ve větších obchodních domech? Nejste sami. Problémy s orientací má každý pátý člověk. Nejčastější příčinou potíží spojených s neschopností trefit správný směr je náš vlastní mozek.

Všemocná psychika

Zásadní moment, který určuje, zda zvládneme najít správnou cestu, pokud z ní sejdeme, úzce souvisí s naší psychikou. Na zjištění, že nevíme, kde se zrovna nacházíme, reaguje náš mozek vysláním impulzu, který vyvolá ostražitost, ale také paniku. Přestože máme dojem, že jsme klidní, v hloubi mysli počítáme i s možností, že správnou cestu nikdy nemusíme znovu najít. V tuto chvíli ustupuje racionální myšlení do pozadí a nadvládu nad schopností se orientovat přebírá ta část mozku, která má na starost emoci strachu. Jak moc člověk panice podlehne, je u každého jedince individuální. Čím méně zvládáme stresové situace, tím větší sklon k bloudění máme.

Bloudíme v kruzích

Z nějakého důvodu lidé bloudí v kruzích. Čím méně máme kolem sebe orientačních bodů, bloudíme-li například ve tmě, na poušti, někdy postačí i obyčejný les, tím se kroužení umocňuje. Je prokázáno, že každý člověk tíhne k jedné straně, což je někdy přikládáno faktu, že lidské tělo není zcela symetrické a jednu nohu máme vždy kratší než druhou. Stejně tak je jedna polovina těla silnější a může tak docházet k prodloužení kroku o pár centimetrů, právě na zdatnější polovině těla. Tím se tvoří efekt pomyslného lidského kružítka. Faktorů, které mají na svědomí kroužení, je však mnohem více a vědci se jim stále pokoušejí přijít na kloub.

Co dělat, když se ztratíte?

Když pomineme, že každý z nás u sebe v dnešní době nosí telefon, můžete v případě, že zabloudíte, vyzkoušet dvě varianty. Tou první je cesta rovně za nosem. Víte-li, že se nacházíte v prostoru, který není bezmála nekonečný, dříve či později narazíte na civilizaci. Pokud ale bloudíte v obrovském prostoru hlubokého lesa, je lepší držet se slunce. Jděte jednoduše stále čelem k němu. Cestou si můžete dělat značky, podle kterých vás případní zachránci, kteří se vás vydají hledat, snáze najdou.

Praha má šestou nejrychlejší MHD z hlavních měst světa

Pikantní banánová polévka

Pikantní banánová polévka

23 hlasů
35min 307 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Luštěniny se zelím

11 hlasů
1h a 10min 348kJ 75 Kč

Nebojte se neobvyklé kombinace zelí a luštěnin a ochut...

Grilované vepřové kotlety s borůvkovou omáčkou

12 hlasů
40min 535kJ 155 Kč

Borůvky lze použít nejen do koláčů a k přípravě dezert...

Poradny

Při péči o malé dítě za mě platí pojištění stát?

Dobrý den,během péče o dítě do čtyř lět věku za Vás sociální pojištění není přímo hrazeno, ale do... Více

V říjnu mi končí RD, můžu už teď podat výpověď?

Dobrý den,rodičovská dovolená je poskytována nejdéle do tří let věku dítěte. Pokud se po jejím sk... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více