Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Mozek žen zpracovává matematiku stejně jako mozek mužů

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

21. 11. 2019 | Zajímavosti

Nízké zastoupení žen v matematických oborech je výsledkem sexismu patriarchální společnosti. Dokazuje to výzkum neurologů z Pensylvánie. Muži a ženy se totiž při zpracovávání matematických úkolů nijak neliší. Chlapci nejsou lepší než dívky kvůli domnělým biologickým výhodám. V oboru se prosadí spíš jen proto, že se dlouhodobě replikuje domněnka, že mají pro matematiku lepší vlohy. Mozek obou pohlaví ale funguje stejně. Na úspěch v matematice má vliv jenom zralost nervové tkáně, nikoli pohlaví. Sexistické přisuzování matematiky mužům od útlého věku má velký vliv na to, proč je v oboru zastoupeno tak málo žen.

Dívky od dětství vyrůstají v tom, že jsou v matematice horší. Vědci z University of Chicago v experimentálním výzkumu zjistili, že když před testem z matematiky řeknou dívkám, že jsou v matematice lepší hoši, mají dívky v tomto testu horší výsledky, než když jim je řečeno, že jsou v matematice lepší dívky.

Neurologové z Carnegie Mellon University v Pensylvánii provedli jiný výzkum. Pomocí funkční magnetické rezonance sledovali mozky několika stovek osob při počítání. Ve vzorku byli děti i dospělí, ženy a muži.

Konec diskriminace

Výsledky jsou jasné. Mozek všech lidí pracoval stejně. Bylo jedno, jestli to byly ženy či muži, dívky nebo chlapci. Jediný rozdíl byl patrný v tom, jestli se jednalo o dospělé či děti. Mozek dospělých fungoval lépe než mozek dětí.

„Vědecké důkazy nesouhlasí s běžným názorem lidu. Pozorovali jsme funkce mozku u dětí a byly u všech stejné bez ohledu na pohlaví, takže doufáme, že dojde k přehodnocení očekávání u rodičů, učitelů i společnosti v tom, čeho můžou děti v matematice dosáhnout,“ věří jedna z autorů výzkumu doktorka Jessica Cantlonová.

Nejde jen o matematiku!

Vliv sexismu na úspěch v různých oborech lidské společnosti je dokumentován často.

„Není to jen to, že chlapci a dívky používají centra zpracovávající matematické úkoly stejným způsobem, ale že podobnosti jsou zcela viditelné v celém mozku. Je to důležité upozornění pro nás všechny, že jako lidé jsme si spíš podobní než rozdílní,“ dodává další autorka doktorka Alyssa Kerseyová.

Podmínky rušení zájezdů v době pandemie

Telecí játra s cibulí

Telecí játra s cibulí

9 hlasů
30min 435 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Mrkvová polévka s koriandrem

15 hlasů
40min 280kJ 74 Kč

Recept na chuťově velmi zajímavou, dobrou polévku.

Penne s gorgonzolou

12 hlasů
45min 1094kJ 80 Kč

Těstovinový salát se sýrem.

Poradny

Jak ukončit dohodu o provedení práce?

Dobrý den,to, že nejste dočasně schopná pracovat, nemusí nutně znamenat, že Váš zaměstnavatel neb... Více

Mám trvalý pobyt jinde než bydlím, dostanu příspěvek?

Dobrý den,na příspěvek na bydlení máte nárok tehdy, jste-li vlastníkem či nájemcem bytu/domu, ve ... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden přeje hlavně kamarádským vazbám! Proto se snažte naslouchat svým přátelům a ubezpečte je, že jste tu vždy pro ně. Uvidíte, že vám oplatí stejnou mincí. Díky nim se budete cítit velice sebejistě a v pohodě. Jen těžko vás něco rozhodí!

Více