Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čmeláci unesou nektar o hmotnosti osmdesát procent vlastní váhy

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

21. 2. 2020 | Zajímavosti

Čmeláci jsou nejvýkonnější opylovači naší přírody. Dokážou totiž pracovat i při teplotách, kdy jsou ostatní včely zkřehlé a neschopné pohybu. Ale nejen to. Tito blanokřídlí úderníci navštíví mnohem více květů a umějí do sebe nasát nektaru, který váží jako osmdesát procent jejich vlastní tělesné hmotnosti. Navíc jsou energeticky mnohem efektivnější.

Jakmile se čmelák nasaje do maximálního objemu svých zásobníků, přepne do ekonomického módu a létá s minimálními výdaji energie přepočteno na přenášenou hmotnost.

Člověk má problém přenést osmdesát procent své váhy i na velmi krátkou vzdálenost. Většina z nás něco takového vůbec neunese. Oslové dokážou nést na delší vzdálenost šedesát procent své hmotnosti. Ale čmeláci dokážou letecky přepravit na velkou vzdálenost – vztaženo k jejich tělesným rozměrům – osmdesát procent své hmotnosti.

„Při letu spalují cukr z nektaru, takže měřením jeho množství před odletem do hnízda a po přistání zjistíte, kolik paliva spálili během letu,“ tvrdí autorka doktorka Susan Gagliardi z University of California.

Energetický paradox

Zajímavé ale je, že čmeláci tak trochu vytvářejí paradox energetiky. Čím jsou těžší, tím efektivněji létají. A naopak, čím jsou lehčí, tím více plýtvají energií.

„Čím jsou naloženější, tím ekonomičtěji létají, to nedává žádný smysl v lidském chápání energetiky,“ dodává spoluautorka doktorka Stacey Combes.

Význam čmeláků

Čmeláci jsou významnými opylovači, podle průzkumů jsou 50x výkonnější než včely, což rozhodně nechceme snižovat důležitou roli včel. Oba tito zástupci hmyzí říše jsou pro zahradníky a zemědělce nepostradatelní. Dokonce ve velkých sklenících, kde se pěstují rajčata a papriky, mají dodnes čmeláci své místo a dalo by se říct, že patří mezi klíčové zaměstnance.

Rozdílů mezi včelou a čmelákem je hned několik. Když pomineme jejich vzhled, tak čmeláci jsou věrní svému místu neboli teritoriu, pokud mají v okolí dostatek nektaru, nelétají zbytečně daleko. Oproti tomu včely, raději podstoupí delší let pro hojný nektar řepky, než aby si všimly jetele, který mají doslova „pod sosáčkem“. Čmeláci také létají i v chladnějším počasí, proto jsou také podstatnými opylovači jahodníků, které kvetou časně z jara.

Chov čmeláků není žádnou novinkou a můžete si je pořídit i vy. Lze zakoupit čmeláčí královnu i již malá čmeláčí hnízda, která můžete umístit na balkoně nebo na své zahrádce.

Nebezpečí ve formě konspiračních teorií

Pikantní pečený bůček

Pikantní pečený bůček

15 hlasů
4h a 10min 1041 kJ 180 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí salát s mangem

10 hlasů
15min 330kJ 95 Kč

Salát z vařeného kuřecího masa.

Polévka z bílých fazolí

24 hlasů
35min 440kJ 75 Kč

Polévka z konzervovaných fazolí.

Poradny

Mohu pobírat odměnu pěstouna a PPM současně?

Dobrý den, podle § 32 odst. 1 písm. b) zákona o nemocenském pojištění má pojištěnec, který převza... Více

Jakým způsobem mám ukončit práci přes agenturu?

Dobrý den,pokud máte sjednanou zkušební dobu a jste ještě ve zkušební době, pracovní agentura s V... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Když jste zamilovaní, nehledíte na nic jiného. Milenecký vztah, který v současné době vedete, by vám proto mohl vyprázdnit nejen peněženku, ale i celé vaše konto. Snažte se držet nohama na zemi a nedovolte, aby vás vztah stál víc, než můžete dát.

Více