Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy si skutečně lépe pamatují, co se kdy řeklo a kam se co schovalo

21. 9. 2019 | Zajímavosti

Epizodická paměť uchovává v mozku informace o událostech zahrnující fakta o času, prostoru a emocích. Patří do ní také autobiografická paměť, která ukládá vzpomínky na osobní zážitky během. Tyto informace jsou posilovány emocemi, které hrají důležitou roli při znovuvybavení. Ženy mají výrazně lepší epizodickou paměť než muži. Ti tak většinou prohrají hádku, která se týká toho, co se kdy a kde řeklo, kde se ukrývá nějaký předmět a kteří lidé byli na večírku a jak se tam chovali.

Epizodickou paměť přitom negativně ovlivňují deprese, zhoršuje se s věkem a je také silně oslabena v případě, že člověk nedostatečně spí. Ženy jsou o něco lepší ve vybavování si senzorických vzpomínek, třeba vůní či zvuků. A také si lépe pamatují obličeje.

„Naše výsledky dokazují, že v epizodické paměti mají ženy jistou výhodu a že se tato výhoda ještě liší podle toho, jaké druhy informací se mají pamatovat,“ tvrdí doktor Martin Asperholm z Karolinska Institutet ve Stockholmu.

Orientace v prostoru

Abychom mužům nekřivdili, tak muži narozdíl od žen vynikají prostorovou orientací a s tím má většina žen velké problémy. Muži jsou zkrátka mnohem lepší v pamatování si prostorových informací, takže se většina mužů lépe orientuje v cizím městě a snadněji najde cestu zpět k zaparkovanému vozu.

Ačkoli existují rozdíly mezi oběma pohlavími, odborníci varují, že jsou patrné pouze ve velkém vzorku a při zprůměrování. Mezi muži jsou totiž jedinci, kteří mají výbornou epizodickou paměť, mezi ženami zase ty, které mají výbornou prostorovou orientaci a paměť.

Noční můry pomáhají mozku vyrovnat se těžkými životními s...

Zelený ovocný salát

Zelený ovocný salát

15 hlasů
20min 276 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Sváteční kachna s brusinkovým džemem

18 hlasů
2h a 15min 798kJ 230 Kč

Recept na klasickou kachnu s netradiční přílohou. Poch...

Kuličky z jehněčího masa

16 hlasů
2h a 15min 805kJ 190 Kč

Tyto voňavé kuličky jsou chuťově výraznější než klasické ...

Poradny

Jsem OSVČ, může partner žádat o PPM?

Dobrý den,při hrazení minimálních záloh na nemocenské pojištění byste jako OSVČ samozřejmě měla j... Více

Jak doložit zdravotní pojišťovně péči o malé dítě?

Dobrý den,jestliže nyní osobně pečujete o dítě do sedmi let věku, měl by za Vás podle zákona o ve... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více