Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Ženy si skutečně lépe pamatují, co se kdy řeklo a kam se co schovalo

21. 9. 2019 | Zajímavosti

Epizodická paměť uchovává v mozku informace o událostech zahrnující fakta o času, prostoru a emocích. Patří do ní také autobiografická paměť, která ukládá vzpomínky na osobní zážitky během. Tyto informace jsou posilovány emocemi, které hrají důležitou roli při znovuvybavení. Ženy mají výrazně lepší epizodickou paměť než muži. Ti tak většinou prohrají hádku, která se týká toho, co se kdy a kde řeklo, kde se ukrývá nějaký předmět a kteří lidé byli na večírku a jak se tam chovali.

Epizodickou paměť přitom negativně ovlivňují deprese, zhoršuje se s věkem a je také silně oslabena v případě, že člověk nedostatečně spí. Ženy jsou o něco lepší ve vybavování si senzorických vzpomínek, třeba vůní či zvuků. A také si lépe pamatují obličeje.

„Naše výsledky dokazují, že v epizodické paměti mají ženy jistou výhodu a že se tato výhoda ještě liší podle toho, jaké druhy informací se mají pamatovat,“ tvrdí doktor Martin Asperholm z Karolinska Institutet ve Stockholmu.

Orientace v prostoru

Abychom mužům nekřivdili, tak muži narozdíl od žen vynikají prostorovou orientací a s tím má většina žen velké problémy. Muži jsou zkrátka mnohem lepší v pamatování si prostorových informací, takže se většina mužů lépe orientuje v cizím městě a snadněji najde cestu zpět k zaparkovanému vozu.

Ačkoli existují rozdíly mezi oběma pohlavími, odborníci varují, že jsou patrné pouze ve velkém vzorku a při zprůměrování. Mezi muži jsou totiž jedinci, kteří mají výbornou epizodickou paměť, mezi ženami zase ty, které mají výbornou prostorovou orientaci a paměť.

Kulturně univerzální barvou je červená

Kuřecí prsa s jahodami

Kuřecí prsa s jahodami

10 hlasů
1h a 40min 282 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kroupová polévka

12 hlasů
60min 1039kJ 60 Kč

Nevíte co z vypěstované dýně? Tato polévka může být in...

Brambory zapečené s houbami

3 hlasy
1h a 5min 538kJ 90 Kč

Skvělá chuť a jednoduchost, to jsou brambory zapečené s h...

Poradny

Splácím hypotéku, odešel ode mě partner, dostanu dávky?

Dobrý den,jste-li vlastníkem či nájemcem bytu (domu) a 30% Vašich příjmů nestačí k pokrytí náklad... Více

Mohu požádat o výjimku kvůli výplatě dávek v poukázkách

Dobrý den,pokud během posledního roku pobíráte příspěvěk na živobytí déle než 6 měsíců, úřad prác... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které...

Více