Syndrom zlomeného srdce ničí vaše tělo

Že zlomené srdce bolí, víme asi už všichni. Ovšem syndrom zlomeného srdce může mít skutečné zdravotní následky na naše tělo. Jaké?

Když nečekaně skončí velká láska nebo milovaný člověk náhle umře, říká se, že máte zlomené srdce. Formulace, která může platit i v doslovném významu. Protože silný emoční stres může opravdu srdeční sval vážně poškodit. Lékaři potom hovoří o syndromu zlomeného srdce nebo tako-tsubo-kardiomyopatii. A s takovou diagnózou není radno si zahrávat.

Co je syndrom zlomeného srdce

U syndromu zlomeného srdce se nezlomí srdce, jak byste se možná mohli domnívat. Jedná se spíše o akutní onemocnění srdce. Oproti infarktu, u kterého jsou postižené koronární tepny, působí emoční syndrom na levý srdeční sval, což může vést k poruchám srdečního rytmu a náhlé smrti. Navíc se vědci domnívají, že se pravděpodobně jedná o genetickou predispozici.

Jaké jsou příčiny

Emoční stres, který zasahuje srdce, může mít různé příčiny: může to být úmrtí, rozchod nebo šokující zážitek. Jedna studie dokonce poukazuje na to, že lidé, kterým umřela velmi blízká osoba, sami zemřou. Například u rodičů, kteří přijdou o své dítě, je riziko úmrtí dokonce o 31 procent vyšší.

Kdy se může srdce zlomit

Častěji syndrom zlomeného srdce postihuje ženy, především po menopauze, než muže. Zřejmě to souvisí s tím, že ženy s klesající hladinou estrogenu jsou náchylnější na uvolňování stresových hormonů adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu.


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama

Zdravě se Sabčou

Všechna videa
14:33

HIIT training

HIIT training
08:50

Protažení na nohy

Protažení na nohy
21:47

Kardio a core cvičení

Kardio a core cvičení

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

I když jde o těžké rozhodnutí provázené bolestí, nakonec zjistíte, že odchod z nefungujícího vztahu pro vás bude vysvobozením. Musíte se oprostit od starých známých jistot a připravit se na fakt, že nový život bude možná nejistěj&scaro... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

81 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
34 Příspěvků
Poslední příspěvek 14.5.
42 Příspěvků
Poslední příspěvek 13.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat